Záhrada v kopci

Stále máme čo jesť

Nie, že by sme v nastávajúcej „kríze“ trpeli hladom, len ja citlivo vnímam našu záhradu ako náš skromný príspevok k našej sebestačnosti a nezávislosti od cudzích zdrojov. Aj keď len v rámci zákonom obmedzených možností.

A tak keď trávime víkend či dovolenku na našom malom gazdovstve a ráno nás poteší slnkom, vždy radi raňajkujeme „ako páni“ vonku, na čerstvom vzduchu a pod rannými lúčmi slnka. Rána sú síce o niečo chladnejšie, tráva je po noci vlhká ešte dlho pred poludním, ale keď sa dobre obujeme a trochu teplejšie oblečieme, je vonku príjemne. A keďže po budíčku najskôr sa postaráme o sliepky a psíka a skontrolujeme záhradu, ešte stále je čo zberať z úrody, čo v noci popadalo zo stromov, neraňajkujeme tak skoro, ako robotný ľud, náhliaci sa za pás zaslúžiť si svoju skromnú mzdu a prídel krmiva z veľkých samoobslúh.

Raňajky na čerstvom vzduchu z darov záhrady

Okrem bohatej úrody pod stromami ešte stále máme dostatok plodov našej práce aj na malých kríkoch zeleniny. Uhorky sú síce súce už len na semeno a prilepšiť sliepkam, zato paprík a paradajok je nadostač, hoci už sú menšie, ako na vrchole sezóny. Zato ich je neúrekom. Každé ráno s tanierom obídem vyvýšené záhony a z každého kríka zoberiem po jednom najkrajšom plode. Trochu odľahčím kríku, aby sa nepolámal, a aby mal silu zväčšiť tie menšie. Síce paradajky už nie sú úplne výstavné, ten tlak plesne zemiakovej je silný, ale ukazuje sa sila vlastného osiva – odolnosť v miestnych podmienkach.

Trochu je mi ľúto susedov, že už zorali a zrýľovali svoje pestovateľské plochy, preto sú odkázaní už len na výdajne potravín za svoje žetóny. My si svoje môžeme ušetriť a vydať ich za niečo, čo rozšíri alebo vylepší našu záhradu do budúcnosti. Jedlo si „nájdeme“ priamo na pozemku. Rovnako tak bylinky do čaju, čo utuží naše zdravie a aj zahreje, ak je chladno.

Teší ma, že každým rokom je toho na tanieri, čo pochádza z nášho pozemku, stále viac. Času máme prideleného každý rovnako, z peňazí nám kradne riadená inflácia a neoplatí sa staviť na jedného koňa, mať všetky vajíčka v jednom košíku, byť závislý na jedinom zdroji-zamestnávateľovi. Istejšie sa stojí na dvoch nohách, stabilitu zaisťujú tri piliere. Čo nemusíme kupovať, na tom nie sme závislí a s tým s nami nemôžu vypiecť 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.