Záhrada v kopci

Prvý raz sme pustili štiepkovač, u svokrovcov

Vetvy z rezu stromov alebo z rezu viniča. To je pre niekoho odpad, ktorý sa vyváža zo záhrady, prípadne suší veľmi vysokou teplotou 😉 A pre iného cenná surovina, ktorú ale treba pred použitím spracovať. Na to slúžia drviče konárov alebo štiepkovače. Jeden máme aj my.

Kúpili sme ho vlani na jar, keď sme zariaďovali vybavenie záhrady tesne po jej kúpe. Ale dlho nebolo čo štiepkovať, tak čakal zabalený v pôvodnom obale. Nové stromky sú malé, nieto čo na nich strihať. Vinohrad sme zakladali až na jeseň a toho roku založíme len kmienky, stále nie je čo strihať. Ale štiepku by sme potrebovali.

Vetvy zo stromov obsahujú veľa cenných živín, ktoré korene vytiahli do zeme a strom zabudoval do pletív, z ktorých je kôra aj drevo stromu. Spáliť alebo odviezť tento materiál zo záhrady znamená zbavovať sa živín, na ktoré sa konáre môžu rozložiť. Veľké a hrubé konáre sa dajú použiť ako základ vyvýšených záhonov, tie nastrúhané na malé kúsky v štiepkovači alebo drviči záhradného odpadu sa dajú použiť ako mulč k rastlinám, alebo na spevnenie mokrého dvora. Na to sme pred rokom doviezli 7 kubíkov staršej štiepky, ale už sme ju skoro všetku minuli a bolo by doplniť zásoby. Práve na ten dvor, ale drevená štiepka z ovocných či iných listnatých stromov je vhodná aj ako materiál do kompostu. A toho nám bude treba veľa, lebo prvé roky substrát vo vyvýšených záhonoch klesá (vplyvom rozkladu materiálu vo vnútri záhona) a je ho treba dopĺňať.

Štiepka z ihličnatých stromov je zase dobrým mulčom pre maliny, ostružiny či pravé čučoriedky. Okysľuje pôdu, čo týmto rastlinám prospieva, na rozdiel od zeleniny alebo ovocných kríkov, pozor na to! Napriek tomu veľa ľudí mulčuje svoju záhradu borovicovou kôrou, asi veľmi nechápu procesy v prírode.

Takže keď nám svokrovci povedali, že budú cez víkend orezávať ovocné stromčeky a potom sa chystá hlava rodiny tak, ako každý rok, vyviezť haluzinu zo záhrady, aby tam mala poriadok, ukecali sme ich, že my im prídeme s tou haluzinou pomôcť. Tak naplánovali aj orez ihličnanov pri ceste.

Al-ko LH 2800

Ráno sme nabalili náš elektrický štiepkovač AL-KO LH2800 do auta a šli. Po príchode som najskôr ešte nepoužitý štiepkovač rozbalil a poskladal a pustili sme sa do práce. Vetvy z jabloní nám išli celkom ľahko, tento štiepkovač si poradí s vetvami do priemeru 42 mm a sám ich vťahuje do stroja, len taký fukot. Horšie to bolo s ihličnanmi, tie idú v tomto stroji oveľa ťažšie naštiepať.

drevná štiepka

Celkom sa nám podarilo nadrviť štyri vrecia listnatej štiepky a tri vrecia ihličnatej. Polovicu tohto materiálu už nemáme, stihli sme ho spotrebovať. No ešte jeden výlet ku svokrovcom spojený so štiepkovaním náš ešte čaká. Takže aj keď sami nemáme dosť materiálu na spracovanie na štiepku, bez tejto cennej suroviny nezostaneme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.