Záhrada v kopci

Tento rok bez hnedých paradajok

Rajčiny nám robia veľkú radosť. Samozrejme ak si odmyslíme neustálu starosť s ich uväzovaním a podopieraním, aby sa rastliny pod váhou plodov nezlámali. Keď začali prvé zelené plody ružovieť a červenať, s napätím sme sledovali, koľko ich bude zase s hnedou špičkou, teda nejedlých.

Vlani celý začiatok sezóny paradajok bol poznamenaný u veľkého počtu plodov pre nás neznámou chorobou. Po prvý raz sme sa stretli, aj to len na jedinom mieste, s tým, že špičky paradajok hnedli. Keď začalo dozrievať naraz väčšie množstvo plodov, táto pliaga zrazu zmizla. Ako sme sa dozvedeli z múdrych kníh a článkov, problém spôsobovala neschopnosť prijímať z pôdy vápnik pri veľmi prehnojenej pôde. Týmto trpeli len paradajky pestované na vyvýšenom záhone. Divé paradajky s malými žltými plodmi, ktoré rástli hneď vedľa kríčkových červených paradajok, nemali problém ani s hnednutím plodov, ani s plesňou na listoch.

hnedé paradajky

Na jeseň minulého roka som musel prvý vyvýšený záhon opraviť, pretože praskli vruty vnútornej výstuže a poškodila sa nopová fólia. Pri tom som celkom dosť prehádzal hlinu aj hnoj pod ňou a navrstvil ďalšiu vrstvu zeminy. Podstatne som teda zriedil koncentráciu ovčieho hnoja, či skôr živín vo vrchnej vrstve vyvýšeného záhona.

Keď sa objavili prvé dozrievajúce plody, netrpezlivo sme ich kontrolovali. A na prvých sa objavila hnedá špička 🙁 Keďže sa nejedná o nijakú chorobu ani škodcov, neskôr skončili v komposte, nech sa zrecyklujú. Ako sa na kríčkoch objavovalo postupne viac a viac dozrievajúcich plodov, hnednutie zmizlo a my sme začali zberať úplne zdravé, mäsité, zrelé a voňavé aj chutné paradajky.

paradajky

Vyzerá to tak, že ak je v pôde priveľa dusíka, rastlina nezvláda absorpciu vápnika, dozrievajúce plody hnedú od špičky. S narastajúcim počtom dozrievajúcich paradajok sa tok živín z koreňov do plodov rozdelí na viacero paradajok a menšia koncentrácia už potom nevadí.

Po vlaňajšej skúsenosti s hnednutím paradajok som do druhého vyvýšeného záhona dal menšiu vrstvu ovčieho hnoja a na jar som doplnil čistú zem. Ale aj tak na tom bol prvý záhon lepšie. Keď ale zvládneme túto zeleninovú sezónu, na budúci rok ani na druhom vyvýšenom záhone už paradajkám nebudú špičky plodov hnednúť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.