Záhrada v kopci

Svietime

Dom, ktorý sme získali spolu so záhradou, bol postavený pred stodesiatimi rokmi. Tak ako väčšina domov v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia bol elektrifikovaný. Ako ukázala najskôr moja laická prehliadka a neskôr kontrola odborníkom, od tých čias na elektroinštaláciu nikto nesiahol. Pretože sme plánovali využívať elektrinu na pohon strojov a zariadení pre údržbu a prevádzku záhrady a dielne, mal som záujem mať elektrické rozvody v absolútnom poriadku.

Aby všetko prebehlo čo najhladšie, je potrebné dodržať niektoré postupy, inak si človek narobí problémy. Najskôr som požiadal svojho priateľa z firmy na elektroinštalácie, aby dom dôkladne skontroloval a povedal mi, v akom stave je. To sme stihli v čase po podpise zmluvy, kým sme získali doklady o vlastníctve nehnuteľnosti. Ako som očakával, jeho správa nebola lichotivá. Nie len, že bolo potrebné vymeniť opotrebované staré otočné vypínače, ktoré pri používaní iskrili, ale v zlom stave boli aj zásuvky a vodiče. No najhoršie na tom bol zvod zo strechy do meracích hodín. Na pohľad bola vidieť zničená izolácia starých drôtov. Používanie takého zvodu hrozilo priamym rizikom požiaru.

vypínače

Samozrejme som si nechal vypracovať cenovú ponuku na výmenu zvodu, vodičov v dome a montáž nových zásuviek, vypínačov aj výmenu osvetľovacích telies s úspornými zdrojmi svetla. Cena nebola najnižšia, no bez tejto investície by sme nemohli využívať elektrinu na pohon napríklad štiepkovača, čerpadla na vodu, nabíjačiek akumulátorov ručného náradia alebo v budúcnosti napríklad variča či rýchlovarnej konvice. Mohol som síce kúpiť benzínový agregát, ale jednoduchšie mi prišlo nechať zrekonštruovať vnútorné rozvody a opraviť zvod a môcť nerušene a pohodlne využívať elektrickú energiu, než kupovať agregáta a palivo a starať sa o všetko.

staré svetlo

Ďalším nevyhnutným krokom pre možnosť opraviť aj využívať elektrinu v dome bola zmena odberateľa elektrickej energie. Hneď ako sme mali v ruke doklad o vlastníctve nehnuteľnosti, stiahol som si z webu dodávateľa formulár pre zmenu odberateľa, verziu po zmene vlastníka nehnuteľnosti. Kým v minulosti stačilo naformulovať jednoduchý dokument s údajmi a poslať napríklad faxom, dnes to také jednoduché nie je. Rozsiahle tlačivo v pdf som stiahol, vyplnil podľa údajov od bývalého vlastníka aj našimi a stretli sme sa s predchádzajúcimi vlastníkmi k podpisu. Večer som podpísaný dokument naskenoval a poslal mailom distribútorovi, ten mi však nasledujúci deň odpísal, že zmena bude vykonaná až po doručení papierovej verzie formulára. Nevadí, len sa to všetko trochu zdrží, formulár už bol v obálke pripravený na odoslanie.

elektrina

O pár dní sme dostali list potvrdzujúci, že sme boli zaevidovaní ako odberatelia elektrickej energie na tomto odbernom mieste. A rozpis zálohových platieb, samozrejme. Opäť som kontaktoval firmu na opravy elektroinštalácie a zavolal som na poruchovú linku distribútora elektrickej energie, aby som ho informoval o havarijnom stave zvodu a nutnosti jeho opravy z dôvodu hroziaceho rizika požiaru. Strešný zvod je totiž majetkom odberateľa, ale keďže sa jedná o nemeraný úsek, odberateľ do neho nemôže svojvoľne zasahovať, iba oprávnená firma za istých podmienok.

elektrina

O pár dní už sme sa ráno stretli s elektrikármi na dvore pred domom a oni sa pustili do práce. Najprv boli odstránené poškodené vodiče zo strešného zvodu a potom všetky vodiče v dome. Spolu s nimi aj zásuvky a vypínače a osvetľovacie telesá. Potom boli natiahnuté nové drôty, pridané dve zásuvky a jedno svetlo, namontované dvojzásuvky a veľkoplošné vypínače. Nakoniec boli pripojené vodiče zo strechy do meracích hodín. Traja ľudia pracovali jeden deň do večera, druhý deň za tri hodinky bolo všetko dokončené. Ostane mi opraviť vonkajšiu stenu, kde vedie zvod a upratať trochu neporiadku po vysekávaní v omietkach.

elektrina

elektrina

elektrina

V každej miestnosti máme funkčné moderné a úsporné svetlo aj dvojzásuvky na pripojenie elektrospotrebičov. V dome je síce len rozvod 230 V, ale to na naše potreby stračí, žiadne super silné stroje neplánujeme využívať. Dôležité ale je, že bez obáv môžem otočiť vypínačom, keď sa zotmie a bezpečne uložiť všetko náradie do domčeka. Konečne svietime 🙂


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.