Záhrada v kopci

Zase sťahujeme chladničku

Prídeme si tak večer domov zo záhrady, vyložíme veci a chceme uložiť potraviny do chladničky. A z chladničky nás ovanulo príjemné teplo. To je to posledné, čo od chladničky čakáte. V takých situáciách Olinka prenecháva iniciatívu mne, aby som zistil, čo sa stalo a hlavne to odstránil.

Je to už rok, čo som tu písal o sťahovaní obsahu chladničky a mrazničky z bytu na záhradu po tom, čo naša bytovka takmer vyhorela. Zrejme aby som nevyšiel z cviku, môžem si podobnú operáciu zopakovať. Je fakt, že tréning robí majstra, ale nebolo by žezlo odovzdať starším a venovať sa už konečne zaslúženému odpočinku?

Ešte večer som skontroloval, či chladnička nenaskočí na krátke vypnutie zo siete alebo po prestavení termostatu. Ani ťuk, len mraznička dole si spokojne vrnela. Máme totiž ešte starší typ kombinovanej chladničky s mrazničkou, do ktorých sa EÚ ešte nesrala a tak má dva motory, dva kompresory, dva termostaty. Nežerie veľa, lebo už pred 23 rokmi bola drahá a kvalitná. Takže to vyzerá, že sa zase pokazil už neoriginálny termostat, ktorý sme do nej nechali namontovať, po poruche uprostred mrazivého februára, pôvodným predajcom a servisným technikom pred piatimi rokmi.

Sťahovať chladničku uprostred noci, keď na druhý deň treba ísť do práce a po nej na záhradu na predĺžený víkend, nás ani nenapadlo. Zato som do nej vložil klasický izbový teplomer, nech mám nejaké dáta pre rozhodovanie. 22 stupňov je fajn pre obývačku, na chladničku a najmä jej obsah ale trochu priveľa. Našťastie Olinka vedela, že poobede ešte chladnička fungovala, takže potraviny nie sú tomuto teplotnému šoku vystavené dlho.

Takže sme z mrazáka dole vybrali dve polovičky kohútov Kalimero a dve kilové porcie mletého mäsa pre Ronyho a do mrazáka vložili namraziť chladiace vložky do kempingových chladničiek a dve PET fľašky s vodou. Po dvoch hodinách som mierne rozpustené predmety vložil opäť do mrazáka a čerstvo zmrazené nádoby aj ďalšie mäso dal do chladničky. Teplota už bola prijateľných 12 °C.

Ráno som naštartoval autochladničku, ktorá ide na 230V aj z autobatérie, bola kupovaná na naše cyklodovolenky. Dokáže udržať teplotu 15 °C pod teplotu okolia, čo plne postačuje. Z chladničky, kde už bolo medzitým 8 °C, som najohrozenejšie veci vložil do autochladničky a tú celú presunul do kúpeľne, lebo pri plnom výkone ten ventilátor aj dosť počuť.

Ďalším opatrením je zmena poradia konzumácie potravín. Obedoval som dnes to, čo by sa mohlo pokaziť a čo dosť zavadzia, v záhrade tiež budeme vyprázdňovať v podstate plnú chladničku týmto spôsobom. Pivo a vajíčka kľudne vydržia v tých asi 20 °C, čo sú v kuchyni, navyše na piatok je aj tak plánované lečo, kde sa časť minie. Kilovka mrazeného mäsa, ktorá bude počas prevozu chladiť spolu s kohútom v plastovom boxe potraviny, ktoré sa nevošli do autochladničky, bude naporcovaná pre Ronyho, to bolo na pláne na sobotu, a kohútik poslúži ako základ polievky, to bolo na pláne v piatok.

V podstate sa nič nedeje, kým príde piatok poobede a nastane prevoz, chladnička funguje v systéme „ľadovňa“. A prečo všetky tie „manévre“?

Skrátka opravár na môj raňajší telefonát povedal, že najskôr v pondelok a obávam sa, že to bude až večer, keď zatvorí svoj obchod…

Opakovane sa ukazuje, že Olinka mala dobrý nápad kúpiť do záhrady tiež kombinovanú chladničku s mrazničkou. Hoci tie nové už majú len jeden motor a keď sa niečo pos*, tak je to v r* všetko. Opäť ďalší skvelý nápad úradníkov Štvrtej ríše. A opäť sa ukazuje, že mám pravdu keď tvrdím, že je potrebné opäť začať využívať také spôsoby uchovania potravín, ktoré nevyžadujú energiu, ako napríklad zatváraniny.

Len dúfam, že je to naozaj len ten termostat, v opačnom prípade budeme mať v záhrade ďalšiu potravinovú skriňu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.