Záhrada v kopci

Vyhliadková plošina

„Betonuješ?“ – opýtal sa ma sused, keď ma videl s Motúčkom voziť dlažobné kocky a štrk hore záhradou.
„Kdeže, nebetónujem“ – odpovedal som po pravde a ďalej pokračoval v lopote. Keď bol sused ďalej zvedavý, čo to tam pri plote robím, tak som mu opäť odpovedal po pravde, že budujem vyhliadkovú plošinu.

Už dávnejšie sme sa rozhodli, že na tomto mieste spravíme miesto, z ktorého bude pekný výhľad počas odpočinku na celú našu záhradu. Na všetky stromy, vinohrad za nimi i vyvýšené záhony a studňu v pozadí. Tak som sa teda pustil do úpravy terénu.

Hore pri plote máme miesto, z jednej strany chránené malou trnkou, z druhej jabloňou, ktorá tu sama vyrástla, za chrbtom plot a svah, ktorý chráni pred vetrom a rastie tu živý plot. Medzi ovocnými stromami výhľad dolu do záhrady, k domu je to takých osemdesiat metrov, prevýšenie asi 10 metrov. Len tu nie je rovina, svah v tomto mieste má sklon asi 10 °.

Vymeral som si teda miesto medzi stromami, aby bol výhľad dole čo najkrajší, vzdialenosť od plota a černíc bola na voľný priechod kosačkou pri kosení trávy a tiež aby sme neboli priveľmi blízko stromov vpredu, aby bol sem aj dobrý prístup. Nabil som do zeme kolíky ako som si vymeral dĺžky aj šírky, premeral uhlopriečky, nech mám kolmice a rovnobežky OK, popresúval kolíky, opäť premeral a keď som bol s presnosťou spokojný, natiahol som špagáty, podľa ktorých som začal rýľovať.

Najprv som vybral drny a odložil ich nabok, ešte sa zídu, potom som vyrovnal za pomoci vodováh terén. Aby sa mi svah vzadu nerúcal, tak som ho zošikmil. Na vyrovnanú plochu prišla vrstva štrku a proti prerastaniu trávy plachta z vrecoviny z drevnej štiepky. Potom už som mohol položiť desať betónových kociek ešte zo starej záhrady do dvoch radov, opäť za pomoci vodováhy a gumového kladiva po otcovi.

Naša vyhliadková plošina je hotová. Ostalo opäť Motúčkom poodvážať zeminu a drny za kompostér, kde počkajú do jari. Budú použité ako zemina do vyvýšených záhonov, kde už zase badať pravidelné klesanie zeminy, ako sa spracováva vsádka dreva v nich.

Odteraz sa môžeme z našej vyhliadkovej plošiny kochať celou záhradou.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

4 Komentáre

 1. Miroslav

  bude tam nejaká lavička? alebo sa to nechá tak, iba ako rovná plocha?

  1. Záhradník (Autor článku)

   Bolo by hlúpe len tak prísť na kopec a postaviť sa na betón. Kto ma pozná, tak vie, že to tak nebude 😉 Už onedlho vyjde článok s pokračovaním 🙂

   1. Miroslav

    presne to isté ma napadlo, pri čítaní článku… v záhrade vznikla v kopci vydláždená rovná plocha ale o lavičke alebo nejakom posedení ani slova 🙂
    Neuvažovali ste skôr nad nejakým altánkom, alebo niečím podobným, kde by ani prípadná nepriazeň počasia nemusela byť problémom?

    1. Záhradník (Autor článku)

     Ale áno, ale nie tu na kopci, ale dole máme vyhradenú rekreačnú zónu. Postaveniu terasy a pergoly zatiaľ bráni nerealizácia iného objektu, pretože by bránila prístupu mechanizmom.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.