Záhrada v kopci

Maliny s novým jarným strihom aj mulčom

Nedeľa pred jarnou rovnodennosťou bola naozaj pekná a bolo by hriech ju nestráviť v záhrade. Hoci táto jar pre nás nie je náročná tak, ako tá prvá v tejto záhrade, na jar je tu vždy čo robiť. Pre Olinku vonku na vzduchu, pre mňa viacej vo vnútri v dome. Tak sme si túto nedeľu užili.

Kým ja som dokončoval druhý regál v strednej miestnosti, Olinka venovala čas očisteniu rastlín po zime. Na rade bolo drobné ovocie. Teda ostrihať ríbezle, egreše a hlavne maliny. Kým prvé dva druhy rastú pri severnom plote, maliny sú pri južnom. Očividne sa im tam darí, pretože už vlani, po zasadení, dávali bohatú úrodu. Dokonca ani moja matka nechcela veriť, že tie maliny tam nerastú už dávno. Na tomto mieste majú dostatok slnka, dosť vlahy a dobre im urobil aj mulč zo sena, veď trávy tu rastie dosť a vlani som kosil celkom trikrát.

zamulčované maliny v lete

Olinka maliny ostrihala, odstránila staré výhonky, aby urobila miesto novým. Cez už slabšiu vrstvu sena sa pri koreňoch pomaly predierala burina. Do ďalšieho kosenia je ešte tak dva mesiace. Aj slamu spred domu by sme mohli použiť. Lenže maliny patria k lesnému ovociu, aj keď sú mnohé šľachtené a rastú v záhradách. A ako také obľubujú ihličie a nástielku z tohto materiálu.

Ale kde zobrať v ovocnej záhrade mulč z ihličnatých drevín? V dome. Doviezol som na Motúčku s bočnicami tri veľké vrecia a rozsypal štiepku z ihličnanov a rozhrabal ju okolo našich malín.

Štiepku sme si doviezli od svokrovcov, ortodoxných pravoverných záhradkárov. Ich políčka aj vinice sú vzorne okopané, urovnané, bez jedinej rastlinky a zrejme aj bez jedinej dážďovky. Všetko musí byť čisté, všade musí byť poriadok, všetok odpad musí byť zo záhrady vyvezený! Takže keď nám vraveli, že budú orezávať ovocné stromy aj ihličnany spred domu, ukecali sme ich, aby to neodviezli a spojili sme štiepkovanie s ich návštevou. Svokor nám veľkodušne nechal tento odpad vo dvore, kým cez víkend neprídeme a nespracujeme si to, keď tak veľmi chceme.

ihličnatý mulč na malinách na jar

Tak sme po prvý raz použili náš elektrický štiepkovač u nich v záhrade, spracovali haluze z jabloní aj ihličnanov a doviezli sme si domov celkom sedem veľkých vriec drevnej štiepky. Svokor nechápal naše počínanie, ale boľ veľkorysý, nechal nás.

A tak sú naše maliny ostrihané a zamulčované a môžu si rásť pri plote a kolíkoch, koľko potrebujú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.