Záhrada v kopci

Zemné práce na kopci

Na konci záhrady, na kopci, máme dosť nerovný terén. Za hranicou totiž vedie vodovod do okresného mesta a ako to už býva, stavbári po sebe nechali bordel. Pre svoju slepotu vidia len svoju robotu, ale nevidia, že sa pohybujú na cudzom pozemku a čo tam stvárajú. Rozhodol som sa to opraviť.

Na stavbárov sa nehnevám. V minulosti som mal možnosť pracovať s nimi a viem, že sú to jednoduchí ľudia. Keby neboli, neboli by iba stavbármi. To, čo robia, nerobia pre seba, nebudú to užívať. Preto im nezáleží na tom, ako to okolo nich vyzerá. Po stavbe vodovodu ostali kopy aj jamy, nerovný terén, ktorý sa zle kosí. Mne so Zipperom, susedovi traktorovou kosačkou.

Vlani sme sa so susedom dohodli, že ten terén vyrovnávam. Nie len na našej strane, ale aj ten kúsok na jeho, keď už to budem robiť. Vybral som si víkend v polovici marca. Či skôr sobotu, posledný deň jarného oteplenia, pretože už večer malo začať pršať, snežiť a mrznúť. Aby som to nemusel robiť ručne motykou, rozhodol som sa použiť náš elektrický kultivátor a ako zdroj elektriny dvesto metrov od domu som si požičal kilowattový benzínový generátor.

V sobotu sme si privstali, práve pre hrozbu popoludňajšieho dažďa, a po príchode do záhrady som naložil generátor, kultivátor, predlžovačku, lopatu a železné hrable do Motúčka a vyviezol všetko na kopec. Agregát som umiestnil do pravého rohu ku kríkom, aby som minimalizoval hluk, natiahol kábel a pripravil kultivátor.

S kultivátorom a elektrickým agregátom mi pomohlo Motúčko

Napriek tomu, že celý piatok lialo ako z krhly, na kopci bola zem celkom suchá (na rozdiel od dolného konca záhrady). Na jeseň bola tráva pokosená na nízko a ešte nestihla narásť, tak sa kultivátor zahryzol do zeme bez problémov, aj keď výrobca silne neodporúča kultivovať práve trávnatý porast, ale len holú pôdu. Pre istotu som si každú chvíľu dával pauzu. Nech si elektromotor oddýchne a prevodovka vychladne. Občas som musel odstrániť namotané šlahúne černíc, ktoré sa mi dostali do lopatiek kultivátora.

Často som pohľadom z rôznych uhlov musel kontrolovať, ako sa mi darí terén urovnávať. Snažil som sa natočiť kultivátor tak, aby sa rozbitá zem s trávou dostávala do priehlbín, ale bez hrablí to nešlo, často som musel zem urovnávať hrabľami. A často sa na niektoré miesta vracať a pokračovať v urovnávaní. Nemal som v pláne vytvoriť tu úplne rovnú plochu, len aby sa lúka dala kosiť, hoci trochu zvlnená.

Hrbole hliny nahrnuté do jám

Aj napriek nízkym teplotám a silnému vetru som sa dosť zapotil. Dobré tri hodiny práce s kultivátorom mi stačili a na prvý pokus stačilo aj zrovnanie terénu na konci záhrady. Podľa predpovede malo začať pršať, takže som očakával dažďom trochu zbitie pôdy a následnej jej zamrznutie na týždeň. Keď sme odchádzali popoludní zo záhrady, skutočne začalo drobne pršať.

Žiaľ, to bolo všetko, až nad ránom sa objavilo trochu snehu. Ak zver trochu rozdupe moje zemné dielo alebo sa ukáže, že som niekde nechal väčší hrb, než som predpokladal, v priebehu jari ešte raz zoberiem elektrický rotavátor a dorobím to. Alebo sa pustím do ďalšieho zrovnávania terénu na budúcu jar. Dôležité bude, ako sa nám tu bude teraz kosiť tráva.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.