Zdá sa vám neskoro teraz písať o Veľkej noci? A čo keď si uvedomíme, že sú akurát tri týždne po Veľkej noci? Chovateľom to už začína dávať zmysel. Áno, presne tak, Veľká noc súvisí s vajíčkami a vajíčka súvisia so sliepkami.
Asi týždeň pred Veľkou nocou nám začala kvokať jedna z bielych sliepok plymutiek. To znamenalo okrem iného aj zníženie znášky vajec. A nové čierne ešte znášať nezačali. No keď si táto sliepka sadla v jednom znáškovom hniezde a tri dni sa nepohla, využil som situáciu, na ktorú som čakal a pripravoval sa.
Minulý rok sme nemali kohúta a tak som v podobnej situácii narýchlo kúpil násadové vajcia a podložil ich sliepke. Žiaľ nič z toho nebolo. Nateraz som si z vlaňajška jedného kohúta nechal, takže vajíčka sliepok by mali byť oplodnené, aspoň teda väčšina. Keď bolo teda jasné, že sliepka nie len kvoká, ale aj sedí, vybral som z chladničky vajíčka bielych sliepok, vyradil malé alebo veľké či s nekvalitnou škrupinou a štrnásť vajec nechal v kuchyni na stole v obale, nech sa postupne ich teplota vyrovná teplote okolia.
A večer po zotmení, aby sliepka veľa nevidela a ostala pokojná, sme ju preniesli do búdky v mobilnom kuríne, kde sme jej do podstieľky a pripraveného znáškového hniezda pripravili štrnásť vajec od nej a jej sestier. Predtým som cez deň vo výbehu upevnil krmítko s pšenicou a napájačku s vodou. Sliepka ani veľmi neprotestovala, ale aj tak som ju chodil každý deň kontrolovať.
Presne tri týždne na to sa v búdke ozvalo pípanie! Veľmi som sa potešil, ale kvočka svoj poklad ukrývala. Napriek tomu som v búdke umiestnil malú napájačku. A v prvý pracovný deň kúpil 10 kilo kvalitnej kŕmnej zmesi pre kuriatka. Ale stále som kuriatka nevidel.
Keď som šiel pridať krmítko so šrotom, uvidel som kvočku s deviatimi kuriatkami! Celkom slušný výsledok.
Niekoľkokrát denne im čistím napájačku a mením vodu a občas doplním krmivo. Samozrejme viem, že ešte nemáme vyhraté, ale kvočka dostane na nohu krúžok a dôstojne dožije, dúfam, že nám nové kuriatka vysedí každý rok. A že tieto dobre vychová.