Záhrada v kopci

Vedenie pre černice

Na okrajoch hornej polovice záhrady nám rastú divé černice. Ale aj tak Olinka vysadila záhradné černice dole v záhrade. Najskôr pri našom prvom plote a neskôr popri severnom plote za ovocnými kríkami. Staré pletivo by neunieslo očakávanú úrodu na dlhých prútoch. Postavil som pre černice vedenie.

Nebola to moja prvá podobná konštrukcia, už máme v predzáhradke podobne koncipovanú bariéru proti vŕbam, aby sa nerúcali na vinič. A aj pre samotné hrozno v strede záhrady stojí nový vinohrad. Pre oporu na černice som však zvolil riešenie, ktoré má z každého trochu, ale nie je také robustné, ako pre hrozno. A samozrejme všetky tri konštrukcie sú postavené na zemných skrutkách. Sú dostatočne pevné a celá stavba ide rýchlo.

Bez stĺpovej vodováhy nerobím ani jeden vrut a stĺp

Použil som vruty priemeru 68 mm a dĺžke 650 mm, predsa len staviam na svahu, tak pre istotu. A pre okrúhle poplastované stĺpiky priemeru 48 mm bude v nich dosť priestoru pre drvené kamenivo frakcie 4-8, tak sa nemusím trápiť zháňaním odporúčaného kameniva 2-5 pri použití tenších vrutov priemeru 60 mm. Ale to už som písal viackrát. Podľa Olinkou objednanej výšky vedenia mi vyšlo, že osadím dvojmetrové stĺpiky. Celkom štyri kusy.

Na hotové stĺpiky som osadil dva rady drôtov. Po skúsenosti s oporou pre vŕby som nepoužil 3,15 mm drôt s jednoduchým navinutím na stĺpy, ktorý sa ťažko napína ani som nechcel dávať ťažké napínáky ako na hrozno. Dal som továrenské napínáky a drôt o priemere 2 mm. Na černice to stačí.

Spojil som štandardný napínák so štandardnou objímkou na stĺpiky. Napínáky a objímky sú dve nad sebou a sú na oboch krajných stĺpoch.

Jeden drôt v rade je upevnený o maticu objímky a na druhom konci vložený do napínáku. Druhý drôt v rade je na tomto konci uchytený o maticu a na druhom konci do napínáku. Mám tak dva paralelné drôty a každý môžem osobitne španovať. Rovnako tak aj vrchný rad drôtov.

Aby drôty šli pekne v radoch, je treba ich upevniť aj na stredné stĺpy. Opäť som použil prefabrikované diely, plastové držiaky s vloženým U-drôtom. Po odmeraní presnej výšky drôtov nad zemou som si výšky preniesol na stĺpiky, akuvŕtačkou urobil otvor a vložil plastový držiak. Oceľový hák po nasadení na vodiaci drôt je zacvaknutý do stĺpika.

Poslednou prácou je došpanovať všetky štyri drôty. Teda mojou prácou.

Teraz už Olinka môže upevňovať nové černicové výhony na vedenie a starý plot nemusí držať nič navyše. Popod spodné drôty sa dá vyžínačom kosiť tráva až po plot a aj medzera medzi vedením a plotom je priechodná. Už len aby černice poriadne zarodili. Dlhé výhony nie je potrebné k vedeniu uväzovať, stačí ich vložiť medzi dvojicu oceľových drôtov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.