Záhrada v kopci

Začíname bojovať proti slizniakom

Mnoho ľudí sa sťažuje, že im nevyšli do pôdy vysiate semiačka, či už mrkva, hrach alebo iné. Čerta starého, vyšli, len ich požrali slizniaky! Rovnako tak veľa ľudí hovorí, že oni slizniaky nemajú. No tak zostaňte do tmy, zoberte si lampáš a nečudujte sa. My sme začali proti slizniakom neúprosný boj už v apríli.

Vyzerá to, že zima bola ku škodcom prívetivá a nevykapali. A že teda ich je veľa, oveľa viac, ako býva po iné roky. Už v marci bolo vidieť, že niektoré rastliny majú problém po zime zmocnieť a vyrásť, furt boli decimované. Oni ich vyrašili, len boli systematicky požierané slizniakmi. Boli síce malé, ale bolo ich veľké množstvo. A to, že je chladno, im vôbec nevadilo.

Slizniaky majú radi vlhko, aby sa im dobre liezlo a nemíňal sa im sliz. Takže cez deň a na slniečku ich nevidno. Pre zotmením vylieza len desať percent jedincov bez pudu sebazáchovy. No skutočná invázia na vaše záhony príde, keď sa zotmie, všade je rosa a nevadí im ani zima, kedy ja som si pri plus 4 °C dal už kabát a čiapku na uši.

Ako likvidovať slizniaky

Niektorí ľudia ich zbierajú do vedra, no čo potom s nimi? Vraj rozpustiť v slanej vode. No dobre, to funguje, ale čo s tým roztokom? Jedine do kanála, ak v dedine je. lebo vyliať to do kompostu či záhrady… Niektorí ľudia slizniaky solia kuchynskou soľou, čo im rozpúšťa bunkové steny, teda vyschnú. Lenže kuchynská soľ nie je pre pôdu to pravé orechové. Pár zrniečok asi nevadí, pár kíl na záhonoch môže pôdu dosť poškodiť.

Pre pôdu lepšie je asi použiť draselnú soľ kyseliny dusičnej, sanytrasoľ, dusičnan draselný KNO3. V podstate hnojivo. Na telo slizniaka pôsobí rovnako a pôde prospeje. No na zelené povrchy pôsobí krátkodobo devastačne.

Obľúbeným spôsobom likvidácie slizniakov je ich mechanické delenie. Rozpolenie vhodným ostrým nástrojom na porisku, nech sa človek nemusí zohýnať. No zaujímalo vás, čo sa deje s usmrteným a rozpoleným slizniakom, kam zmizne? Postarajú sa o neho jeho súkmeňovci, požerú ho šťastnejší kolegovia, ktorí pred vaším útokom ušli. Takže si vlastne vykrmujete škodcov.

Nevýhodou vyššie popísaných spôsobov zberu a likvidácie slizniakov je fakt, že ich musíte vidieť. Teda zostať v záhrade do tmy, používať baterku, chodiť a hľadať ich. Potom sú ešte spôsoby trochu automatizované, kedy si pre smrť slizniak príde sám.

Čím kŕmiť slizniaky

Niečím, čo bude pre slizniaka, nepriateľa našej zeleniny a potravín, „poslednou večerou“. Niečím, čo im chutí, ale je jedlé len raz. Napríklad kukuričná múka. Máme dve plastové podmisky pod kvetináče, jednu 15 cm, druhú 20 cm, spojené asi 7 cm špalíkom v strede dnom k sebe. Do spodnej, menšej misky, ide kukuričná múka, vrchná širšia je strieška, aby suchá múka nezmokla. Tieto krmítka máme položené na exponovaných záhonoch. Suchá múka v tele slizniaka napučí a dobre nažratého slizniaka rozdrapí. Problém solved.

V záhradkárskych predajniach sa dajú kúpiť granule proti/pre slimákov. Sú dva druhy. Jedny sú jedovaté pre slizniaka ihneď, mŕtvolky sa vám potom povaľujú po záhonoch a chodníkoch. Všeobecne som ale proti jedom v záhrade, či už sú to postreky alebo návnady. U nás používame ekologický Ferramol, funguje tak, že slizniak po požratí chutnej granule má čas zaliezť do diery a tam skapať. A tam sa rozloží, teda poslúži ako hnojivo, vrátane toho železa, ktoré je bežnou súčasťou prírody.

Ferramolu nevadí ani dážď, keď zmokne, trochu napučí a potom zase vyschne, nerozpadne sa. Ferrammol rozsypeme okolo priesad a výsevu a na miestach, kde sme zaznamenali zvýšený výskyt slizniakov. A môžeme ísť domov. Necháme na slizniakoch, kedy si pôjdu dať z granulí, ktoré ich voňajú a chutia lepšie, ale malé výhonky našich potravín. A že im chutia vidíme, že prakticky každý druhý či tretí deň musíme granule Ferramolu dosýpať. Zrejme kŕmime aj slizniakov zo susedných pozemkov, ale radšej Ferramolom, ako našou zeleninou.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 450 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.