Záhrada v kopci

Nie je kábel ako kábel

Sú veci, ktoré si na pozemku všimnete hneď a sú také, ktoré si uvedomíte až neskôr. Práve k takým patrili aj káble nad naším novým pozemkom. Museli sme upraviť svoje plány a v jednom prípade sme problém vyriešili úplne. A potom to prišlo zas!

Elektrické káble križujúce našu záhradu nad plotom sme si uvedomili až na jar, keď sme počas plánovania a prvého vymeriavania miesta pre ovocné stromy museli plán prerobiť. Pretože orech by prerástol časom korunou do elektrického vedenia, tak ako sme to videli v susednej záhrade. Tak sme stromom našli nové miesta, aby sme po rokoch nemuseli korunu prerezávať.

elektrický kábel nad záhradou

Ďalšie káble viedli z ulice cez dvor do domu. Jeden pár 230 V elektriny do nášho domu a spolu s ním na náš strešník aj 400 V trojfáza pre suseda, ktorá križovala úzku medzeru medzi našimi domami. No a jeden telefónny kábel uhlopriečne dvorom z ulice na susedov dom. Dosť zavadzal, keď k nám išiel bager alebo iné stroje, pretože bol nízko. Neskôr nám sused povedal, že už ho nevyužíva a preto ho odstránil. Dosť sme si vydýchli, lebo išiel tesne nad hlavami.

elektrické a telefónne káble nad dvorom

Nedávno sme sa boli prejsť po záhrade a po návrate som si všimol v predzáhradke zaujímavú priamu linku v snehu. Najskôr som si myslel, že to nakvapkala voda z rozpusteného snehu na kábli vo vzduchu, keď som si uvedomil, že tu máme nový kábel! Pozorne som si všetko obzrel a nafotil. Ryha v snehu musela vzniknúť pri ťahaní kábla zo stĺpa pri ceste ponad náš dvor do susedného domu. Tak jedného kábla sa zbavíme a vzápätí sa objaví z opačného rohu opäť uhlopriečne kábel nový. Podľa typu kábla a smeru vedenia som to tipol na kábel telekomunikačný. Pritom tesne pred susedným domom je tiež stĺp a ťahať kábel do domu z neho by bolo jednoduchšie. Tak prečo dočerta musí ísť kábel ponad náš dvor?

stopa po kábli

Cez týždeň som zavolal na Telekom. Dovolal som sa až v stredu dopoludnia a vysvetli som chlapovi na linke, že cez môj dvor vedie nový kábel a mne sa to nepáči. Nemám chuť zase dávať pozor na kábel, keď zase pôjde nejaký stroj ku nám do dvora. Chlapík si poznamenal adresy a sľúbil, že zjednajú nápravu a kábel preložia.

nový telefónny kábel

Vo štvrtok ráno mi volal známy, s ktorým sme spolupracovali práve pri kabelážach pre firmu, kde som bol zamestnaný. Dosť nahnevane mi oznámil, že dostal príkaz preložiť kábel, ktorý len minulý týždeň inštaloval a že prečo mi vadí, keď v celej dedine je kopa takých káblov a všetci sú spokojní. Nemal som chuť mu nič vysvetľovať ani sa hádať, tak mi len oznámil, že to ide preložiť. Paradoxne som sa pred pol rokom práve tohto človeka pýtal, ako najlepšie vyriešiť ten prvý kábel. Vraj mám zavolať na poruchy, povedať že si kábel nad svojím dvorom neželám a oni ho preložia.

Príde mi scestné argumentovať, že aj inde je bordel. Už za komunistov som mal problém so šéfom Zväzarmu, keď som mu pri jednej konfrontácii, kde mi vysvetľoval, že môžem byť rád, že mám, čo mám, oponoval, že ja sa vždy porovnávam s najlepšími, nie s najhoršími. Športové úspechy sú toho dôkazom. A aj v prípade káblového bordelu vo vzduchu nemienim prispievať k jeho šíreniu. Najmä keď to ide aj inak a najmä, keď to odporuje predpisom.

kábel je fuč

Nemusím písať, ako netrpezlivo sme v sobotu predpoludním sadali do auta. Prišli sme do záhrady, zaparkovali pred bránou a hneď bolo vidieť, že na zemi sú teraz dve ryhy od kábla, zato zo vzduchu nový kábel zmizol. A ako som predpokladal, ide z prvého stĺpa pekne po ulici na ďalší stĺp a najkratšou cestou do domu susedky.

Predpisy totiž nedovoľujú natiahnuť akýkoľvek spojovací kábel cez cudzí pozemok, a to ani vtedy, keby ste z jedného konca vášho pozemku natiahli povedzme telefónny kábel na druhý váš koniec a šli by ste cez pozemok suseda. Napríklad pri pozemkoch v tvare „L“ alebo „U“. Aj preto na telefonickej linke so mnou veľmi nediskutovali a okamžite riešili preloženie kábla. Že existuje iná, ba lepšia možnosť jeho vedenia, som si sám zistil už predtým, ako som žiadal jeho prekládku. A tak máme na pozemku zas o jeden kábel menej a ja som asi prišiel o jedného kamaráta.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.