Záhrada v kopci

Rýchlovarnú kanvicu radšej slabšiu

Keď sme na našom gazdovstve, čaju a kávy vypijeme celkom dosť sami a tiež keď k nám prídu návštevy. A na zvarenie vody používame elektrické rýchlovarné kanvice. Tento rok sa snažím radšej používať tie výkonovo slabšie, hoci všetky majú objem jeden liter.

Prečo ich je tak veľa? Nuž jedna je v našom dočasnom príbytku, jedna v provizórnej kuchyni starého domu, ďalšia v kuchyni nového domu a jedna málo používaná je v chovateľskom zázemí na technickú vodu. Ani jednu sme sem nekupovali, tak nejak sa u nás vyskytli, lebo na pôvodnom mieste sme ich už nepotrebovali. Z toho polovica má príkon 2 kW a tá druhá 1 kW, teda hreje vodu pomalšie.

Prečo rád používam slabšiu rýchlovarnú kanvicu? Súvisí to s našou fotovoltickou elektrárňou. Respektívne s jej aktuálnym inštalovaným výkonom panelov a akumulátorov. Práve panelov a akumulátorov je menej, ako je cieľový stav, je ich akurát tak dosť, aby elektráreň fungovala, vyrábala a šetrila peniaze.

Problémom je súbeh viacerých spotrebičov. Keď beží elektrický bojler s príkonom 1500 W, tak nerád zapínam kanvicu s príkonom 2000 W, lebo v týchto letných horúčavách ide len časť elektriny z panelov, zvyšok musí pokryť akumulátor. Automatická práčka je pri ohrievaní vody ešte väčší žrút, vtedy jej celkový príkon je asi 2300 W, pridať jej 2 kW kanvicu atakuje maximálny výkon meniča. Kým pri práčke môžem chvíľu počkať na dokončenie ohrevu vody a potom zapnúť konvicu, pri bojleri by ma čakanie nebavilo a vypínanie tiež veľmi nie. Takže riešením je použiť menej výkonný spotrebič za cenu predĺženia času. Ona FVE znesie bez poškodenia či problémov aj väčšiu záťaž, veď na to je projektovaná, len mi to moje technické srdce nedá takto ju „trápiť“, keď môže bežať len tak so „šteklením“ svojich komponentov.

Paradoxné je, že takýto súbeh (súčasný chod) výkonných spotrebičov by bol problém pre bežný 16 A istič, ak by boli tieto spotrebiče na jednom. A aj pri dvoch by to bolo „o hubu“ pre hlavný istič, nehovoriac pre starú hliníkovú elektroinštaláciu. Okrem iného máme vďaka fotovoltike v dome stabilných 230 V bez ohľadu na ročnú alebo dennú dobu a počet súčasne zapnutých spotrebičov. Čo sa nedalo povedať, kým sme bežali na elektrinu od distribútora. Najmä v zime bolo bežné, že napätie kolísalo medzi 220 a 205 Voltov, to znamená že sa znižoval aj výkon napríklad tej rýchlovarnej konvice z 2000 na 1780 W alebo elektrického ohrievača. Krásne to vie ukázať merač spotreby elektriny.

Súvisiace:  Štyri dni na rebríku

Háky na ďalšie panely už sú na streche prístreška, do jesene snáď bude hotová ich montáž a kabeláž do elektrárne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.