Záhrada v kopci

Prebierku jabĺk robiť nemusíme

Na jar pekne zakvitla naša stará jabloň a neskôr sa na nej objavili prvé malé plodíky. Postupne sa zväčšovali a starý strom bol doslova obsypaný budúcimi jablkami. Aby stromy zvládli vyživovať plody a aby boli veľké a zdravé, zvykne sa robiť prebierka plodov. My sa tým zaoberať nemusíme.

Kvety na jabloni kvitnú v takých malých strapcoch a po opelení vznikajú strapce malých jabĺčok. Časom sa plody zväčšujú a začínajú sa vzájomne dotýkať. Ideálna situácia, aby sa tu udržala vlhkosť, zdržiavali škodcovia a výsledkom sú plody, ktoré sú malé, pretože nemajú miesto, poškodené a nevzhľadné.

Pri prebierke sa odstránia najmenšie plody, tým pre zvyšné jedno či dve jablká zostane viacej miesta a majú prístup ku vzduchu aj slnka. Výsledkom sú krásne veľké a zdravé plody a vyššia úroda, než keby sme nechali všetky jablká na strome.

jablon

Neviem si predstaviť robiť prebierku plodov na strome vysokom sedem metrov. Máme síce kúpený dlhý hliníkový rebrík, ale určite by sme sa ku každému konáru nedostali. Našťastie túto prebierku robiť nemusíme. Zo všetkých starých stromov sme si nechali v záhrade len jedinú starú jabloň (ostatné stromy boli suché), tá však zhadzuje nadbytočné plody sama.

jablon

Júnový opad plodov je prirodzeným spôsobom odstránenia slabých, chorých a nadbytočných plodov zo stromov. Jabloň si tak sama reguluje, koľko plodov na strome dokáže vyživiť a nechať dozrieť. Pri veľkosti stromu nás aj po opade veľkého množstva plodov čaká asi bohatá úroda. Budeme mať čo sušiť, len musím urobiť sušičku (ešte toho mám veľa čo dokončiť a urobiť, ale do konca leta to snáď stihnem).

Momentálne ale máme pod stromom doslova nasiate malými zelenými jabĺčkami. A keď sedíme pod jabloňou v jej tieni pri oddychu alebo keď grilujeme, počujeme a vidíme, ako okolo nás padajú drobné jabĺčka na zem. Sem tam aj dosť blízko nás alebo priamo na plece.

jablon

Onedlho sa opad skončí a my budeme môcť pokojne sedieť v tieni starého stromu a kochať sa pohľadom na našu záhradu. A keďže sme na jar kvety z presťahovaných starých stromov zhodili dole, nemusíme robiť prebierku plodov ani na ostatných stromoch. To nás čaká až budúcu sezónu. Tento rok sa tešíme na bohatú úrodu jabĺk z pôvodného stromu v záhrade, ktoré podľa suseda sú veľmi chutné.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Pingback: Prišli sme o jabloň starej odrody » Dobre a zdravo žiť ľahko

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.