Záhrada v kopci

Prvá jeseň v našej záhrade

Tento článok nebude o povinných jesenných prácach v záhrade, o zbere úrody, o hnojení, o rýľovaní a pálení odpadu. Pretože razím tézu, že pobyt v záhrade nemá byť len práca, ale aj oddych. A tak som v sobotu 22. októbra po príchode do záhrady najprv zobral fotoaparát do ruky. A teraz sa môžete kochať spolu so mnou aj vy.
Bol to krásny slnečný a na jeseň aj teplý deň. Pred poludním sa oteplilo natoľko, že stačilo mať na košeli montérkovú blúzu a nebola zima. Tak ako vždy po príchode do záhrady sme sa šli prejsť, ako to v nej vyzerá. Pretože dva dni predtým pršalo a boli sme doma.

jesen_2016

jesen_2016-02

Viete, že do záhrady bez foťáku nechodím, ale dnes som si okrem malého fotoaparátu do vrecka zobral z domu aj zrkadlovku Nikon. Pretože jeseň v záhrade, tak isto ako aj v lese, najkrajším obdobím. Listy na stromoch sa začínajú sfarbovať zo sýto zelenej do žltej a červenej farby. Tráva je stále čerstvo zelená, farebnú hru dotvárajú kvety. Ešte stále môžete naraziť na včely, ktoré zbierajú posledné zvyšky nektáru.

jesen_2016-03

jesen_2016-04

jesen_2016-05

jesen_2016-06

jesen_2016-07

jesen_2016-08

jesen_2016-09

Vždy to tvrdím, že fotografie zo zrkadlovky sa nedajú porovnávať s nijakým malým kompaktom a už vôbec nie s fotkou z mobilu. To ako keby ste porovnávali paradajku z vlastnej záhrady s tou zo supermarketu. Aj o tej vám budú ľudia tvrdiť, že je chutná, ale len do chvíle, kým neochutnajú tú zo záhrady, dozretú na slnku. Preto vždy, keď mám čas a keď sa ukazuje pekné počasie, beriem si do záhrady aj zrkadlovku. Ňou robené fotografie sú úplne o inom a keďže ma fotografovanie baví rovnako tak, ako práca na záhrade alebo cykloturistika, som rád, že je záhrada plná zákutí a objektov, ktoré môžem fotografovať a ktoré ma inšpirujú.

jesen_2016-10

jesen_2016-11

jesen_2016-12

jesen_2016-13

jesen_2016-14

jesen_2016-15

jesen_2016-16

jesen_2016-17

Občas ma povinnosti privedú do záhrady aj dopoludnia, nie len poobede, ako väčšinu dní. A vždy ráno záhrada vyzerá inak, ako podvečer. Rozdiel je vo svetle. Nie len jeho intenzite, ale aj uhle. To je to, čo robí rozdiel medzi fotkou len dobrou a vynikajúcou. Pretože môžete mať hocijaký fotoaparát, aj ten najlepší na svete, ale keď nemáte správne svetlo, dobrú fotku neurobíte.

jesen_2016-18

jesen_2016-19

jesen_2016-20

jesen_2016-21

jesen_2016-22

Túto sobotu som mal myslím svetlo veľmi dobré. A preto som neváhal a šiel ihneď fotografovať. Pretože dobré svetlo nepočká. Ponúkam vám výber z dvesto fotografií z jesene v našej záhrade. Verím, že sa zábery páčia aj vám.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

6 Komentáre

 1. Slavomír

  Záhradku odhadujem na 20 árov – dosť veľká na robotu. Zatiaľ tam máte nasadeného málo, ale keď bude plná stromov a rastlín, tak aj roboty bude plno. Aj keď je to eko-záhrada.

  1. Záhradník (Autor článku)

   Záhradka je trochu väčšia 😉 Množstvo práce nezáleží od počtu rastlín, kríkov a stromov, ale od spôsobu práce v záhrade. Od toho, akú filozofiu spolupráce alebo boja s Prírodou prijmete. Veď vlastne o tom je celý tento web. A nie je to eko-záhrada. Ani vo význame ekologická ani vo význame ekonomická. Je to prosto prírodná záhrada.

 2. Jozef

  nejak som sa preklikal k Vasej zahrade, neviem o nej nic. Chcel by som sa spytat: kde sa nachadza?

  1. Záhradník (Autor článku)

   Ďakujem za návštevu. Dúfam, že sa vám páči, záhrada aj web o nej.
   Záhrada sa nachádza v údolí jednej malej riečky, na konci dediny končí aj cesta, takže je tam relatívne kľud a malá premávka. Okolie záhrady tvoria kopce s nádhernou prírodou. Polia aj lúky sú starostlivo obhospodarované. Je to dosť ďaleko od železnice, diaľnice aj priemyslu, jediná známka civilizácie je hustý vzdušný koridor dopravných aj vojenských lietadiel, tie sú však dosť vysoko na to, aby vyrušovali. Teda občas 😉

 3. Anna Šurková

  Už ste porátali koľko kríkov a stromčekov ta máte ??? Je tam toho neúrekom na fotkách sa to ani nezdá .ani neviem či to zvládnete všetko pojesť .Rada prídem pomôcť .Tak ako tento rok s paradajkami a Godži

  1. Záhradník (Autor článku)

   Stromčekov nových sme zasadili asi pätnásť, plus orechy, jablone, po dve, čo tam boli. Kríky sme prestali rátať pri 25, pribudli ešte nejaké vrátane troch liesok. A hrozna je zatiaľ 25 koreňov 😉 Radi sa podelíme s dobrými priateľmi 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.