Záhrada v kopci

Prvé solárne kurča

Prvý aprílový víkend bol v mnohom výnimočný a pre mnohých bol v znamení veľkých zmien a novej, lepšej budúcnosti. Nie inak tomu bolo u nás na gazdovstve a chcem sa vám pochváliť, ako sme dosiahli ďalší stupienok našej nezávislosti a potravinovej bezpečnosti.

Stále sme v režime „Veľké upratovanie“ a po náročnej sobote sme si naplánovali oddychovú nedeľu. Nie, že by sme chceli len oddychovať, len sme nechceli toľko robiť 😉 A to sa nám splnilo, keďže sme dostali milú slovensko-taliansku návštevu. Sprevádzali sme nových členov tejto skupiny po našom hospodárstve a medzitým fungoval systém „Samo SaTo“.

V sobotu sme okrem iného si vyskúšali porážku sliepok v nových, hoci zatiaľ provizórne pripravených podmienkach. A gazdiná si pochvaľovala. Pri čistení a porcovaní sa toľko nenachodíme po pozemku, všetko je to bližšie k sebe, vrátane chladiacej miestnosti a nakoniec tečúca aj teplá voda sú veľkým plus. Samozrejme, že vodu ohrieva Slnko 🙂

Takže na nedeľu sme sa rozhodli jednu z troch sliepok upiecť. Dopoludnia Olinka prevrátila dve vedrá zo zemiakmi, ktoré už aj v tmavej miestnosti sa snažili v zemi opäť klíčiť, a takto uskladnené „nové zemiaky“ vytriedila. Pekné veľké do kuchyne, malé opäť do vedier, hajde vyrásť a zarodiť.

Na plechu do rúry na alobal išli najprv nakrájané zemiaky a na ne polovičky čerstvej sliepky Kalimero z vlaňajšieho chovu. Hoci sa jedná o mäsový typ, celkom dobre niesli aj cez zimu, no už sa chystá miesto pre malé kuriatka. Dobre dvojkilová sliepka je už kusisko mäsa. Vyskúšali sme si náš „nový“ kombinovaný sporák s elektrickou rúrou v spojení s našou fotovoltickou elektrárňou. Slniečko v nedeľu pieklo a piekla sa aj sliepka. Dopriali sme jej pomalé niekoľkohodinové pečenie a asi 5 kWh energie, ktorá nás nič nestála 🙂

Škoda, že naša návšteva sa ponáhľala, nemohli s nami ochutnať najprv pod alobalom dusené a potom dopečené mäsko. Vyzerá, vonia a aj chutí skvele. Hreje aj pocit, že zemiaky sú dopestované vlastnými rukami, sliepky dochované vlastnými rukami a aj elektrická energia je získaná vlastnými rukami, všetko na vlastnom pozemku. Budúcnosť je opäť o niečo svetlejšia a my sa na ňu veľmi tešíme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.