Záhrada v kopci

Vodu už nemusíme čerpať ručne

Za domom v záhrade máme aj starú studňu. Zvnútra betonové skruže, zvonka stará drevená konštrukcia s plechovou strechou a rumpálom. Voda sa naberá vedrom na reťazi. Pre stav a vek sme nepoužívali rumpál, netočili sme veľkým železným kolesom, ale ťahali vedro zo studne rukami. To už teraz nemusíme.

Hladina vody je len tesne pod úrovňou terénu, ale aj tak ťahať v rukách plné vedro s vodou nie je nič jednoduchého. A s poloprázdnym vedrom je zase veľa roboty. Nehovoriac o tom, že tá reťaz dosť zavadzia pri vylievaní vedra. No ale pár krát sme si to vyskúšali a dokonca som staré vedro s dierami vymenil za novšie pozinkované. Ale trvale by som takto manipulovať s vodou nechcel.

studna

Nedávno som kúpil ponorné čerpadlo na vodu a k nemu hadice. Elektrina v dome je opravená, môžem ju využívať na čokoľvek. Tak som pripojil cólovú hadicu k čerpadlu, natiahol predlžovačku z domu ku studní a na silonovom lanku zavesil čerpadlo na konštrukciu studne. Po ponorení asi dva metre pod úroveň hladiny som čerpadlo zapol.

cerpadlo florABEST

Za malú chvíľu bola voda zo studne vonku, hadicu som nasmeroval do odvodňovacieho kanála dvora, trochu som ho prepláchol 😉 Plavákový spínač čerpadlo poslušne vypol. V hĺbke asi jeden a pol metra sme našli starú rúru, zrejme prívod vody zo studne do domu susedov, ktorí vraj spoločne s bývalými majiteľmi túto studňu využívali. Pri ďalšom používaní čerpadla budem musieť s touto prekážkou počítať.

Čakal som asi pol hodinu, či sa čerpadlo opäť zapne. Hladina vody pomaly stúpala, ale na zopnutie čerpadla to nestačilo. Zatiaľ som k hrubej pätnásť metrovej hadici pripojil krátku redukčnú spojku a k nej dvadsať metrovú polcólovú záhradnú hadicu. Dosiahla k orechu v plote, na rozhraní budúcich vyvýšených záhonov a jahodoviska, ktoré som vytvoril s pomocou elektrického kultivátora nedávno. Tu sme umiestnili sto litrový plastový sud, neskôr tu bude kubíková plastová nádrž na vodu.

cerpadlo

Čerpadlo som na závese posunul asi o meter nižšie a opäť ho zapol. Na tenšej hadici a z väčšej hĺbky mu čerpanie išlo pomalšie, no aj tak sme onedlho celý sud naplnili vodou. V sude sa voda môže trochu ohriať, Olinka nechce polievať rastliny studenou vodou rovno zo studne. Zo suda alebo nádrže sa oveľa lepšie budú polievať v lete záhony a aj ku stromom je to bližšie a pohodlnejšie.

Neskôr plánujem aj nanovo postaviť studňu a zachovať aj železné koleso s vedrom. Najmä z nostalgie. Pre čerpadlo pripravím stály prívod elektriny, nech nemusím zakaždým vyťahovať predlžovačku. Ešte urobím pár drobných zmien na celom systéme čerpania a dopravy vody, ale už od začiatku apríla nemusíme vodu vyťahovať zo studne vedrom.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.