Záhrada v kopci

Prvý raz platíme daň za záhradu

Vlastníctvo predstavuje aj zodpovednosť a povinnosti. V tomto štáte musí majiteľ nehnuteľnosti platiť dane. S tým sme rátali, už keď sme záhradu kupovali. Koľko ale budeme platiť, to sme len odhadovali. Teraz prišiel výmer.

Mať záhradku v meste či kúsok za mestom nie je žiadna sranda. Nie každý má pozemok vo vlastníctve, kúpiť dnes zem blízko mesta stojí majlant, preto väčšina záhradkárov si svoj kúsok zeme prenajíma a tiež dane nebývajú nízke. Suma sumárum každý rok zaplatíte riadnu pálku a to ste si ešte do tej záhrady nič nekúpili a nič z nej neodniesli.

Pri všetkých problémoch, ktoré vládli v posledných rokoch v starej záhradkárskej osade a pri potrebných nákladoch na opravy boli nájom a dane síce malé, ale nie nevýznamné náklady z hľadiska dlhodobého. Plus poplatok do záhradkárskeho zväzu. A za všetky tie zaplatené peniaze Olinka dostala čo? No nič. Grunt jej nepatril a čo bolo na ňom jej zničili diviaky alebo neprispôsobiví.

Aby som to nenaťahoval. Prišiel výmer na zaplatenie daní z nehnuteľností od obecného úradu. Skoro sme spadli z gauča. Za deväťkrát väčší pozemok vrátane kamennej chalupy šesťkrát väčšej, ako malá chatka, sme zaplatili polovicu bývalej sumy. A to nám obec niekoľkokrát do roka pokosí aj trávu pred bránou, keď sú obecní kosci rýchlejší ako ja, a udržiavajú zjazdnú cestu v zime, čo sa o meste nedalo povedať a kto si svojím autom koľaje na zasneženom parkovisku nevyjazdil, ten sa do záhradky nedostal. Alebo z parkoviska neodišiel.

Predstaviť starostovi som sa bol už po kúpe záhrady s tým, že my im budeme platiť dane. Ja viem, že obec na tom nič nezíska, lebo za tento pozemok ich doteraz platil niekto iný. Keď si však predstavím, že by sme mali v meste za rovnako veľký pozemok platiť daň asi dvadsaťkrát vyššiu, radšej zaplatíme za benzín do auta a užívame si pokoj a kľud v skutočnej prírode.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.