Záhrada v kopci

Výstava Hurá do záhrady Trenčín 2017

Jeseň je obdobím zberu úrody, sadenia nových stromov ale aj záhradkárskych výstav. Kde sa pestovatelia pochvália svojimi úspechmi a predajcovia novinkami v ponuke. A my radi pozrieme, čo nové by sme do našej záhrady ešte mohli zasadiť. A tak sme túto jeseň navštívili v poradí už druhú záhradkársku výstavu.

Občas navštívime záhradkárske predajne alebo si pozrieme ich ponuku na internete. Ale výstava umožňuje vidieť viacej naraz. Aj preto sme neľutovali čas a nedávno cestovali na Floru do Olomouca. Už z minulosti sme vedeli, že do Olomouce sa cestovať oplatí.

Krátko po návrate z výletu za Moravu sme sa dozvedeli, že v Trenčíne sa chystá tento rok druhá záhradkárska výstava. Už v minulosti som sa do Trenčína na výstavisko pozrel, ale moje skúsenosti boli tragické. Bolo to však už dávno a na jar sme návštevu výstavy a Trenčína neľutovali. Keď spomenul náš kamarát Juraj, že by ho aj jeseň v Trenčíne zaujímala, bolo rozhodnuté. Opäť spolu pocestujeme do Trenčína, využili sme štátny sviatok 1. septembra.

Výstava „Hurá do záhrady“ sa volá tak ako aj obľúbená televízna relácia, lebo za ňou stoja tí istí ľudia. Ako máme vo zvyku, prišli sme trochu skôr, ako je oficiálny začiatok a urobili sme dobre! Ušlo sa nám parkovacie miesto vo vnútri areálu, pričom parkovné bolo 3 eurá a vstupné 2,5 € a vyberal ho priamo „parkmajster“, čo mnohých návštevníkov zaskočilo. Zvyknutí sme platiť osobitne za parkovanie auta a osobitne za vstupenky v hale. Mať auto len desať metrov od výstavnej plochy sme viackrát využili. Nie len odniesť si nákup, ale aj sa občerstviť prišlo vhod počas celého dňa.

Na druhej strane parkovanie v areáli predznamenávalo, že až tak rozsiahla expozícia to nebude… Čo sa aj potvrdilo. No okrem predajných stánkov a expozícií tu bol aj sprievodný program a ten dával tušiť, že sa chvíľu zdržíme 😉

Na slávnostnom otvorení sme si okrem povinnej jazdy prejavov politikov vypočuli aj také informácie, že jarnú výstavu navštívilo asi 25 tisíc ľudí a podobná návštevnosť sa očakáva aj teraz. Pre porovnanie, Floru Olomouc aj Agrokomplex Nitra navštívi asi sto tisíc ľudí, podobne je to aj na Země živitelka České Budějovice. Lenže na rozdiel od Trenčínskej a Olomouckej výstavy na tých zvyšných je podiel záhradkárov veľmi malý.

Najskôr sme si prezreli stánky vonku, pokukali aké ovocné sadenice kto ponúka, aké kvety sú na predaj. Čučoriedky išli ako na dračku, zrejme ľudia nahrádzajú vyhynuté kríčky, keď nie každý má kyslú pôdu, vhodnú na ich pestovanie.

V pavilónoch boli k videniu kosačky, traktoríky, štiepkovače aj ručné a akumulátorové náradie. Ovocinárska výstava mi prišla tak trochu neprehľadne fádna. Sem tam som nejakú fotku svojou zrkadlovkou spravil.

Andrej Danek so svojimi rastlinami

Zaujímavý bol sprievodný program. Aj ten plánovaný aj ten môj osobný 😉 Vypočuli sme si slidermi sprevádzanú prednášku „Príbeh vanilky“, ktorú mal známy juhočeský záhradník Pavel Chlouba.

Pavel Chlouba v deštném lese na ostrově Reunion
Foto: Pavel Chlouba

Vonku nás zaujali sadenice rôznych neznámych, ale odolných a zaujímavých ovocných druhov, ktorých propagátorom je aj nám z televíznych záhradkárskych magazínov známy Andrej Danek. Pri prvom nákupe (áno, vrátili sme sa 😉 ) nás pri informovaní o správnom pestovaní odkázal na svoj web a podotkol, že ho je ťažšie nájsť cez gúgl, lebo si ho mýlia ľudia s nechvalne známym politikom kapitánom. Na čo som zase ja, huba nevymáchaná, tresol voľačo o obsahovom marketingu na internete a už sme sa bavili o www stránkach. Olinka s Jurajom len stáli, chvíľu.

Potom išli na prednášku o pestovaní hortenzií a ja som ostal u Daneka na kus reči o internetových stránkach. Trochu si posťažoval, že mu v televízii vždy zostrihajú jeho ukážky pestovania ovocných drevín a často vyznie reportáž inak, ako on zamýšľal a potreboval by prezentovať svoje vlastné videá. Moja parketa je skôr text a fotky, ale aj tak sme prebrali niekoľko otázok z tejto oblasti, či skôr načrtli okruhy ďalších debát a dohodli sa na stretnutiach, či už v záhrade u neho alebo u nás.

Zistili sme, že máme veľa podobných názorov o pestovaní, potravinách a zdravej výžive a na prednášku o hortenziách som dorazil práve na záverečný potlesk. Akurát som si stihol vybrať dobré miesto na fotografovanie, lebo nasledovala prednáška profesora Hričovského o ovocných stromoch.

Tento starý pán je v reále celkom iný, ako v TV reportážach. Veselý a vtipný. Aj keď nie vždy súhlasím s jeho názormi a prezentovanými postupmi, musím uznať, že je to prima človek. A aj prednáška, či skôr beseda sa mi páčila.

Nakoniec sme sa v Trenčíne na výstavisku zdržali dlhšie, ako sme pôvodne plánovali, ale neľutovali sme. Ak organizátori udržia latku kvality, na jar sa tu ukážeme celkom isto zas a ani jeseň nevynecháme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.