Záhrada v kopci

Všetky staré stĺpy sú už podopreté

Veľká záhrada predstavuje aj dlhý plot a o ten sa treba starať. A keďže bývalý majiteľ sa na to vykašľal, kúpili sme záhradu aj so starým plotom. Postupne ho dávame do poriadku, tak ako nám to sily a možnosti dovoľujú. Zas je to oplotenie o kus lepšie.

Stav oplotenia hádam najlepšie dokumentuje fotografia záhrady krátko po jej kúpe. Kosoštvorcové pletivo hrdzavé, drevené stĺpy nahnuté a podopreté rovnako starými kolíkmi. Vnútorné ploty, či skôr ich zvyšky, sme úplne odstránili a obvodové začali opravovať.

záhrada v pôvodnom stave

Žiaľ ani s jedným susedom sa nedá dohovoriť o spoločnej oprave plotov medzi záhradami. Na juhu dedo nad hrobom zastáva názor, že jemu už to stačí a on do ničoho dávať peniaze nebude a hoci je to „jeho“ plot, všetko necháva na nás. Keďže tu bol plot najnižší aj v najhoršom stave, opravili sme ho, či skôr postavili úplne nový, aby sme zabránili útokom srnčej zveri na naše ovocné stromy.

Náš mladší a solventnejší severný sused rieši skôr bývanie, ako záhradu a tvrdí, že spoločný plot je náš, hoci tento zákon pravej ruky prestal platiť v roku 1951, takže tiež sa nechce podieľať na jeho oprave s odkazom, že on nepotrebuje skutočný plot, že jemu stačí symbolický. Lenže náš budúci čuvač symbolický plot hravo preskočí za jeho mačkou…

Takže budeme budovať symbolický vŕbový plot aj v dolnej časti záhrady, bude to pekná zelená oddeľujúca stena. Aby sme ale budúcu jar mohli zasadiť stovky vŕbových prútov a ešte túto sezónu mohli trávu pohodlne kosiť popri starom plote, pristúpili sme k ďalšej provizórnej oprave plota.

K dreveným stĺpom, ktoré než v zemi ležali skôr na zemi, som pridal zemné skrutky a do nich zapustil staré pozinkované vodovodné rúry. Niekoľko stĺpov som takto podprel už vlani, teraz tie zvyšné. Drevené stĺpy som oceľovým drôtom na troch miestach pripevnil k oceľovému stĺpiku. Teraz už všetky stĺpy po celej dĺžke plota stoja kolmo. Susedovi to síce trošku opticky zmenšilo záhradu, ale o nič sme ho neukrátili. Na niekoľkých miestach som stiahol staré pletivo, aby som ho trochu našpanoval, veď aj tak je to vraj len náš plot.

Konečne sa dá na plot ako tak pozerať, keď sedíme na lavičke, ale hlavne po odstránení drevených šikmých podpier stĺpov sa dá popri plote aj chodiť a kosiť tráva. A ľahko sa bude k nemu sadiť vŕbové prútie do tvaru lesníckeho plota.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.