Záhrada v kopci

Zrútili sme starú studňu

Záhradu sme kúpili so studňou. Nie len s vodou, ale najmä s drevenou nástavbou s rumpálovým kolesom. Už na prvý pohľad to bola stará konštrukcia a na druhý sa rúcala na bok. Problémom bolo aj chodiť okolo nej. Museli sme ju odstrániť.

Prvý rok sa zdalo, že to ešte chvíľu vydrží. Vedrom sme vodu ťahali zo studne pár týždňov z jari, než sme kúpili a inštalovali čerpadlo na vodu. Ale len ručne reťazou, nechcelo sa nám krútiť tým veľkým kolesom. Neskôr som rumpál používal len na zavesenie čerpadla.

drevená studňa

Studňu aj jej okolie sme museli vyčistiť. Medzi skružou a ohradou dokonca rástla baza! A všadeprítomná pŕhľava. No drevo bolo v takom stave, že ošetrovať a zachraňovať ho nemalo cenu. Zábradlie sa v priebehu roka rozpadlo, spodné trámy boli práchnivé. Stĺpy a strecha by boli ešte pár rokov vydržali, ale nemali na čom stáť. Spodok sa za tie roky rozpadol. Okolo studne síce boli nejaké kamene, ale drevené trámy ležali na zemi. Hoci agátové drevo, ale bolo na konci svojej životnosti. Aj čapové spoje to už mali za sebou.

spráchnivená konštrukcia studne

A pri každom aj miernom opretí sa o studňu pri čerpaní vody bolo počuť a cítiť, že sa konštrukcia nakláňa. Padlo definitívne rozhodnutie starú studňu zrútiť.

zrútenie starej studne

Najprv som vyrobil kryt studne, aby nám do nej nič nepadlo. Drevovláknitá doska má zospodu pripevnené tri hranolčeky, ktoré bránia zosunutiu krytu zo skruže. Potom som vybral z auta dve gurtne, pripevnil ich na hornú stranu zadných stĺpov a pustili sme sa do toho.

Pár krát sme potiahli, čapy zo spodných trámov sa uvolnili rýchlo. Potom stačilo dlhšie potiahnuť, okolo spodnej hrany sa prevážilo ťažisko celej konštrukcie a tá spadla na bok, presne ako sme chceli.

studňa je na boku

Pár ranami sekery som oddelil strechu od konštrukcie, jej rozobratie trvalo chvíľu. Onedlho už boli súce kusy položené na boku, zvyšok išiel na likvidáciu. Plechovú strechu som ponúkol jednému z domácich, čo využíva rôzne staré konštrukcie u seba doma.

Že sa budeme musieť do studne pustiť bolo jasné už vlani, keď sme záhradu kúpili. A keďže teraz som mal všetko potrebné prichystané, v piatok popoludní stará konštrukcia uvolnila miesto, aby sa v sobotu mohlo začať budovať niečo nové. O tom už ale ďalší článok.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.