Záhrada v kopci

Dvanásť centimetrov vody

Koniec prvej júnovej dekády bol v znamení vody, veľmi veľa vody. Keďže jar začala skôr, skôr začalo aj daždivé Medardovo obdobie. A do toho sme dostali naozaj poriadnu dávku vody v krátkom čase. Ako to u nás v záhrade pod kopcom vyzeralo?

Z nedele na pondelok boli hlásené výstrahy pred búrkami a silné dažde. Preventívne som odpojil panely od fotovoltickej elektrárne, aby som ju chránil nie len pred priamym zásahom blesku do panelov, ale najmä pred indukovanými prúdmi z neďalekých úderov, čo je najčastejšia príčina vyhorenia elektroniky pri búrkach. Mám samozrejme prepäťové ochrany, ale načo pokúšať čerta… Pôda už bola dosť mokrá od predchádzajúcich dažďov, hoci problém prebytku vody sa nám za tých deväť rokov, čo tu sme, podarilo výrazne eliminovať. Voda jednoducho vsakuje a kríky a stromy ju spotrebúvajú. No keď je mokro a do toho naprší…

V noci naozaj lialo a bola dlhá búrka a ráno do toho ešte znova napršalo. Do záhrady som prišiel na obed, v prestávke medzi dvoma dažďami, aby som stihol nachovať sliepky a skontrolovať záhradu. Asi po troch malinách nám zlomilo na dvoch miestach, jeden výhon muchovníka si to odskákal a niekoľko vŕbových prútov bolo vyvalených, teda škody takmer nijaké. Nová strecha nového domu drží, tak nás dážď nejak nevzrušuje 😉

Meranie na jednom mieste v záhrade ukázalo úhrn zrážok za 18 hodín 120 mm, sused hlásil u seba 120 mm za noc a 150 mm za celý čas. To je teda riadna dávka vody!

Naše prírodné járky boli plné prúdiacej vody, jazierko pri špirále prekypovalo. Miestami to pripomínalo v predzáhradke ryžové pole, ako keď sme záhradu kúpili. Ale vtedy tu stálo viacej vody a menej pršalo. Takže myslím si, že dobrá práca 🙂

Takto stála voda v predzáhradke po daždi

Pár hodín tu voda stála aj tentoraz

Ak sa budem držať svojich konzervatívnych dvanástich centimetrov, teda 120 litrov na meter štvorcový, na oplotenú časť záhrady 2000 m2 spadlo za necelý deň 240 000 litrov vody. A možno aj tých 300 000 litrov podľa susedovho merania. Netuším, koľko z toho odtieklo járkami do potoka, len chcem veriť, že sa do mokrej pôdy dokázalo dosť vody ešte vsiaknuť a že je už pekne hlboko v zemi. Bude sa totiž veľmi hodiť, keď zrážky ustanú a teploty ešte porastú. Naše zeleninové záhony sú mulčované a ostatné plochy predstavuje tráva, takže sa voda bohzdarma nevyparí, ako z holých záhonov, aby sa museli potom polievať. Samozrejme, že v takýchto podmienkach tráva porastie ako besná, takže na tento týždeň už mám plánované ďalšie kosenia.

Studňa je fakt plná…

Pred dvomi rokmi v extrémnych suchách sa všetci sťažovali na deficit vlahy v pôde. Po vlaňajšom roku a tejto jari je to snáď už v poriadku. Veď aj v studni už máme vodu štrychom, ako sa hovorí a keď som sa bol pozrieť na potok kúsok od domu, sledoval som prúd a hladinu s rešpektom.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 450 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.