Po prvej bohatej úrode jabĺk som vyrobil solárnu sušičku ovocia s doplnkovým určením ako slnečná piecka na vysušovanie starého domu. Keďže tento rok nemáme čo sušiť, celé leto stála sušička na gangu a s príchodom chladnejších dní som ju opäť dal do zimnej prevádzky.
Miesto nezmenila, len som ju inak zapojil. Zatvoril som vrchné vetracie dvierka a na komín, ktorý bol chránený pred vniknutím hmyzu do vnútra, som nasadil komín s kolenom a tepelnou izoláciou. Okno je opäť zaslepené a do rúry som vložil ventilátor so solárnym panelom. V lete slúžil na vyťahovanie vlhkého vzduchu z domu von, v zime vháňa teplý vzduch zo sušičky do domu a opäť ho vysušuje.
Oproti vlaňajšku som vylepšil izoláciu komína, aby sa teplý vzduch cestou do domu neochladzoval. Na plastovú rúru priemeru 80 mm som mal nasadenú tepelnú izoláciu vo dvoch vrstvách, teraz som pridal ďalšiu vrstvu 120 mm izolácie. Najťažšie je zaizolovať kolená. Pomohol som si kombináciou opravárenskej pásky aj viazacieho drôtu a nakoniec som horný roh spevnil tavnou pištoľou, aby mi kúsky a odrezky izolácie držali na mieste.
Vzduch prechádza priamo sušičkou zospodu nahor okolo čiernych železných plátov, vyhrievaných slnkom. Keď svieti slnko, vzduch sa ohrieva a súčasne sa generuje elektrický prúd v solárnom panele pre ventilátor. Vzduch tak prúdi len keď je slnečno. Minulý rok nám takéto jednoduché zariadenie dokázalo zvýšiť teplotu v miestnosti okolo 5 stupňov oproti vedľajším miestnostiam a nikdy tu nebola teplota pod bodom mrazu.
Takýto systém nepotrebuje dodatočný zdroj energie, automatika je plne autonómna. Svieti slnko – hreje sa vzduch a krúti ventilátor. Nesvieti slnko – studený vzduch nieje vháňaný do domu. Nie je síce extra výkonný, ale zaistí, že v dome nemrzne. A to stačí na to, aby sme ochránili svoje záhradné vybavenie aj uloženú úrodu.
Veľmi šikovné riešenie prevetrania a temperovania domu. Ja som si zhotovil štyri solárne panely, dokopy 8 m2, ktoré mi najmä na jar a v jeseni počas slnečných dní celkom slušne vykurujú dom – vháňajú pomocou ventilátoru prehriaty vzduch do interieru. Inšpiráciu som dostal od kamaráta, ktorý si dal od jednej nemenovanej firmy namontovať jeden solárny panel – asi 3m2- cena za panel a montáž však bola 5x vyššia ako moje 4 panely. Prajem pekný deň, a kutilom zdar ! /je nás stále menej/
Áno, také panely sú účinnejšie na kúrenie a vysušovanie. Základný materiál mám už pripravený, len času sa nejak nedostáva. Preto som provizórne využil sušičku. Keď konečne dokončím tie panely, samozrejme zverejním aj postup stavby.