Záhrada v kopci

Čo so starým domom

Dobre sa majú ľudia, ktorí vyjdú z domu a hneď sú v záhrade. Nemusia nikam chodiť, nemusia sa chystať a keď sú unavení alebo si chcú oddýchnuť, urobia pár krokov a sú doma. Aj nám by sa páčilo bývať na dedine, ale zatiaľ to nie je reálne, možno neskôr. Prednostne sme hľadali pozemok na vybudovanie záhrady podľa našich predstáv a dom na bývanie nás momentálne nezaujíma, máme slušný byt v meste. Aj preto sme na stav starých domov, ktoré sa na pre nás zaujímavých pozemkoch nachádzali, nehľadeli. No teraz jeden taký máme a musíme riešiť aj otázku, čo s takým starým domom urobiť?

Staré domy majú dve vlastnosti. Jednu výhodu a druhú nevýhodu. Výhodou je, že sú často v zlom stave a preto ani nezvyšujú cenu pozemku, pretože sa v nich nedá bývať. Nevýhodou je, že sú často v zlom stave a preto potrebujú veľa peňazí, ak ich chcete opraviť alebo rekonštruovať. A jeden taký dom sme získali spolu s našou novou záhradou.

Dom má asi stodesať rokov, postavený je z kameňa (pieskovca) a má sedlovú strechu pokrytú škridlou. Už pri prvej obhliadke sme si všimli, že strecha, najmä jej severná časť, je v dosť zlom stave, východný štít veľmi súrne potrebuje opravu a aj drevené jednostranné stropy na drevených trámoch budú vyžadovať zásah. Vo väčšine miestností je strop deravý, dosky zohnuté ako handra, chodiť by som po nich nechcel. Drevené okenice nevideli náter veľmi dlho, podobne ako aj dvere. Na mnohých miestach omietka opadaná. Drevené stĺpy podstienky vyzerajú zdravo, ale dom izoláciu proti spodnej vode zrejme nikdy nemal, čo je na zamokrenom pozemku dosť zle. Podlahy sú dosť nerovné a elektrina v dome je v žalostnom stave. Prívod do domu drží na dobré slovo, svetlá fungujú v polovici miestností, zásuvky som radšej neskúšal.

dom

Aby sme mohli v záhrade fungovať, potrebujeme miesto, kde uložíme kosačku, štiepkovač, fúrik, motyky, rýle, skrátka všetko záhradnícke náčinie. S tým sme rátali, že v každej záhrade, ktorú by sme kúpili, by sme museli zriadiť záhradný domček. Píšem zriadiť, lebo „postaviť“ by znamenalo ohlásenie stavby alebo stavebné povolenie. A času nie je nazvyš, ak chceme stihnúť ešte túto jar zasadiť stromky, kríky, zeleninu… V starej záhrade ešte tento rok nejakú úrodu mať budeme, ale chceme sa sústrediť na založenie novej úrody v novej záhrade. A voziť všetko náradie autom hore dole sa mi naozaj nechce.

Súvisiace:  Novembrové výročie

Takže buď postavíme nový záhradný domček, najskôr drevený, alebo opravíme starý dom a využijeme časť jeho miestností ako úložisko na naše veci. Ak by tá oprava nestála viac, ako postavenie drevenej búdky. Odhadujem to tak na jednu až dve tisícky eur. Radšej tú jednu 😉

dom

Tento týždeň sa bol na dom pozrieť môj kamarát, majiteľ firmy špecializujúcej sa na elektro, vodu a kúrenie, stavby aj opravy. Dohodli sme výmeny káblov aj zásuviek a vypínačov, doplnenie svetiel. Nech môžeme používať elektrické náradie bez obáv o dom. A popri tom sa dôkladne pozrú jeho ľudia z oblasti drevených a murovaných konštrukcií aj na to, v akom stave skutočne sú stropy, strecha a múry. Pravdepodobne dve miestnosti by sa bez problémov dali opraviť bez vysokých nákladov. Ideálne na dielňu a odpočinkovú miestnosť.

S tým súvisí aj oprava dverí. Či skôr odstránenie starých náterov a nové nátery. Materiál je zdravý, brúsky na to mám. Chýba na dome jedna okenica, tú nechám vyrobiť. A potom musím zabezpečiť dvere dobrou petlicou a zámkom, aby som sa nemusel obávať nechať náradie v dome.

dom

Keď bude jasné, v akom stave je strop a strecha, rozhodneme sa, koľko času, energie a prostriedkov do domu vrazíme. Časť z toho bude treba na opravy vnútorných omietok a podláh, pre začiatok položím na zem staré palety, aby som sa jedného dňa nedozvedel že mi všetko stojí vo vode.

Celkom určite ale v priebehu leta vyrobím teplovzdušný solárny panel, pomocou neho začnem vysúšať a vyhrievať strednú miestnosť. Počítam, že ak sa všetko vyvinie podľa mojich predstáv, doplním o solárne vyhrievanie všetky miestnosti domu. Potom nebude ani v zime problém prísť do záhrady a na chvíľu sa skryť v dome. Nehovoriac o prezliekaní sa do pracovného na jeseň alebo na jar. Veľkou výhodou v tomto smere je skutočnosť, že najväčšia stena domu je orientovaná na juh a nie je tienená susednou stavbou.

Naším cieľom nebolo získať starý kamenný dom a celý život si ho prerábať a upravovať. A už na to ani nemáme veľa času 😉 Ale ako príslušenstvo k záhrade si viem predstaviť jeho využitie a možno ho o pár rokov využijeme na celovíkendové pobyty na záhrade.

A keď sa nebude dať dom opraviť za rozumný peniaz, ešte vždy máme možnosť zbudovať na pozemku záhradnú chatku.

1 Komentár

  1. Pingback: Jednoduchá polica v záhrade « Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.