Záhrada v kopci

Schody zo studne

Keď sme zrútii starú studňu, niekoľko hranolov bolo ešte celkom použiteľných. Uvažoval som, na čo ich použiť, keď som dostal nápad upraviť terén asi v strede záhrady pri severnom plote. Bola tu taká nepríjemná terénna vlna.

Asi polovica dreva zo starej studne bola dobre prehnitá a spráchnivená. Ale zvislé hranoly a priečky na rumpál vyzerali pevne. Hoci desiatky rokov staré agátové drevo, malo vždy svoju pevnosť.

V minulosti bola záhrada rozdelená priečnymi plotmi na menšie časti, v niektorých sa oralo. Vo výsledku nie je svah plynulý, ale na niektorých miestach sú nerovnosti a jedna vlna bola aj v cestičke popri ovocných kríkoch na severnej strane pozemku. Pri nosení plných koniev vody sa tu nie vždy dobre chodilo. Už dávnejšie som uvažoval, že by som to tu upravil.

Keď som videl na zemi položené asi dvojmetrové hrady, zmeral som si ich a aj terén v mieste, kde som uvažoval o úpravách. Zo školy si ešte pamätám, že 2 H + B = 63. Zobral som si dve vodováhy, stavebný uhlomer a premeral si tú vlnu pri čiernych ríbezliach. Vyšlo mi, že pri hrúbke hrád 10 cm mi vyjdú dva schodíky tak, aby som zo spodnej roviny sa dostal práve na vršok vlny. Rozhodnuté, urobím tu dva drevené schodíky.

Trochu som si upravil terén, spodok pre schody a vyrovnal miestne nerovnosti. Potom som pod spodný schodík nasypal trochu štrku a za ním tiež. Štrk pomôže odvádzať vodu spod schodov, aby neboli vyplavované a zbytočne mokré. Potom som zarovnal svah aj pre druhý schod, uložil vrstvu štrku a položil naň starý hranol. Viac pre kľud duše som oba hranoly šikmo prevŕtal a zakrútil do nich po dva polmetrové vruty rovno do zeme, aby sa náhodou nešmykli.

drevené schody

Ostalo už len zarovnať povrch schodov do roviny. S materiálom mi pomohli krty, ktoré na niektorých miestach neúnavne ryjú a ryjú. Pozbierali sme zeminu, nanosili do schodov a lopatou som ju urovnával a hutnil po malých vrstvách. Prekladal som to kameňmi, ktoré sme už dávnejšie našli na pozemku. Potom som ešte niekoľko dní po sebe zem výdatne polieval kupou cez riečičku.

drevené schody zo studne

Olinke sa schody veľmi páčia. A dobre sa po nich chodí. Nie sú vysoké, len tých 10 cm, a sú dosť široké. Prechádzky záhradou ale aj polievanie je teraz oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie. A pretože ešte máme aj drevo zo studne aj nerovnosti v záhrade, minimálne jedny schodíky ešte v záhrade spravím.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.