Záhrada v kopci

Dva roky sme v tejto záhrade

Keď máte čo robiť, ani nevnímate, ako uteká čas. A je to o to rýchlejšie, čím príjemnejšie sa cítite. Ani my sme sa nenazdali a zrazu je tu jar. Tretia jar v našej novej záhrade. To znamená, že máme za sebou celé dva roky gazdovania, dva roky budovania novej záhrady. Myslím, že celkom úspešné dva roky.

Keď sme vo februári 2016 priviezli kamaráta, aby mi pomohol pásmom premerať a zakresliť celú záhradu a rozmiestnenie studne, ovčína, starých plotov a iných význačných bodov v záhrade, bol zdesený. Zdesený z toho, ako vyzerala záhrada, ktorú sme mu s hrdosťou ukazovali.

Takúto záhradu sme kúpili

A my s nadšením v tvári sme mu hovorili, aby sa nepozeral na to, čo teraz vidí, ale aby videl to, čo tu bude o pár rokov. Ovocné stromy a kríky, zelenina, rozkvitnutá lúka…

Pohľad z opačnej strany po dvoch sezónach

Keď sa vlani zastavil s kamarátom, neveril vlastným očiam. No najväčšou pochvalou pre nás sú slová susedov v ulici, ktorí dvadsať rokov mali pred očami stále rovnakú zanedbanú záhradu a lúku spásanú ovcami, zatopenú predzáhradku po každom daždi a teraz sa cestou okolo nás pozerajú na kamennú špirálu aj srdce, plné farebných kvetov a ponad ploty nazerajú ďalej do záhrady, kde sú dva vyvýšené záhony so zeleninou, za nimi ďalšie záhony kombinujúce úžitkovú zeleninu s okrasnými kvetmi. Kde vidno nový vinohrad aj rôzne druhy ovocných drevín, z ktorých mnohé názvy v živote nepočuli. Teší nás, keď sa susedky cez plot pýtajú, čo sme zase zasadili alebo čo nové opäť budujeme a keď pochvália novú drevenú studňu. Alebo ako minulý týždeň keď babka idúc na návštevu k susedom konštatovala, že ako sme si dobre a rýchlo poradili s vodou v záhrade, čo tie roky nikto nedokázal.

voda v predzáhradke

Takto stála voda v predzáhradke po daždi

Dnes je predzáhradka ešte krajšia

Boli to dva roky každodennej práce po fajronte cez pracovné dni počas letného času aj všetky víkendy, pokiaľ práve nepršalo alebo nesnežilo. Lebo mráz nás veru nezastavil, hoci sa stále ľudia pýtajú, čo sa dá robiť v záhrade v zime. By ste sa čudovali, čo všetko!

Záhradu si aj užívame spolu s priateľmi

A tiež v lete sa dá v záhrade robiť všeličo, nielen pestovať. Okrem toho, že tu často fotografujem, nájdeme si vždy čas aj na oddych a stretnutia s priateľmi. Grilujeme, rozprávame sa, nezriedka sprevádzame záhradou ako exkurziu, naše poňatie života v záhrade sa páči mnohým ľuďom.

Súvisiace:  Ďalšia úprava Motúčka

Mulčovanie šetrí potom námahu aj čas a vodu nie len nám. Recyklácia materiálu v záhrade je užitočná a efektívna. Pomáha nám vypestovať dostatok zeleniny pre tri rodiny, hoci si uvedomujeme, že zelenina je nikdy nekončiaci kolobeh vysievania vlastných semien, pestovanie priesad, ich sadenie a zavlažovanie (nie, skutočne my nemusíme okopávať a plieť burinu) až po zber úrody a uschovanie semien.

Náš hlavný vinohrad

O to viac sa tešíme na ovocie. Bez poznámok a nákresu výsadby si už dnes nepamätám, či máme v záhrade 18 stromov a 25 kríkov alebo už ich je tridsať. Či máme 35 alebo 41 koreňov viniča a ktoré odrody sú kde. Na víno to určite nebude, ale tak, ako budú jednotlivé strapce postupne dozrievať, tak ich budeme postupne jesť 😉

Každý strom je iné ovocie

A tak to máme aj s ovocím. Každý strom alebo krík je iná odroda. Aby od zemolezov a muchovníkov až po hrušky a jablká sme mali ovocie od mája do decembra či januára (arónia). Medzi stromami sa výborne darí aj rôznym bylinkám, ktoré trháme na čaje alebo na ošetrenie občasných rán na rukách od nadšeného používania náradia 😉

Ako správne tušíte, jednou z úloh záhrady je postarať sa o našu potravinovú bezpečnosť. Aspoň z časti. To znamená prinášať potraviny, jedlo v dostatočnom množstve, aby sme nemuseli všetko jedlo iba kupovať za peniaze. A prinášať také potraviny, ktoré sú pre telo prospešné a nezaťažujú ho balastnými a jedovatými látkami, ale poskytujú skutočnú výživu a zdravie. Meniť svoj čas na potraviny priamo je výhodnejšie, ako meniť svoj čas na zdaňovanú mzdu a s potravinami platiť ďalšie dane. O čerstvosti nehovoriac 😉

Ďalšou úlohou je udržiavanie dobrej formy. Trvalý pohyb na čerstvom vzduchu pomáha udržiavať telo v dobrej kondícii a zdraví. Koľkí naši známi platia za permanentky do fitka, kde bezducho presúvajú studené železá. Pohyb a presun materiálov v záhrade je nie len príjemný, ale má aj svoje hmatateľné výsledky. Vložená energia aj peniaze sa menia na prínos do domácnosti. Nehovoriac o ďalších bonusoch, ako je krásny výhľad z horného konca našej záhrady alebo trvalá fotografická inšpirácia počas prechádzky.

Od takto ponímaného pohybu-práce je len krôčik k pohybu-relaxácii a zrazu zisťujeme, že naša záhrada nie je miesto, kam chodíme pracovať, drieť. Ale záhrada je miestom, kde žijeme, kde trávime svoj čas a len tak mimochodom nás aj čiastočne živí a uzdravuje. To si myslím že je efektívny spôsob platenia za svoje hobby 🙂

Súvisiace:  Hrach sa nám toho roku vydaril

Keď k tomu prirátame rastliny, ktoré zbierame najčastejšie na bylinkové čaje, je to ďalší príspevok záhrady k nášmu zdraviu aj úspore peňazí.

Prvé roky sme do záhrady investovali naozaj dosť peňazí, ale každým rokom je to menej. Máme už veľa náradia aj záhradného vybavenia. Ruka v ruke s tým klesá fyzická náročnosť práce v záhrade. Dva vyvýšené záhony by mali vydržať desaťročie, nová studňa ešte viac. Vinohrad je hotový a tiež oplotenie celej západnej strany záhrady aj jej južnej hranice. Po dokončení parenísk už nebude veľa vecí, ktoré treba vybudovať (okrem terasy a grilu) a teda ťažisko sa presunie na udržiavacie práce a pestovanie samé. Potešiteľné a možno inšpirujúce pre vás je to, že na 99% je to všetko práca dvoch ľudí, bez brigádnikov a pomocníkov. Mať veľké úspory a nemusieť chodiť do zamestnania, to by sme potom plnili plán na 200% 😀

Po prvom roku sme si spravili fotoknihu záhrady, ako vyzerala prvé týždne po kúpe. To preto, aby sme si občas pripomenuli, že nie vždy bola taká krásna, ako je teraz 😉 Tuším je najvyšší čas pripraviť druhú, aby sme si uchovali tie kontrasty.

Každá sranda niečo stojí a nie inak to bolo s touto záhradou. Jej kúpu však nemožno brať ako výdavok, ale ako dlhodobú investíciu. Každodenné výdavky na benzín sú od druhého roka kompenzované produkciou zeleniny a keď začnú naplno rodiť ovocné dreviny, tak to už bude úplne iná matematika. Nakúpené náradie, osobitne Motúčko alebo krovinorez na podvozku, výrazne redukujú potrebu fyzickej driny a pomáhajú nám prevádzkovať záhradu bez potreby pomoci ďalších ľudí. Dielenské náradie mi dáva možnosť sám si vyrábať záhradné vybavenie, čo dlhodobo predstavuje ďalšiu úsporu nákladov.

Relax a pokoj, ktorý tu zažívame, sa nedá vyčísliť žiadnymi peniazmi. Už sa tešíme na ďalšie roky na tomto prekrásnom mieste.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.