Záhrada v kopci

Tri baterky stačia

Keď hovorím o baterkách, zväčša mám na mysli dobíjacie akumulátory. Ale dnes nechcem písať o svojom akumulátorovom ručnom náradí, ktoré používam pri výrobe zariadení a doplnkov do záhrady. Dnes to bude o mojom veľkom hobby a malých lietadlách.

S modelmi lietadiel na vysielačku lietam dobrých desať rokov. A predtým som jazdil s RC autami, aj súťažne. Takže som sa pri kúpe záhrady zaujímal aj o možnosť polietať si v nej či v jej blízkosti. A nedávno som aj lietať nad záhradou začal.

Lietam len pre radosť, nepretekám, nenaháňam body ani sekundy, nezískavam metre, nedosahujem rekordy. Občas použijem vetroň a hľadám termiku, inokedy si polietam s motorovým modelom. Najčastejšie teraz s EPP modelom AN-2. Pružný a odolný cvičný model má rozpätie 1,2 ma poháňaný je mojím obľúbeným elektromotorom na akumulátor. Takže lieta potichu, nevyrušuje ani mňa ani okolie hlukom. A hoci je to cvičný model, ja ho používam nie len na nácvik lietania v určených hladinách a cvičenie presnosti, ale aj na nácvik akrobacie, na čo pôvodne určený nebol. Ale dokáže ju 😉

Lietať nad záhradou má niekoľko výhod. Prvou je, že za lietaním nemusím nikam cestovať. Model aj vybavenie mám so sebou a keď mám čas, chuť a je priaznivé počasie, vyjdem nad záhradu, vložím baterku a letím. Jeden let trvá podľa náročnosti toho, čo vo vzduchu stváram, šesť až osem minút. Po pristátí si zväčša dám rovnako dlhú pauzu. Občas potrebujem skľudniť tep 😉 a popremýšľať, čo mi vo vzduchu vyšlo a čo som naopak nezvládol a ako to urobiť nabudúce lepšie.

AndulaNadZahradou

Mám k dispozícii až štyri baterky rovnakého typu, ale len niekoľkokrát som ich vylietal všetky. Ideálne je polietať si na troje akumulátory. Potom som už unavený a aj nepresný. Na rekreačné lietanie to nevadí, pri akrobacii sa snažím o maximálnu možnú presnosť. Teda v rámci daného modelu. A Andula je už asi na hraniciach jej možností. Našťastie mám v klube pripravené aj iné lietadlá, takže ich pripravím do letu a skúsim sa posunúť niekam ďalej.

Ja viem, písal som, že nesúťažím. Ale aj tak sa snažím, aby moje lietanie trocha vyzeralo, aby ma model dobre poslúchal. A pretože lietanie stále považujem za oddych a zábavu, na jedno lietanie mi troje baterky úplne stačia. Potom zídem pokojne do záhrady, cestou sa kochám krásnou krajinou a opäť sa venujem pestovaniu ovocia a zeleniny, alebo práci v dielni.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.