Záhrada v kopci

Potrebuje plot pred zimou ošetrenie?

S blížiacou sa zimou čakajú na majiteľov rodinných domov a záhrad povinnosti so zazimovaním záhrady. Z okien miznú kvetináče letničiek, záhony sa prihnojujú, kríky sa prestrihávajú. Rastliny citlivé na chlad a mráz sa zakrývajú prírodnými textíliami alebo tradičnou čečinou.

A keď už pobehujete po záhrade v jesennom zhone, možno vám napadne, či si starostlivosť nezaslúži aj váš plot.

Existujú bezúdržbové ploty?

Bezúdržbové ploty a brány našťastie existujú a sú tu pre všetkých, ktorí sú príliš zaneprázdnení, aby mohli tráviť čas starostlivosťou o plot.

Sú to pletivá v rolkách a panelové ploty zo zváraného pletiva, ktoré sú ošetrené antikoróznou úpravou.

Medzi najznámejšie patria pozinkované ploty, ktoré môžete natrieť farbou podľa vlastného vkusu. Stále však máte istotu, že pod farbou je ochranná vrstva zinku.

pletivo na stĺpoch

Ďalším stupňom je poplastované pletivo. Základ tvorí pozinkované pletivo, na ktoré je ešte nanesené vysokokvalitné PVC. Najlepšie s ochranou proti UV žiareniu, aby slnečné žiarenie neurýchľovalo starnutie vrchnej plastovej vrstvy. Poplastované ploty majú životnosť najmenej 15 rokov.

Existuje však ešte niečo odolnejšie. Dvojitá antikorózna úprava zinkovaním spolu s vypaľovaným polyesterom je v súčasnosti najkvalitnejšia povrchová úprava do exteriéru so životnosťou až 20 rokov.

Pozor si dajte pri zváraných panelových plotoch. Aby bola povrchová úprava naozaj účinná, musí byť plotový dielec namočený v zinkovom kúpeli až po zváraní, inak môžu vznikať nekryté miesta.

Rozpoznáte to tak, že na povrchu pletiva sú viditeľné malé nerovnosti, ktoré spôsobil stekajúci zinok. Sú to detaily, ktoré si na prvý pohľad nevšimnete a nemajú nijaký vplyv na vonkajší dizajn oplotenia, no ovplyvňujú jeho celkovú životnosť.

Typy plotov, ktoré si vyžadujú starostlivosť

Jesenné dažde, sneh a jeho roztápanie na jar znamená pre váš plot jediné – množstvo vody, ktoré môže mať nepríjemné dopady na kvalitu a výzor plotu.

Pravidelné ošetrenie si vyžadujú hlavne drevené a železné ploty bez povrchovej antikoróznej úpravy.

Drevo je prírodný materiál, ktorý vyzerá úžasne, len ak sa oň pravidelne staráte. Pred príchodom zimy je dobré skontrolovať, či nie je porušená vrchná vrstva laku. Ak miesta s chýbajúcim lakom nájdete, ošetrite ich ešte pred prvými mrazmi.

Ošetrujúce oleje a laky majú za úlohu udržiavať drevo v dobrej kondícii a chrániť ho pred vplyvom nepriaznivého počasia.

Mokré a navlhnuté drevo rýchlejšie bledne, akoby šedne, stráca svoju prírodnú farbu. Okrem toho rýchlejšie hnije, práchnivie a stráca pevnosť.

Pod pojmom železný plot si môžeme predstaviť všetky ploty, vyrobené z kovu (s výnimkou nehrdzavejúcej ocele), ktoré nie sú ošetrené priemyselnou povrchovou úpravou.

Ochranu proti korózii zabezpečuje farba na kov. Ak je farba nesprávne nanesená alebo už má nejakú tú zimu za sebou, začne sa z plotu olupovať.

Ak nechcete natierať celý plot nanovo, stačí precízne ošetriť miesto s opadanou farbou. Ku kovu sa tak nedostane voda, sneh a posypová soľ z cesty, ktorá by mohla poškodiť materiál plotu a spôsobiť tvorbu hrdze.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.