Záhrada v kopci

Ďalšia porucha kosačky Zipper

Kosačku Zipper ZiMos-125 používame na kosenie súvislých plôch. Skvelá a výkonná kosačka, ale za ten čas, čo ju máme, som ju musel už upravovať aj opravovať. A teraz po roku som riešil už druhú poruchu. Našťastie išlo o ľahko riešiteľnú maličkosť.

Výhodou Zippera je ľahká obsluha aj nízka cena. V podstate sa jedná o klasický krovinorez na dvojkolesovom podvozku, vďaka čomu sa ľahko pohybuje aj v ľahkom teréne a obsluhu nebolí chrbát, ako pri nosení ťažkých krovinorezov na ramenách.

hlava Oregon na Zipper

Práve s podvozkom Zippera som mal prvý problém, prakticky v prvých dňoch jeho používania. Okrem opravy a úpravy zlého konštrukčného uzla som tiež vymenil žaciu hlavu, lebo tá dodávaná je naozaj len na ukážku.

Keď som začal kosiť túto jar, objavil sa ďalší problém. Praskla časť spojovacieho dielu osi kolies a rukoväte kosačky. Jedná sa o trojdielny odliatok s gumovou vložkou. Vyzerá to ako hliník, no skôr to bude nejaká lacná čínska zliatina čohosi. Na jednej strane sa vytrhol závit imbusu M5 a pri pohľade na fotku je hneď každému strojárovi jasné, že to ani inak dopadnúť nemohlo. Závit je krátky, tento je určený do železa, do hliníku by musel byť dvojnásobnej dĺžky priemeru závitu, v „nejakej“ zliatine aspoň niečo medzi. Skrátka skrutka sa vytrhla a druhá sama nedokázala udržať rukoväť v pracovnej polohe. Opäť som dokosil. Našťastie už som mal pokosené, čo som potreboval.

Doma som si diel nakreslil s tým, že ho nechám vyrobiť miestnemu majstrovi sústružníkovi a frézarovi. No všimol som si v predajni záhradkárskych potrieb, že sa úplne rovnaká súčiastka používa na krovinorezoch, kde tiež spája rukoväť s hriadeľou. Predajca mi najprv tvrdil, že pri kúpe tohto dielu musím poznať presný typ krovinorezu, aby to pasovalo, ale vysvetlil som mu, že všetky tieto „značkové“ krovinorezy pre všetkých predajcov vyrába jeden a ten istý číňanko, len zelené doobeda, červené naobed a modré popoludní. Takže rúra ako rúra, stačí keď ten diel bude mať jednu dieru 19 mm a druhú 30. Gumovú vložku použijem zo Zippera, tie sú asi vyrábané na nočnej 😉

vytrhnutý závit

Za pár eur som si odniesol z predajne nový diel, s dlhými skrutkami M6. Nevyhol som sa drobnej improvizácii, pretože pôvodná gumová vložka mi nepasovala, tieto spojky sa vyrábajú pre hriadele 26 aj 28 mm, mal som si kúpiť tú menšiu (keby ju mali). Takto som musel na rukoväť natočiť špirálu z milimetrového hliníkového pásika na prichytenie tepelných izolácií na potrubia (zo starých zásob) a pasuje ako riť na šerbel.

Samozrejme som písal mail predajcovi do Martina, kde som krovinorez minulý rok kúpil. Kým vlani ma presviedčal, že mi prasknutý diel namiesto výmeny za nový zvarí, na mail o prasknutí spojky vôbec nereagoval. Asi budem musieť kontaktovať SOI alebo priamo rakúskeho výrobcu, akého má na Slovensku „kvalitného“ predajcu.

Keď to takto pôjde ďalej, postupne si vylepším a upravím Zippera tak, že si rovno môžem navrhnúť a nechať vyrobiť nový lepší rám a kúpiť si doň len nový motor a hriadeľ s prevodovkou. Pár dobrých nápadov už mám.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Pingback: Powermat PM-KS 600T motorový krovinorez | Test Blog - recenzie a testy tovaru

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.