Záhrada v kopci

Naša nová záhrada

Tak sme si kúpili novú záhradu.

Záhradu na dedine, kúsok od mesta, v ktorom žijeme. Nie je to naša prvá záhrada. Priateľka pochádza z malebnej dedinky, kde starí rodičia a rodičia hospodárili, do mesta sa presťahovala až po svadbe. Ja som sa síce narodil a vyrastal v meste, ale ako dieťa som každé prázdniny trávil na dedine u starej mamy a neskôr si moji rodičia kúpili záhradku v záhradkárskej osade za mestom. Veľmi som nemusel ich spôsob starostlivosti o záhradku.

Rovnakú záhradku si pred pätnástimi rokmi kúpila aj priateľka. Starala sa o ňu úplne inak, ako som dovtedy videl. Neskôr som jej občas pomáhal, hoci sama považovala prácu v záhradke za relax. Až sa mi to celkom zapáčilo. Nie len samotné záhradníčenie, ale aj výsledky: ovocie a zelenina, ktoré voňajú a chutia úplne inak, ako tie zo supermarketu.

Záhradka v záhradkárskej kolónii, kde sa pomaly viac býva, ako pestuje, kde si ľudia kupujú psov a nestarajú sa o to, že v záhrade ryjú diviaky, kde vás buzeruje pozemkový fond a susedia kradnú v lete ovocie a v zime drevo, nám prestala vyhovovať. Nevideli sme cestu zmeny k lepšiemu, nestačili nám štyri áre pre nové kríky alebo stromky. Keď sa k tomu pridali problémy s chatkou a terasou, postavené bývalým majiteľom, začali sme uvažovať o „zmene vzduchu“.

Hodilo sa mi, že jeden dávny priateľ zdedil starý rodinný domček s veľkou záhradou v dedinke za mestom, ale ani po pol roku sa nemal k činu, hoci sám začal s tým, že by na staré kolená rád z dediny odišiel do mesta. My sme si ale pomaly začali zvykať na myšlienku záhrady na dedine. Keď z kúpy tejto záhrady zišlo, začali sme sa obzerať po nejakej inej. Chceli sme dosť veľký pozemok pre ovocné stromy, drobné kríčkové ovocie aj pre pestovanie zeleniny. Chceli sme miesto pre hrozno, ktoré máme radi, aj keď víno z neho nerobíme. A miesto pre záhradný domček s terasou, kde by sme si v lete mohli oddýchnuť. Kde by sme občas niečo dobré ugrilovali. Nechceli sme obilný lán ani metráky zemiakov, hľadali sme kus peknej prírody, s ktorou by sme pri pestovaní spolupracovali a nie bojovali.

Raz ma povinnosti zaviali do dediny, v ktorej som pár rokov pôsobil pracovne. V tichej uličke som si všimol na jednej bráne tabuľu o predaji, vo dvore starý dom a za ním sa dohora dvíhala záhrada, kdesi v diaľke sa črtal les. To miesto ma čímsi dostalo. Druhý raz som si ho lepšie prezrel a zavolal na číslo z tabule, aby som si dohodol obhliadku celého pozemku. O pár dní sme sa už s priateľkou prechádzali po trávou zarastenom pozemku. Dom starý so silne poškodenou strechou, bývať sa v ňom nedá. Po zeleninových hriadkach ani stopy, trávu spásala črieda oviec. Ovocné stromy suché alebo staré, pri dome rumpálová studňa, ktorá tiež volala po oprave. Pozemok sa od cesty začína veľmi mierne zvažovať nahor, smerom na západ. Za hranicou pozemku je veľká lúka, na pravo hájik. Z hornej časti pozemku je nádherný pohľad nie len na samú záhradu, ale aj na časť dediny.

zahrada

Vo vrchnej časti záhrady rastú šípky a trnky, keď budeme chcieť na čaj, nemusíme chodiť nikam za mesto, aby sme si natrhali a nasušili.

Zamilovali sme sa do tejto záhrady.

Pre niekoho by to bola záhrada, v ktorej nie je nič, pre nás je to miesto, kde môžeme začať vytvárať svoj svet. Kde môžeme začať budovať vyvýšené záhony, kde postavíme terasu a vybudujeme bylinkovú špirálu. Staré stromy zužitkujeme ako materiál, vysadíme nové tam, kde ich my chceme mať. Opravíme plot, neskôr si možno zaobstaráme psa. Vdýchneme tomuto miestu nový život.

Niekoľkokrát sme sa stretli s majiteľmi, dohodli sme sa na cene, ktorá si myslím, vyhovuje obom stranám. Dohodli sme obchod, stretli sa u notára, podpísali zmluvu. Teší nás, že sme všetko zvládli na jeseň a v zime a že na jar začneme intenzívne pracovať v našej novej záhrade. Záhrade v kopci. Už počas rokovaní sme doma zvažovali, aké stromy a aké rastliny kam prídu, aké ďalšie vybavenie a náradie do novej záhrady kúpime. Niečo samozrejme máme, ale táto záhrada je deväťkrát väčšia, než mala priateľka doteraz.

Kúpili sme si záhradu v kopci. Je v nádhernom kraji. So všetkým, čo tam budeme robiť, vás budeme na týchto stránkach oboznamovať. Obaja sme, ako by povedali naši priatelia, v najlepších rokoch, a naším cieľom je hospodáriť tak, aby to pre nás nebola drina. Nehľadáme maximálne výnosy, zaujíma nás permakultúrny spôsob pestovania ovocia a zeleniny. Priateľka obľubuje všetko, čo je jedlé, ale aj na okrasné kvety pred domom nájde miesto. Kým ona je na to živé drevo, ktoré rastie a rodí, ja som skôr na to spracované, z ktorého budú terasa, vyvýšené záhony, kadibúdka či oporné múriky alebo vtáčie búdky a hmyzí hotel.

Pozývam vás spolu s nami sledovať prerod starej opustenej záhrady v modernú úžitkovú a oddychovú záhradku, ktorá má prinášať radosť nie len pri jej obrábaní, ale aj pri oddychu v nej. Už sa tešíme na západy slnka nad našou novou záhradou.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

3 Komentáre

  1. Pingback: Kondíciu získavam v záhrade | cykloturistika.net

  2. Pingback: Vysiali sme papriky pre novú úrodu | Dobre a zdravo žiť ľahko

  3. Pingback: Kúpiť záhradu vraj nie je také jednoduché | Dobre a zdravo žiť ľahko

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.