Záhrada v kopci

Dážď spláchol saharský prach

Podľa meteorológov posledné dva dni viditeľnosť u nás ovplyvňoval jemný saharský prach v ovzduší. A na Veľkonočný pondelok to bolo viditeľné aj voľným okom. Na neďaleký kopec sme sa pozerali akoby cez jemný opar. No už je všetko preč, nadránom zapršalo.

Kdesi som dávnejšie čítal, že bujný Amazonský prales môže za svoju vitálnosť vďačiť práve Sahare. Vietor dvíha jemné čiastočky piesku, ponad Atlantik ho unáša nad Južnú Ameriku a tu prší práve nad územím Amazonského pralesa. A tieto minerály prihnojujú tunajšiu pôdu a dávajú silu všetkým rastlinám a stromom.

Ak by to bolo skutočne tak a nemám dôvod neveriť, tak potom tento jemný prach zo Sahary, ktorý tak štve gazdinky, ktoré práve umyli okná na svojich domoch a bytoch, a hnevá majiteľov naleštených áut (a derie nie len gumičky na stieračoch, ale aj sklá čelných okien), je pre naše záhrady požehnaním. Celoplošné hnojenie minerálmi a stopovými prvkami na všetky záhony aj trávnaté plochy zadarmo.

Jemný piesok a prach, ktorý som si všimol večer v pondelok najmä na stolíku zo šijacieho stroja, kde sa zachytával v malých drážkach, bol v utorok po Veľkej noci spláchnutý zo všetkých pevných plôch a na pôde zapravený pod rastliny.

A spláchnutý bol aj z panelov našej solárnej elektrárne. Celý pondelok som pozoroval nielen ten opar vo vzduchu, ktorý rozptyľoval slnečné lúče a slnko na oblohe pod tou prikrývkou bolo prakticky možné len tušiť, ale aj len polovičný výkon celej zostavy vplyvom zníženého slnečného žiarenia. No stačilo to na zohriatie vody v bojleri aj chod odvlhčovača v dvojke dome. Dnes to vyzerá, že energiu do akumulátora, ktorá bola spotrebovaná v noci, nedoplním, stačí mi len udržať napätie, zajtrajší slnečný deň by mohol všetko dobehnúť.

Ako vždy, všetko zlé je na niečo dobré. Ale aj všetko dobré býva na niečo zlé.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 450 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.