Záhrada v kopci

Dva stolíky na posedenie vonku

Vždy, keď sme si chceli posedieť pri grile, museli sme z domu doniesť stolíky, aby sme mali kde položiť suroviny aj hotové pokrmy a nápoje. Neustále sme teda niečo prekladali a prenášali. Ako provizórium na určitý čas by to mohlo chvíľu vydržať, chcel som ale spraviť nejaké záhradné stolíky, ktoré by nebolo treba prenášať.


Zvažoval som poctivý drevený masív, aby to pár rokov vydržalo, keď sa mi dostali do ruky dva „polotovary“. Starý šijací stroj po starej mame a vyradený stolík pod televízor. Zo šijacieho stroja ostal v dobrom stave kovový podstavec, z TV stolíka kovový základ, sklo sa zrejme dávno rozbilo. Dobrá východzia pozícia pre recykláciu.

Ako rýchle riešenie nášho problému som zvolil nákup hotovej laťovky v hobby markete. Aby sme nemuseli stolíky opäť neustále prenášať pod strechu, ošetril som drevené dielce viacerými vrstvami napúšťacieho oleja.

Tento kvalitný poľský šmejd sa začal po čase rôzne vlniť, podľa toho ako pršalo alebo bolo vlhko či sucho. Použiť sa v podstate dal úzky pás drevenej plochy v strede a nakoniec sa začali latky od seba odlepovať. Ako vravím, kvalitný šmejd.

Už dávnejšie som chcel stolíky vyrobiť z drevoplastu, aby to bol aspoň trochu prírodný materiál a pritom som nemusel okolo stolíkov šaškovať viac, než je treba. Nikde v okolí som však nenašiel predajňu, kde by som zohnal komplet sortiment vrátane hranolov a objednávať sa mi to nechcelo. Tak som si povedal, že si z WPC materiálu urobím aspoň dosky stolíkov na už hotové kovové konštrukcie.

Naivne som si myslel, že navštívim nejaké hobby markety v relatívne blízkom okolí a nakúpim potrebný materiál. Mal som v schránke nejaké letáky, ďalšie som si pozrel na nete. Podľa ponúkaných profilov, rozmerov a odtieňov som si skompletoval, čo všetko mám kúpiť. Začal som v predajni Merkury market v Lučenci. Keď som sa konečne dočkal predavačovej pozornosti a informoval ho o mojom záujme kúpiť drevoplastové terasové dosky a príslušenstvo, ukázal mi rukou do jedného rohu predajne.

V ňom som našiel výstavku vzoriek materiálov. Hm, čakal som tu regály plné materiálu, ktorý si naložím do vozíka. Nevadí, počkám na predavača, keď príde, poviem mu koľko čoho chcem. Nedočkal som sa. Tak som sa vrátil k pultu so slovami: „Ja tie dosky chcem kúpiť!“ Zhruba tri sekundy mu trvalo, kým mu to došlo a vybral sa so mnou k výstavke. A vtedy to začalo. Dosky, ktoré som si vybral, nemali v mojej farbe. K inému typu nemali podkladové hranoly a tých drahších zase nemali moje potrebné množstvo. Načo som sem chodil? Ešte že som to mal cestou domov, ale aj tak som zabil hodinu času, ktorú som mohol v záhrade venovať niečomu užitočnejšiemu. Nebola to moja prvá návšteva v lučenskom Merkury, ale hádam posledná, sťažnosti počúvam aj od kolegov, personál je tu skutočne mizerný a výber ešte horší.

Podľa fotiek ale vidíte, že nakoniec som úspešný bol. Naplánovali sme si cestu do Banskej Bystrice a pri tej príležitosti sme skúsili šťastie dvakrát. Najprv, len pre istotu, v Merkury markete a potom v OBI. U oranžových sme kúpili dosky aj hranoly a spony, u žltých rohové lišty (ešte niesu na fotkách).

Všetko som si dôkladne vymeral a narezal na malej pokosovej píle. S kotúčom s malými zubami sa skutočne drevoplast reže ako drevo. Originálnymi sponami na hranoly a vrutmi som pripevnil vrchné dosky a oba stolčeky boli za jedno popoludnie hotové.

Pri kúpe pár dosák v hobby markete vyjde drevoplast celkom draho, na rozsiahlejší projekt je naozaj lepšie si materiál objednať a nechať doviezť. Takto som to mohol pojať ako test a nácvik práce s materiálom, keďže ma budúci rok čaká vyrobiť podlahu terasy z takéhoto materiálu. Drevená podlaha síce vyjde lacnejšie, ale vyžaduje si aj viacej starostlivosti počas používania.

Stolíky majú rozmery 120 x 60 cm a ešte mi na jeden malý stolček materiálu ostalo. Dobre sa udržiavajú, stačí ich len utrieť vlhkou handrou, ak sa zašpinia a sú odolné dažďu. Na zimu ich presunieme o pár metrov, kde budú čiastočne pod strieškou. Ale najmä už nemusíme nič navlačovať z chalupy, keď si chceme niečo dobré ugrilovať alebo len položiť niekam šálku s kávou. Pretože my do záhrady chodíme aj v zime.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.