Záhrada v kopci

Koľko solárna elektráreň ušetrí?

Okrem technických otázok často počúvam práve túto. Koľko elektráreň ušetrí, aká je návratnosť a či sa vôbec oplatí namiesto elektrickej prípojky. Samozrejme, že som pred jej stavbou toto všetko zvažoval a počítal. Zatiaľ je v prevádzke niečo vyše dvoch mesiacov, ale už mám prvé konkrétne zmerané reálne čísla.

Keď stretnem niekoho zo známych a príde reč o solárnej elektrárni, často počujem, že „Áno, počul som, dve staré baterky z nákladiaku a dva solárne panely a beží na to televízor“. Alebo nedávno jeden kamarát spomenul, že už má štyri malé panely a tri olovené baterky a je veľmi spokojný. Tak toto je rozhodne cesta, ktorou som sa uberať nechcel. Je to na dlhšiu debatu. Jednak televízor nepozeráme a jednak som predpokladal aspoň nejaký výkon svojej elektrárne. A ani Rím nepostavili za jeden deň, takže aj naša elektráreň je stále vo výstavbe. Základ je hotový a je modulárne pripravená na ďalšie rozširovanie, či skôr posilňovanie jednotlivých uzlov.

Koncom februára a v marci sme využívali elektrinu na štiepkovanie vŕbových prútov naším elektrickým štiepkovačom, celkove išlo o niekoľko hodín intenzívnej práce pri priemernej spotrebe asi 1 kWh. K tomu sa zohrievala voda v elektrickom bojleri, naša denná spotreba na umývanie riadu a upratovanie sa pohybuje v rozmedzí 20 až 40 litrov, pričom 20% sa spotrebuje zbytočne, pretože sa musí nechať odtiecť vychladnutá voda zo zle urobených rozvodov. Za toto platiť by ma porazilo, ale samozrejme je už pripravená rekonštrukcia celého systému. Ani solárnou elektrinou nemožno plytvať, nie je totiž úplne zadarmo a najmä v zime jej nie je neobmedzené množstvo. A časť elektriny sa využila na temperovanie domu. Celkove sa v marci zo solárneho systému vyrobila a spotrebovala elektrina v hodnote do 30 €.

V apríli už bolo slnka oveľa viac, ale elektráreň dokáže vyrábať aj pri zatiahnutej oblohe celkom slušne. Nie je to na bojler, ale baterky to dobíja slušne a malé spotrebiče idú aj rovno z panelov. Okrem bojlera a odvlhčovača (ten ide prakticky nonstop a už je to badať) sa veľa elektriny spotrebovalo aj na kosenie trávy. Jednak elektrickou kosačkou za pomoci predlžovačiek dosiahnem od domu až ku kurínu, jednak z FVE nabíjam dvojicu 8Ah akumulátorov pre krovinorez Parkside. Do 20. apríla som spotreboval na kosenie všetkých pozemkov 2 päťlitrové bandasky benzínu s olejom, ale jednu som vďaka koseniu na slnko ušetril. Tiež sme už využili vlastnú elektrinu na prípravu jedla, tým sme ušetrili za „štátnu“ elektrinu alebo plyn. Za tieto dve dekády sme vyrobili a využili viac elektriny zo slnka, ako za celý marec. A za túto elektrinu sme samozrejme nemuseli platiť distribútorom. Už sa tešíme na prvé preplatky a zníženie záloh.

Ešte ma čaká dokončiť nejaké drobné káblovačky, ktoré urobia obsluhu elektrárne jednoduchšou a zlepšia využitie elektriny, čím ďalej znížime spotrebu od distribučky a teda aj priame finančné náklady. Rozšírenie poľa panelov zostane zrejme až na koniec leta/jeseň, podobne aj pridanie ďalších bateriek.

Úspory sa zdajú mesačne nízke, ale ročne sa jedná už o pekné sumy. Ale hlavne sme pokojní, kríza-nekríza.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.