Záhrada v kopci

Plánovanie novej záhrady

Každý záhradkár má svoju predstavu, čo by chcel vo svojej záhrade mať, kde by to malo rásť a ako sa o to všetko bude starať. Rovnako tak aj my. V prípade kúpy hotovej záhrady musíte rešpektovať súčasný stav alebo všetko prerobiť, postupne, za pochodu. Alebo radikálne, investovať do kompletnej rekonštrukcie. Odstrániť stromy a kríky, nasadiť nové. My sme kúpili záhradu, kde veľa stromom nie je. Prakticky zakladáme záhradu na zelenej lúke. Doslova.

Hlavne priateľka nie je žiadny začiatočník, záhradu mala dobrých pätnásť rokov. Veľa vecí si odskúšala, vie, ktoré postupy sa osvedčili a ktoré využívať rozhodne nebude. Má skúsenosti so sadením a strihaním stromov aj viniča, vyzná sa v kvetoch. Keď padlo rozhodnutie kúpiť väčšiu záhradu, už plánovala, ktoré stromy do nej zasadí. A keď sme si vybrali túto záhradu v kopci a viackrát sme ju videli, tak sme začali plánovať celkom konkrétne, ktoré stromy kam by mali prísť.

Najskôr sme „zasadili“ jednotlivé stromy a kríky do priestoru záhrady len virtuálne, potom som ale s kamarátom zobral do ruky pásmo, poznámkový blok a všetko starostlivo premerali. Aby sa Miro nemusel stále zohýnať k zemi, pripravil som si jednoduchú tvarovanú paličku z ocele, ku ktorej som pripevnil jeden koniec pásma a jemu potom stačilo pichnúť hrotom do zeme, kde som mu ukázal a ja som si odmeral príslušnú vzdialenosť a zaniesol kóty do plánikov. Zmerali sme tak kompletne všetky rozmery predzáhradky, dvora, domu, studne, vzdialenosti v zadnej záhrade aj šírky medzi plotmi.

plany

Na základe zistených rozmerov a priestoru požadovaného pre jednotlivé druhy stromov sme revidovali svoje plány o umiestnení jednotlivých drevín aj vyvýšených záhonov pre zeleninu, voliéry pre psa aj skleníka. Nezabudli sme samozrejme ani na miesto pre záhradnú chatku, terasu s grilom či skalku.

Skleník padol za obeť ako prvý

Keď sme sa do záhrady vrátili s už ujasnenými predstavami o rozložení v našej novej záhrade, zistili sme nepríjemnú vec. Z oddychového miesta, z ktorého je na celú záhradu hore do kopca nádherný pohľad, by zmizol ten krásny výhľad na zapadajúce slnko nad horou, pretože by ho zakrýval skleník.

pohľad hore záhradou

Skleník by bol priečne cez záhradu a začínal by na úrovni toho bližšieho starého plota. Pri výške asi 2,5 metra by naozaj nebolo hore do kopca skoro nič vidieť.

Tak sme prekreslili plány, skleník presunuli pozdĺž severného (pravého) plota od susedov, ale stále nám vychádzalo, že tri metre široký skleník by stále výrazne zasahoval do panorámy záhrady. Keďže skleník nie je nevyhnutný, v podstate som si len vymyslel, že pri takom pozemku ho tam dám, tak prvý padol za vlasť. Zeleninu budeme pestovať na vyvýšených záhonoch. Mal som v úmysle kúpiť pozinkovanú konštrukciu krytú lexanom. Ušetrené peniaze možno dáme do opravy domu. Aj tak dva vyvýšené záhony vyprodukujú násobne viac zeleniny, ako sme mali z vlastnej produkcie doteraz.

Súvisiace:  Prvá jeseň v našej záhrade

Ďalšia fáza plánovania záhrady bola opäť v teréne. Zistili sme pri nej, že orech by bol presne pod elektrickým vedením (na fotke na úrovni vrchu koruny stromov vzadu), ktoré nám hore križuje záhradu 🙁 Takže ten presunieme do nižšej línie stromov, aby nám koruna nedorástla do drôtov. Vymerali sme si opäť niektoré vzdialenosti a teraz nás čaká definitívne zakreslenie stromov a kríkov do plánu záhrady a následne vymeranie presných pozícií v záhrade, kde budú vykopané jamy. Plány si robíme aj preto, že každý druh stromu dorastá do inej výšky a priemeru koruny a nechceme, aby sa vzájomne konáre susedných stromov prepletali, chceme každému stromu dopriať jeho priestor. A nechceme, aby si vzájomne tienili.

Čas vhodný na výsadbu ovocných stromov sa blíži, chceme byť pripravení. Pohľadom do susedných záhrad sme zistili, kto má aké stromy a akých opeľovačov budeme mať neďaleko a ktorým stromom musíme opeľovače zabezpečiť sami. Je ale veľmi pravdepodobné, že aj keď sa snažíme čo najlepšie pripraviť, môže sa stať, že niektoré plány časom zrevidujeme, niektoré rastliny presadíme na iné miesto a že o niekoľko rokov bude celá záhrada vyzerať inak, ako si ju plánujeme teraz. Ale o tom je život. Zobrať ponúkanú šancu a keď sa dá, všetko vylepšiť.

1 Komentár

  1. Pingback: Popoludňajšia smena | Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.