Záhrada v kopci

Zmrzlo? Nezmrzlo?

To bolo otázka, ktorú sme si kládli každý deň ráno a s ktorou sme prichádzali v polovici apríla do záhrady. Počasie cez Veľkú noc a v týždni po nej v noci bolo nepriaznivé pre všetky rozkvitnuté stromy a kríky. Ako zvládli tento mrazivý nápor?

Už po krutom februári, kedy teploty klesali pod -20 °C, sme zaznamenali, že niektoré kríky to neprežili a bude ich treba vysadiť znova. Najviac trpelo mladé hrozno, sadené na jeseň. A stále nevieme, či sa z toho spamätajú moruše a malý oriešok. Keď začiatkom apríla všetko vykvitlo, na prvý pohľad to vyzeralo na pekný začiatok leta, ale bolo jasné, že keď stromky rozkvitnú, môže prísť pohroma vo forme mrazu.

Kým vlani sme dopredu vedeli, že okrem jahôd a jabĺk zo starej jablone nijaké ovocie mať nebudeme, pretože sme zámerne odstránili všetky kvety z presadených stromov, aby sme podporili ich lepšie zakorenenie a lepšiu úrodu v budúcnosti, tento rok sme už úrodu očakávali. Preto pohľad na teplomer, ktorý oznamoval najnižšiu nočnú teplotu -2°C, nás nepotešil. A čierne stredy kvetov na jahodách potvrdzovali, že našou záhradou opäť prešiel nočný mráz. Kým u jahôd sa jedná o drobnú patáliu, ktorú vynahradí ďalšia násada kvetov a jednoducho prvé jahody budeme mať o niečo neskôr, u ovocných stromov sa jedná o väčší problém. Nové kvety budú až o rok a s nimi aj ovocie, na ktoré sme sa tak tešili.

Preto sme v piatok týždeň po Veľkej noci, kedy sa počasie umúdrilo, namiesto sychravého a studeného bolo zrazu krásne a slnečné, hoci ešte trochu chladné, vyrazili po práci do záhrady s veľkou obavou aj očakávaním zároveň. Čo všetko nám zmrzlo a čo prežilo?

Hneď v predzáhradke sme uvideli pri dome zmrznuté listy hortenzie veľkolistej. Chúďa zmrzla tento rok už druhý raz. Ostatné rastliny pri dome aj na špirále vyzerajú OK.

pomrznuté jahodové kvety

S obavami aj fotoaparátom v ruke sme prešli do záhrady za dom. Samozrejme jahody, to som už písal. Ale nie všetky, no sú zmrznuté kvety. Pri jabloni je malý oriešok, ten zamrzol tiež. Rovnako ako vlaňajší orech v strede záhrady. A zmrznuté listy má aj pôvodný orech za plotom. V zime ho ohrýzli srny, teraz zase mráz…

mladý orech

Polievkový strom, listy voňajú a chutia ako vegeta s pažítkou – podobá sa na palmu, je zamrznutý, rovnako ako marhuľa a čerešňa. Niektoré korene hrozna to majú tiež za sebou, aj keď pár z nich možno ešte vyraší. Zamrzlo aj kiwi, hoci bolo pod vrstvou netkanej textílie. Asi ten mráz trval dlho. No a na niektorých ružiach zamrzli nové výhonky.

zamrznutá čerešňa

Sú veci, ktoré dokážeme meniť a sú veci, s ktorými sa musíme zmieriť. V tejto chvíli ma zaujíma jediné. Boli to posledné mrazové dni túto jar alebo ešte prídu májoví zmrznutí? Radi by sme sa už dočkali vlastnej úrody ovocia zo stromov a kríkov v tejto záhrade.

Pri ďalšej výsadbe stromov v hornej časti záhrady sa budeme viac orientovať na neskoré odrody. Ktoré kvitnú až po jarných mrazoch. Ako naša stará jabloň dole. Ešte stále nekvitne, takže sa jej táto mrazová pohroma netýka. Aj orech v plote ešte len začína rašiť. Na rozdiel od orechov v hornej časti sadu, zamrzli oba, aj náš aj susedov. A nie len nad zemou ale aj v štvormetrovej výške.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.