Záhrada v kopci

Rovný základ a záhrada v kopci

Ako som písal už pred rokmi, záhrada v kopci má svoje čaro a rovina je nuda. Všetko sa ale mení v okamihu, keď chcete v takejto záhrade vybudovať nejaký objekt, ktorý potrebuje rovinu pre základ. Lebo urobiť základ na rovine je nuda, ale vo svahu to chce už iný fištrón. Trochu zábavy so základmi som si užil v jeseni.

Už keď som staval gril, bol som veľmi prekvapený, že aj keď som vybral na oko rovné miesto, na poldruha metri som mal výškový rozdiel 15 cm. A to prosím pekne hneď po kúpe záhrady vo februári 2016 s kamarátom som ju celú prešiel, všetko pomeral a nezabudol som pomerať ani svahovitosť v jednotlivých úsekoch. Ale po toľkých rokoch sme si už nejak zvykli, že je to tu všetko vo väčšom či menšom svahu a už nám to tak nepríde. Kým nezačnem na niečom pracovať.

Pred rokmi som v článku o plánovaní záhrady písal, že sme mali vybrané miesto pre voliéru pre psa. A teraz dozrel čas na to, aby som ju konečne aj postavil. A aby mi práca lepšie išla od ruky, začal som stavať voliéry rovno dve. Prvou úlohou bolo vymerať pre ne miesto a potom spraviť základ pod ne. Rovný základ.

Miesto pre voliéru

Po ľavej, južnej, strane máme celkom veľkorysý komunikačný koridor, väčšinou v tieni budov a stromov od susedov. Len ťažko tu niečo rastie a v zime je tu najväčšia zima. A práve tu v dolnej časti záhrady sme sa rozhodli vyčleniť miesto pre nášho budúceho psíka. A jeho búda, ktorú ešte len budem stavať, bude v kovovej voliére. Zvažoval som aj postaviť drevenú a sám, ale toho času sa nejak nedostáva. A cenove to vyjde plus mínus na rovnako, ak to na matroši neoklamem. A ja to neoklamem.

Aby sa psík počas spánku alebo oddychu negúľaľ dolu kopcom, potreboval som to tu nejako vyrovnať. Kopnúť do zeme, naložiť stratené debnenie a do toho betón a zavoziť štrkom? Kdeže. Opäť som využil svoje obľúbené zemné skrutky. Voliéra má rozmery 3×2 metre a aby som nemal na hranoloch 10×10 cm veľký previs, dal som ich do vzdialenosti 2,6 metra od seba. Horné skrutky majú rozmer 68 x 650 mm, spodné 68 x 800. Na ich vrch som upevnil oceľové vinkle a styčnú plochu pod drevom vyložil samolepiacou bitúmenovou páskou, nech mi drevo od vody nehnije.

Súvisiace:  Prvý raz sme pustili štiepkovač, u svokrovcov

Do drevených hranolov sú na krajoch aj v strede vyrezané drážky pre priečne foršne 5 x 10 cm. Drevo je ošetrené proti škodcom, hubám a hnilobe a natreté olejom.

Hotová platforma pod voliéru

Až na hotovej platforme pod voliéru je vidieť, aký je tu „na rovine“ v spodnej časti záhrady výškový rozdiel. A keby boli zemné vruty celé tri metre od seba… Ešte dobre, že som pri práci mal v zásobe zemné vruty rôznych dĺžok.

Materiál na ďalší základ

Keď už som bol rozbehnutý, pustil som sa do spracovania ďalších hranolov (priviezli mi všetko drevo naraz). Opäť drážky, ochrana pred škodcami a navrch olej. Kým mi to všetko schlo, vymeral som ďalší základ pre ďalšiu voliéru o rozmeroch 2 x 4 m. Vybral som opäť čo najrovnejšie miesto v záhrade, no aj tak ma celkové prevýšenie pri vyrovnávaní prekvapilo.

Vymeranie základu pre voliéru

Tentoraz je základňa na šiestich zemných vrutoch rôznej dĺžky a len po obvode. Najdôležitejšou pomôckou bola vodováha.

Vodováha neklame

Dôkladne som vybrakoval svoje zásoby zemných vrutov. Navrchu sú „klasické“ 68×650, po dvoch metroch v strede už 68×800 a po ďalších dvoch metroch 68×1000 mm. Ešte dobre, že tie metrové nešli do zeme úplne, lebo som to už absolvoval inde a je to celkom fuška.

Hotový základ pod voliéru

Opäť na vrch vrutov som dával montážne vinkle, izolované bitúmenovou páskou. Hranoly sú v rohoch spojené dvojicou vrutov, k uholníkom na vrutoch prichytené vrutmi 8 x 60. Kým na hornej strane je medzi zemou a spodkom hranola nejakých 8 cm, dole je to už 46 cm.

Urobiť rovinu vo svahu nie je úplne jednoduché, ale so štrkom a betónom by to bolo aj náročné. Čas, materiál, námaha. A keby som to potreboval po rokoch zlikvidovať, bola by to ešte väčšia fuška. Zemné vruty mi dovolili svojou rôznou dĺžkou vyrobiť rovnú plochu aj tam, kde by sa to mohlo zdať ak nie nemožné, tak ťažké a to celkom jednoducho. A prípadná demontáž v budúcnosti bude tiež hračkou.

Pred priateľmi s obľubou hovorím, že naša záhrada je stavaná na dvoch ľudí. A na takého ne-zeleninové a ne-ovocné práce si rád vystačím sám, ak je to možné. Samozrejme, že občas potrebujem s niečím pomôcť, ale som rád, keď dokážem veci robiť sám. Zemné skrutky mi dovolil tiež vyrovnať terén.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

2 Komentáre

  1. Dávid

    Dobrý deň, prosím Vás, ako ste na tie vruty upevnili tie montážne vinkle? Vedeli by ste ukázať nejaký detail alebo popísať?

    1. Záhradník (Autor článku)

      Dobrý deň

      je to hneď na druhej fotke tohto článku a vidno to aj na poslednej. L-ká aj iné konzoly sú na krátkej rúre navarené, tá sa vloží do vrutu a upevní tromi skrutkami cez navarené matice na zemnej skrutke. Spodok L-ka leží na rúre zemného vrutu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.