Záhrada v kopci

Drevený prístrešok pri dome je opravený

Na gazdovstve nie je suchého miesta nikdy dosť. Týmito slovami zhodnotil naše snaženie môj automechanik. A má úplnú pravdu, vybavenie na pestovanie a chov treba niekde uskladniť, kde naň neprší. A my sme nedávno o jeden prístrešok prišli, bolo treba ho opraviť.

Bol postavený na západnej stene kamenného domu, stará poctivá tesárska práca s pálenou škridľou. Len už nebol v najlepšej kondícii, sem tam už do neho pršalo. Bolo treba hľadať suché miesto.

Keď sme dali opravovať strechu, bolo treba strechu prístrešku rozobrať a ostalo z neho vlastne len ohradenie. Pri tom sa jasne ukázalo, že konštrukcia prístrešku je z mäkkého dreva, ktoré má svoje dobré roky už za sebou.

Veľká oprava sa ukázalo nevyhnutnou, ale jej čas sa stále posúval. Keď som sa tento rok chystal naozaj sa do práce pustiť, dôkladne som kontroloval, ako na tom konštrukcia vlastne je.

Pôvodne boli spodné trámy usadené na veľkých kameňoch, aby sa nedotýkali zeme a nehnili. Ale 1 mm pôdy vzniká tisíc rokov len v učebniciach pre základné školy. V permakultúrnej (a predtým desaťročia zanedbávanej) záhrade je ten proces rýchlejší. Skrátka trámy boli zospodu zhnité, na nich sa nový prístrešok budovať nedal. Poškodené boli aj zvislé hranoly, pôvodné krokvy prežraté. Oprava sa nekoná, treba to začať nanovo.

Tak som si počas roka (niekoľkokrát) premyslel spôsob, konštrukciu aj technologický postup a potom objednal rezivo. Červený smrek na konštrukciu spodku, smrek na krokvy a laty. Všetko hobľované (okrem lát) a morené. Stojí to nejaké peniaze navyše, ale šetrí to more času s natieraním a neustálym prekladaním materiálu. Auto s hydraulickou rukou to zložilo na dvor a stačilo to prenosiť k voliére.

Lenže než sa dalo niečo robiť, bolo treba najprv upratať. Nie len zrútenú konštrukciu, ale aj to, čo na „podlahe“ prístreška sa za tých xx rokov nazhromaždilo. Hnité drevo skončilo ako popol v kuríne u sliepok alebo ako drevené uhlie na vyvýšených záhonoch. A spodok, zhnitina dreva, paliet a iné skompostované materiály som Motúčkom vyviezol na kopy za nový plot. Rovnako ako zvyšky zrútenej pece na chleba z pieskovca, ktorú prístrešok v zadnej časti ukrýval. Len samotného kameňa boli dve tony, kusy betónu zo základov sme nechali bokom, ešte sa budú hodiť. Sám by som to nebol dokázal a bez Motúčka by to bola neskutočná drina.

Keď už to bolo ako tak upratané, mohol som sa pustiť do konštrukcie základov prístreška. Pekne pomaly, lebo tento rok mi išlo všetko akosi pomalšie a poslabšie, ešte že som mal vždy šikovných pomocníkov. Len Olinka sa nechala počuť, že „Už by si mohol ten prístrešok konečne postaviť“. Chápal som ju, onedlho tu bude jeseň a suché miesto bude treba.

Súvisiace:  Štyri dni na rebríku

Západná stena prístreška stojí na štyroch zemných skrutkách. Krajné majú na vrchu navarené U-čka pre 12 cm hranoly, stredné platne na položenie trámov. Spodný trám je spojený tesárskymi vrutmi z dvoch foršní 12 x 6 do vinkla.

K stene domu je prístrešok kotvený oceľovými 12 mm hmoždinkovými kotvami na tri zvislé foršne, ku ktorým sú vrutmi prichytené ďalšie do kantu a štvrtá vodorovná leží na tých zvislých.

Striedavo sme pracovali na montáži novej konštrukcie a odvoze bordelu pod ňou. To je výhoda, keď má niekto kopec starej dovolenky a môže sa mi venovať „za stravu“. Toho roku bolo zeleniny dosť a tiež vajec. Pracovné prestávky nám spestroval Rony, ktorý sa nám neustále motal pod nohami 😉

Stojky sú z hranolov červeného smreka, zrezané tak, aby sedeli na spodných vinkloch a na vrchu sú na nich drážky pre priečky a na tom všetko je väzník. Takto vrutmi spojená konštrukcia má neuveriteľnú tuhosť.

Steny domu netvoria pravoúhly rovnobežný kváder. Pri pohľade na prístrešok je zadná stena domu dlhšia od prednej asi o 30 cm. Strecha je geometrický presná. Keď som chcel mať prístrešok opretý o stenu, ani on nemohol byť rovnobežným kvádrom. Takže so strechou to nebolo až také jednoduché, s každou krokvou to chcelo potrápiť sa osobitne. Ešte že sú smrekové, teda ľahšie. Tiež rozmeru 6×12 cm, tento raz dĺžky 4 m.

Na väzník na stene je krokva zrezaná do roviny, aby sa oprela o foršňu, na nižšej strane je vyrezané sedlo, aby váhu celej strechy nedržali len tesárske vruty, ale iba drevo. Mafel na baterky je pri takej práci veľký pomocník, hoci to treba dorezať ručnou pílou a občas doladiť rašpľou. Skrátenie krokiev som si nechal na záver.

Namontovať strešné laty už bolo pre nás lahôdkou. Pre prístrešok rozmeru 6 x 2 m boli šesťmetrové akurát, tak to išlo malou uťahovačkou rýchlo.

Ostala posledná fáza stavby konštrukcie dreveného prístrešku: položiť krytinu. Zvolili sme starú pálenú škridľu z domu, pretože prístrešok má v lete slúžiť aj na sušenie ovocia a bylín a pod škridľou je príjemne teplo aj po západe slnka. Je to taká akumulačná vrstva, ktorá hreje, ale nespáli. Navyše ju nemusíme kupovať a túto jeseň išiel stavebný materiál neuveriteľne hore na cene!

V tejto fáze ostalo počkať na prvé daždivé dni a skontrolovať, či do prístreška nezateká. A že zatekalo, na dvoch miestach. Ďalší deň som trochu popresúval škridle a budem to ďalej sledovať.

Súvisiace:  Pridal som ďalšie senzorové solárne svetlá

Samozrejme ešte je na rade ukončenie obvodu strechy a obitie prístreška doskami. Tiež s podlahou treba niečo robiť, aby sme nechodili po hline a veci aby stáli na suchom podklade. Ale vynovený prístrešok je na mieste a onedlho môže začať slúžiť tak dobre, ako ten pôvodný.

4 Komentáre

  1. Miro

    Pekná práca, ale predsa len si neodpustím otázku – prečo ste namiesto škridiel nepoužili rovnaký materiál, z akého je strecha domu?
    Zase až tak drahé by to nebolo a efekt by bol ešte lepší…

    1. Záhradník (Autor článku)

      Ďakujem. Ale asi ste nekupovali plechovú krytinu. Je tam minimálny odber, inak platíte „pokutu“. Alebo skladujete nadbytočný materiál, na čo nemáme miesto, veď aj tento prístrešok bol opravený na odkladanie dôležitých vecí. Takže trošku drahšie by to predsa len bolo…

      Je to písané v článku. Strecha bude slúžiť, tak ako v minulosti, na vyhrievanie sušených materiálov. Len musím dorobiť držiaky a sieťované kryty na sušiace pláty pre bylinky alebo ovocie na krokvy.

      1. Miroslav

        Máte pravdu, ešte som plechovú krytinu nekupoval, ale možno budem a to aj vďaka inšpirácii z tohto blogu. Každopádne držím palce, nech sa Vám v oboch záhradkách darí minimálne ako doposiaľ. 🙂

        1. Záhradník (Autor článku)

          Ďakujem.
          A ak plánujete nejaké stavby, zvážte nákup krytiny na všetko naraz. Ušetrí to nie len čas, ale aj peniaze a tiež na doprave. Keby som vedel, čo všetko a v akom poradí budeme budovať, možno by som na tých pár mesiacov našiel miesto na uloženie plechovej krytiny, v mojom prípade to boli kusy do 3 m dĺžky. Nehovoriac o prudkom náraste cien teraz.

          Nech sa darí aj Vám a ak som Vás inšpiroval, teší ma to a nezabudnite sa potom pochváliť 😉

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.