Záhrada v kopci

Začali sme plot na vrchu záhrady

Na lúke v hornej časti záhrady chceme vysadiť stromy. Už sme tento rok s tým aj začali. Lenže svoj raj tu majú srny aj jelene. A pred nimi treba mladé stromčeky chrániť. Veď tento rok nám obžrali ešte aj šípku! A pár susedovych stromov to má vďaka zveri tiež už za sebou. Riešením je oplotenie.


Pôvodne tu nebola lúka, pôvodne tu bol ovocný sad. Ale podľa spomienok starších sa tu aj orávalo. Muselo to byť dosť ťažké v takom svahu. My tu len kosíme trávu, z ktorej seno používame na mulčovanie dole v záhrade. Ale opäť tu chceme mať ovocný sad. Pestrý ovocný sad s rôznym ovocím, ktoré bude postupne dozrievať a ponúkne tieň, osvieženie aj potraviny. Prvými „lastovičkami“ boli mandľa, moruša a lipa. Všetky stromčeky dostali individuálnu ochranu pletivom okolo kmeňa.

S našim horným susedom sa poznáme už roky a udržiavame aj teraz dobré vzťahy aj si pomáhame. Keď sa objavili prvé stĺpy a prvé metre pletiva na rozhraní jeho pozemkov, stretli sme sa a pozhovárali, aké sú jeho zámery. Výsledkom je, že som na spoločnej hranici, ktorú som dal pred rokmi vymerať, postavil stĺpy pre pokračovanie stavby plota.

Najskôr som so súhlasom suseda tento rok ja vykosil černičie, ktoré tu rastie a tiež sme upravili našu šípku a odstránili väčšinu suchých konárov. Tie zvyšné tvoria prirodzenú bariéru, brániacu vstupu na náš pozemok od severu v tomto kúte záhrady. Keď bol priestor pripravený, prišiel čas na stĺpy.

Už ma poznáte, že neprevádzkujem zbytočnú námahu a namiesto svalov využívam vo väčšej miere hlavu. Takže aj stĺpy pre plot na tomto mieste som osadil do zemných skrutiek. Pretože sused robí plot z klasického kosoštvorcového pozinkovaného pletiva, vybral som okrúhle stĺpiky o priemere 48 mm, pozinkované a poplastované. Zemné skrutky som zvolil dlhé 65 cm a priemer 68 mm. Budem tak môcť použiť svoj obľúbený drvený štrk hrúbky 4-8, ktorého mám vedro za pár centov.

Ako prvé som osadil stĺpy na rohoch pozemku, sused dovolil, aby som plot posunul smerom k nemu a značky ostali na mojom pozemku, hlavne zo zvyšných strán 😉 Oko vidí, ale na svahu môže vidieť krivo, takže stĺpová vodováha je môj verný pomocník pri každej takejto práci. Keď boli krajné stĺpy osadené pekne rovno, prišlo na rad vymeranie zvyšných stĺpov. A to tak, aby sa dalo v budúcnosti od suseda k nám prejsť nejakým veľkým autom alebo traktorom, keby náhodou bolo treba 😉

Súvisiace:  Prečo paradajky hnednú

Celkom sucho a tvrdo tu je, takže som si musel pomáhať vodou, aby zem trochu zmäkla. Postupne som dostal všetky stĺpy do zeme a tiež šikmé vzpery krajných stĺpov. Ale ako vravím, na svahu môže oko vidieť šrégrom, tak mi jedna vzpera vyšla o dosť vyššie, ako som si nakreslil. Ale drží.

Podarilo sa mi pri tom ohnúť aj poldruhametrovú železnú tyč hrubú 18 mm. A to som ešte nezačal zakrúcať zemné skrutky dlhé 80 cm.

V hornom plote bude totiž aj bránka, aby sme sa dostali zo svojej záhrady do voľnej prírody. A pre stĺpiky bránky som osadil tie dlhé vruty.

Po skúsenostiach s „cestovaním“ stĺpov veľkej brány som nič nenechal na náhodu a stĺpiky (dole aj s vrutmi) som prevŕtal a spojil závitovými tyčami. Bránka by tým mala byť fixovaná a neotvárať sa podľa toho, či je zem mokrá alebo je sucho.

Na záver som aj stĺpiky brány spevnil šikmými vzperami. Teraz už len ostáva počkať, kedy sused zavolá, že ideme ťahať španovací drôt a pletivo. Príchytky a napínáky mám prichystané. Ak sa nám podarí natiahnuť pletivo na celý chýbajúci kus plota, bude pred zverou chránená nie len naša záhrada, ale aj tie susedné.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.