Záhrada v kopci

Pestujeme špongie do domácnosti

Že sa v záhrade dá dopestovať zelenina, to považuje mnoho záhradkárov a dedinčanov za samozrejmé. Že v záhrade vyrastie aj ovocie na stromoch je tiež nie nijaká novinka. Ale vedeli ste, že si môžete takmer bez práce dopestovať aj rôzne pomôcky a vybavenie do domácnosti? Pred časom sme to netušili ani my. Ale podarilo sa.

Väčšina ľudí delí rastliny na úžitkové a okrasné. Tie prvé sú pestované na to, aby sa ich plody zjedli alebo najprv spracovali a potom zjedli. A tie druhé sú len na parádu. Nijaký priamy úžitok z nich nie je, často si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a špeciálne vybavenie a často dávajú niektorí ľudia ich pestovaním najavo svoju príslušnosť do high society. Oni už nemusia pestovať jedlo, oni si môžu dovoliť vrážať peniaze aj do zbytočností. Však poznáte z minulosti tých „šušťákových podnikateľov“ 😉

Ale nie, skutočne si nemyslím, že všetko, o čo sa v záhrade staráme, nám musí prinášať len priamy úžitok. Že všetko sa musí dať zjesť alebo inak využiť. Však keď niekomu prináša radosť dve hodiny vystrihávať zvláštny tvar z inak bežného stromčeka, fajn. Aj psychická pohoda a relax v záhrade je vec, kvôli ktorej sa oplatí tú záhradu mať a venovať jej svoj čas. A starať sa o rôzne kvety alebo len tak sedieť na lavičke. Či tú lavičku sám vyrobiť. Vždy by nás malo tešiť to, čo robíme, minimálne to, čo robíme v čase po práci, zamestnaní. Ja len mám rád efektívnosť, keď to, čo robím, čomu venujem čas, energiu či peniaze, dokáže priniesť viacnásobný úžitok, synergický efekt.

A tak ma zaujalo, keď Olinka povedala, že bude v záhrade pestovať okrem uhoriek a cukiet aj lufu, na ktoré si kúpila cez internet semiačka. Najprv som síce nevedel, čo to je, ale bolo mi povedané, že je to prírodná špongia. Bol som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať.

V podstate sa jedná o akúsi uhorku. Vyhradili sme jej jeden malý záhon a oporu z kari siete do betónu a čakali, čo bude. Začiatkom augusta by sa to aj dalo pomýliť s uhorkami, len to malo také zaujímavé kvety.

Z kvetov sa vyvinuli plody, ktoré sme nechali úplne dozrieť a keď už bolo jasné, že zima je na krku a sú tu mrazy, Olinka lufu obrala.

Lufa sa dá ľahko ošúpať a pod šupkou sa objaví zaujímavá štruktúra. Husté silné vlákna, priestorová sieť. Len vo vnútri sú tmavé semiačka.

Potom to stálo vo vedierku vo vode pár dní. Je potrebné nechať všetko vo vnútri rozpustiť a potom dobre prepláchnuť. Vybrať všetky semienka a vypláchnuť rôsolovitý obsah. Potom to nechať zase pár dní na vzduchu uschnúť.

A takto vyzerá prírodná špongia lufa, pripravená na použitie. Samozrejme, že je potrebné alebo možné nakrájať ju na menšie kusy, vhodné do ruky. Postupom času ešte trochu vybledne, netreba ju bieliť, ako to robia tí, čo pestujú lufu na predaj v ekologických hipsterských obchodoch.

Špongia z lufy je vhodná nie len na umývanie riadu v domácnosti či na kúpanie sa vo vani, samozrejme je dobrá aj na umývanie záhradného riadu či náradia. Čo nás prekvapilo, že dlho vydrží. Nedrolí sa, nevypadávajú z nej vlákna, nedegraduje. Znesie fakt veľa. Dokonca uvažujem, že ju začnem používať namiesto kupovaných špongií do pachových odpudzovačov divej zveri na ploty okolo záhrady.

Dnes je moderné všetko si sám vyrobiť na 3D tlačiarni. Samozrejme si najprv musíte kúpiť tú tlačiareň, potom do nej materiál, a potom ešte platiť za elektrickú energiu. Ale vypestovať si vybavenie do domácnosti na záhrade, to už začína byť iný level. K pestovaniu potravín, výrobe substrátu z odpadu, drevených plotov, produkcii drevených opôr k rastlinám či palivu na kúrenie tak pribúda ďalší aspekt užitočnosti záhrady. Som zvedavý, čo všetko ešte Olinka na internete nájde a čím ma v záhrade prekvapí, čo všetko nám tu ešte dokáže vyrásť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.