Záhrada v kopci

Rýchle zateplenie okna

Blíži sa zima a pred mrazom niektoré rastliny v črepníkoch ukryjeme v kamennom dome. Pretože som v ňom ale nekúri, musel som ho inak ochrániť pred mrazom. Aby nám v ňom vydržali nie len rastliny, ale aj uložená úroda. Problémom bolo najmä jedno z okien.

Ako býva zvykom v starých domoch, sú namontované dvojité okná s jedným sklom. Tie dvoje okná sú od seba oveľa ďalej, ako 10 cm, takže medzi nimi sa teplo stráca prúdením. Ale v kuchyni jedna okenica chýba a zdá sa, že to stačí na to, aby bola zima nie len v kuchyni ale aj v prednej izbe. Ba doslova mráz. V januári bolo v noci vonku -23°C a v dome až -5,6°C. To je na tekvice aj jablká veľa.

Z vnútra okien má Olinka na parapetoch alebo lavičke uložené kvety, ktoré by vonku zimu neprežili. Cez okná sa im dostáva aspoň trocha svetla. Zaplátať polku okna preglejkou neprichádzalo do úvahy.

Oknu na kuchyni chýba jedna polovica

Zostal mi ale kus asi osem milimetrového priesvitného lexanu. Tak som si zmeral rozmery vonkajšieho osadenia pre okná a odrezal z neho. Potom som ešte musel orezať okraje, lebo okno nemá kolmé rohy 🙁 Nakoniec ešte trochu brúsenia a lexan padol do osadenia skoro ako uliaty 😉

Okno zakryté kexanom

Nemám rád veci japonského štýlu „samo sa to“ a preto som lexan upevnil k mreži medzi vonkajším a vnútorným oknom. Pomocou zvyškov hliníkových drôtov z rekonštrukcie elektrických rozvodov v dome a dvoch malých latiek. Drôt priamo cez lexan by ho mohol neskôr roztrhať.

Navŕtal som v lexane elektrickou vŕtačkou štyri diery, vložil drôt, podeň doštičku a zvnútra urobil sľučku. Dodatočná tepelná izolácia nebráni priechodu svetla do kuchyne, kvety sa budú mať na parapete ako v bavlnke. Zima môže prísť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.