Záhrada v kopci

Druhé kosenia

Nie, nebojte sa, neprešiel som na nárečie dediny, kde máme záhradu. To len chcem naznačiť, že po prvom kosení trávy v záhrade prišiel rad na druhú sériu kosení. Prvé kosenie aj pre poruchu kosačky trvalo dlhšie, ako som plánoval a po mesiaci som musel opäť vybrať kosačku a uviesť ju do prevádzky.

V druhej polovičke mája som za týždeň skosil komplet obe časti záhrady, pretože kým sme dokončovali dôležitejšie veci, tráva narástla miestami až po plecia. Viem, že som mal začať skôr, ale nedalo sa a potom sme zrazu mali toľko sena, že sme to nestihli všetko zviesť a umiestniť, ak sme sa nechceli udreť. A to sme sa nechceli. Takže trochu ho ostalo na hornej lúke, rozloží sa.

kosenia

Medzitým pár razy dobre zapršalo a tráva sa opäť vytiahla. A tak sme sa rozhodli, že v sade a okolo domu s tým urobím trochu poriadok. Ale nie nárazove naraz, ale postupne.

Tak som jeden deň vytiahol nášho kolieskového Zippera a vykosil chodník od domu po bránu a v jej okolí a nejaké vstupy do ovocného sadu. Záhrada trochu prekukla a aj nám sa ľahšie chodilo po záhrade a medzi stromami. Za mesiac predsa len trocha narástla.

kosenia

Druhú fázu kosenia som si nechal na sobotu o týždeň. Rozšíril som chodník k bráne, dobre vykosil miesto pod jabloňou, kde radi odpočívame aj grilujeme, okolo kompostoviska aj vyvýšeného záhona. Kompletne som skosil trávu okolo bývalého ovčína, ktoré sa mi zdalo dosť vlhké, nech preschne a tiež aj predzáhradku. A potom som narobil v tráve chodníky medzi stromami, najmä k tým, kde máme nasadené jahody 😉

Olinka priebežne trávu zhrabala na záhony aj k vŕbam, malinám a plotu. Zelený mulč postupne vyschne, ochránil miesta pred burinou a neskôr sa rozloží na hnojivo. Ušetrí nám to kopu roboty aj nejaké peniaze. Tým, že kosím postupne, nekosím hneď veľkú trávu, do nízkej ide kosačka lepšie a ľahšie a aj hrabanie trávy či skôr sena ide ľahko. Predpokladám, že zvyšok trávy pri stromoch skosím ďalšiu sobotu.

kosenia

Opäť som nechal nejaké ostrovčeky s kvetmi a ďatelinou, je to miesto pre život hmyzu. A na vykosených miestach sa ihneď objavili naše obľúbené drozdy a hoci vylovia aj nejaké dážďovky, vychytajú aj iný hmyz a slimáky.

S kosením hornej lúky sa neponáhľam, ale aj tam to asi vyriešim na etapy. Jednak to nebude na mňa naraz veľká záťaž, jednak nebude nutné naraz upratať veľkú hromadu sena. A čo nespotrebujeme na mulč, skončí v komposte. Minimálne vykosím chodník hore, radi by sme sa občas prešli voľne v prírode.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Pingback: Čo nového na juhu? | cykloturistika.net

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.