Záhrada v kopci

Záhrada je pod snehom

Keď sme záhradu kupovali, bola pod snehom. A teraz, takmer po roku, sme sa opäť tešili, až všetko pokryje biela perina. Symbolizuje to pokoj, ktorým záhrada v zime žije, a čistotu. Človeku je až ľúto vstúpiť do tej nádhery a porušiť jej čistotu.

Je veľký rozdiel vidieť zimnú záhradu bez stromov, po ktorej sa pasú ovce a vidieť ten istý pozemok po roku, plný stromov a kríkov.

záhrada pred kúpením

Hoci prvý tohoročný pohľad do záhrady nás vystrašil, sneh bol plný stôp sŕn, ktoré k nám prenikli cez susedovu záhradu, po vybudovaní ohradenia to už bola naozaj čistota a krása.

vyvýšené záhony pod snehom

Olinka na svojom panstve

Je radosť sa prechádzať po takejto záhrade a vnímať tú krásu všetkými svojimi zmyslami. Hoci nikdy do záhrady nechodím bez fotoaparátu, pre takéto chvíle si beriem vždy zrkadlovku. Mám k nej dva objektívy a vyberám si základný alebo dlhší zoom, podľa toho, či chcem fotografovať niečo blízko mňa a celkové pohľady na záhradu alebo ma zaujmú vtáky či zver v diaľke.

veľká lúka

Vyšli sme si aj za bránu, kde máme zatiaľ len veľkú lúku. V zime vyzerá táto plocha úchvatne. Často býva posiata stopami srnčej a jelenej zveri. Vychádzka až na vrch býva prekrásna v každom ročnom období, aj keď v snehu trochu namáhavejšia.

výhľad do dediny

Z kopca nad záhradou je však vždy krásny výhľad na samotnú záhradu aj časť dediny a protiľahlý svah.

výhľad

Jediné, čo kazí fotogenickosť záberov, je elektrické vedenie nad našou záhradou. Snažím sa to kompenzovať jednak svojou polohou pri expozícii a jednak aj vhodnou ohniskovou vzdialenosťou.

V zime nie je práca v záhrade, ako po iné mesiace, ale aj tak si vždy aspoň jeden deň v týždni vyhradíme pre jej krátku návštevu. Počas prechádzky nie len fotografujem, ale skontrolujeme stav oplotenia, stav ovocných stromov. Doplníme slnečnicu vtákom do krmítka na jabloni a zavesíme lojovú guľu pre sýkorky na konci záhrady.

Pri prechádzke sa človek toľko nezohreje, ako keď niečo robí. Nečudo, že nám býva občas trochu chladno. Na to ale máme v termoske z domu donesený horúci čaj, ktorý nás zahreje aj osvieži. Aj keď je teplota cez deň pod bodom mrazu, vždy v záhrade pobudneme dve či tri hodinky príjemne stráveného času. Chodíme sem radi.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.