Doterajší máj je studený až až a vody padá neúrekom. Ale tak, ako na úvodnej fotografii, to u nás nevyzerá. Toto som fotil pred ôsmimi rokmi. Ale že je vody teraz naozaj dosť vidno, či skôr, počuť na každom kroku v záhrade, ako to čvachce pod gumákami. No ja sa nesťažujem.
Takmer celý deň prší alebo mrholí už týždeň. Denne naprší od 10 do 25 mm, teda 10 až 25 litrov na meter štvorcový, tisíc litrov až dva a pol kubíka vody na jeden ár za jeden deň. Ešte že sú v daždi niekoľkohodinové prestávky, či už cez deň alebo v noci. Teploty sa pohybujú od 8 do 18 °C a to maximálne vyhovuje tráve, ktorá rastie doslova pred očami. Ešte že som minulý týždeň stihol vykosiť chodníky medzi stromami aj na najpoužívanejších trasách v záhrade a motorovou kosačkou skosil trávnik v obytnej zóne na asi 5 cm. Inak by sme už dnes boli ako v džungli, presekávali by sme sa mačetou 😉
Na množstvo vody v záhradách sa sťažuje niekoľko susedov a ponosy čítam aj na internete. Pamätám si ešte, ako to bolo za podobnej situácie u nás, keď sme boli čerstvými majiteľmi tejto záhrady.
Ale už o rok či dva sa okoloidúci susedia, pozerajúc do dvora a predzáhradky, pýtali, kam sa podela tá voda, čo tu roky rokúce stála? Dnes už sa nepýtajú. Tak ako si predtým zvykli, že tu furt bola voda, teraz si zase zvykli, že tu voda nikde nie je. Tak kde je?
Minulý rok v lete si všetci sťažovali na enormné a dlhotrvajúce sucho. My nie. Ale fakt, že v pôde chýba cca 30 cm vlahy, sme zaznamenali tiež. Bol to dôsledok viac rokov po sebe nasledujúcich „suchých období“, kedy padlo menej zrážok, ako je obvyklé. Ja by som k tomu dodal, že napriek týmto faktom takmer nikto neurobil nič, aby za takejto situácie (menšieho prítoku vody) urobil opatrenia na zníženie odtoku (výparu) vody. Výsledok? Dlhodobý deficit vlahy v pôde. Čerpadlo v studni to nezachráni, najmä keď v 2022. roku začali studne vyschýnať…
Ako spolu súvisí, že nemáme problém ani v suchu ani v mokru
Máte pocit, že v predchádzajúcej vete chýba otáznik? Pre nás nie, my to máme vyriešené. A hoci to dokumentujem a publikujem už roky, stále sa niekto sťažuje, že má problém a nevie, čo s tým. Nuž, asi sa potrebuje iba sťažovať, lebo keby nie, stačilo by „okopírovať“ naše riešenie a bolo by po probléme, teda po dvoch problémoch. Čo s nedostatkom vody a čo s prebytkom vody. Ale keď má niekto výhovorku na každý problém, je to jeho voľba.
Médiá vlani reportovali už spomenutý deficit vlahy v pôde a aj to, že na jeho vyrovnanie bude potrebné, čuduj sa svete, nadpriemerné množstvo zrážok v nasledujúcich rokoch. Teraz, keď to nadpriemerné množstvo je tu, všetci sú prekvapení a nešťastní. Len nie sú pripravení.
Prečo u nás voľakedy stála voda a teraz nestojí?
Jeden obrázok je za tisíc slov, pravda len pre toho, kto sa pozorne pozerá. Na pozemku stáli tri suché stromy (ďalšie dva vypílili tesne pred predajom) a jedna stará jabloň vľavo. Tráva kompletne vyžratá od troch oviec, takto to tu fungovalo dvadsať rokov. Mnohí povedali, že dobre pohnojené. To áno, na druhej strane to ledva zabezpečovalo neutrálny kolobeh organickej hmoty na pozemku, ak vôbec. Pravú skutočnosť ukazuje obrázok z úvodu. Vodu z dažďov nemalo čo vsakovať.
Preto sme sa zamerali v začiatkoch práve na vodu. Mnohí nám radili vysypať dvor štrkom a vybudovať betónovú drenáž. Drenáž, štrkovú, som neskôr skutočne vybudoval, na prenos vody z jednej časti pozemku do druhej. No dvor sme vysypali piatimi kubíkmi drevnej štiepky, čo zaistilo v prvej fáze mechanické spevnenie a v druhej dodávku organickej hmoty, humusu. Dobre v tom začala rásť tráva, teda sa zväčšil aj jej koreňový systém. Tráva odčerpávala dosť vody aj živín a používala sa na mulčovanie a prebytok do kompostéra zaistil humus pre záhony na ďalšie roky. Rozšírený koreňový systém pojal väčšie množstvo vody a tráva ju mala k dispozícii na dlhšie obdobie, než roky predtým. Dvor a predzáhradka sa stali suchými.
V predzáhradke sme vysadili desiatky sadeníc prútikárskej vŕby a k nej necelú desiatku koreňov viniča. A množstvo kvetov či jahôd. Ďalšia priama spotreba vody. A objavili sa krty…
Voda však tečie z kopca a preto ju treba riešiť tam, skôr, než sa „zvalí“ dolu. Takže niekoľko desiatok ovocných kríkov a k nim do dvadsiatky ovocných stromov sme vysadili na svahu v dolnej časti záhrady. Plus sme nechali vyrásť vidiecku kvetovú lúku na mieste, kde dvadsať rokov tráva v podstate nerástla, lebo ju okamžite všetku ovce zožrali. Mozaikovo kosená lúka medzi stromami znamená odvezenie množstva vody spolu s organickou hmotou do záhonov ako mulč chrániaci vodu v záhonoch a poskytujúci hnojivo zelenine, korene tráv aj drevín znamenajú trvalé prekyprenú pôdu do rôznych hĺbok spolu s rozšírením množstva humusu v pôde. Vo výsledku takto upravená pôda je schopná pojať veľké množstvo vody. Prakticky nikdy sme nemali odvtedy vo dvore vodu, hoci susedom tie isté dažde spláchli ornicu až k domu…
Na dažde sa treba pripraviť
Očakávať nadpriemerné zrážky, v očakávaní vyrovnania deficitu vody v zemi, a nebyť na to pripravený? Čo to znamená? Že neverím, že raz bude pršať viac? Že som lenivý to urobiť? Že je mi to jedno? Že som hlúpy? Možno existujú aj ďalšie vysvetlenia. My sme nehľadali výhovorky, prečo to neurobiť a pripravili sme sa. Pre mnohých sme boli za čudákov. Ale kto z nás má dnes problém?
Rovnaké opatrenia, ktoré mali za úlohu chrániť vodu v pôde pred jej zbytočnou stratou, sú tie isté, ktoré dovoľujú pôde vodu vsiaknuť a udržať ju, aby nespôsobovala problémy premokrením dolných úsekov. Princípom je zvýšenie obsahu humusu v pôdnom profile, prostriedkom je prekorenenie pôdy lúčnymi rastlinami a drevinami. Zlepšenie životných podmienok pre dážďovky, pôdny hmyz a huby. Správne kosenie trávy a jej využitie ako ochrany aj hnojenia.
Nikdy nie je neskoro
Hovoríte si, že dnes už je pozde s tým niečo robiť, lebo stále prší? O dva dni prestane a začnú teplá. Budeme radi za každý ďalší dáždik. Kým teraz je vody (u niekoho) prebytok, o mesiac môže byť vody (u niekoho) nedostatok. Každá jedna malá zmena vás posunie k lepšiemu hospodáreniu s vodou na vašom pozemku. Začať môžete napríklad tým, že prestanete celú plochu každý týždeň kosiť na „golfový trávnik“. Ušetríte nie len za benzín do kosačky a za elektrinu na zavlažovanie, ale aj vodu v pôde (pre ostatné vaše rastliny). Pokračovať môžete vysadeným ovocných kríkov, napríklad muchovníkov alebo zemolezov. Prekorenia pôdu a poskytnú chutné ovocie pre vás a pohyblivý tieň tráve, ktorá v lete neuschne.
Na tomto webe nájdete mnoho inšpirácií, ako chrániť vodu v pôde a získať nie len príjemné miesto, ale aj dostatok chutného ovocia a zeleniny.