Záhrada v kopci

Stavba kurína III. – Dokončenie

Hrubá stavba drevenej voliéry pre sliepky je hotová a zastrešená, domček pre sliepky uzatvorený a už obsadený. Je koniec marca a treba finišovať detaily kurína aj dokončenie voliéry, aby sa sliepky dostali von na vzduch. A aby sa zjednodušilo ich kŕmenie.

Vyzerá to smiešne, keď na konštrukcii voliéry nie je ani kúsok pletiva, len osadené hotové vstupné dvere. Preto som pokračoval vo vyrábaní ďalších okien voliéry. Pod domčekom sú dve, pre obsluhu popoliska aj zatiaľ voľného miesta naľavo, otvárajú sa do bokov.

Tretie veľké okno s pántami hore slúži na dodávku zeleného krmiva, vpravo od neho dole bude okno pre vypúšťanie sliepok do záhrady. Všetko kombinácia dosák 7 x 5 a 5 x 5 s preplátovanými spojmi a pletivo prichytené vrutmi 3,5 x 35 s čočkovou/plochou hlavou. Zdajú sa vám šróby poriedko? Vydržte trochu 😉

Všetky drevené diely, ktoré boli opatrené pletivom, som olištoval. Na to som si objednal drevené laty zo smreku, ohobľované na 9,5 x 2 cm a impregnované. Takže ich stačilo zo štvormetrových kusov len zakrátiť a namontovať, vrutmi 4 x 45 s čočkovou hlavou. Trošku to zlepšilo vzhľad voliéry kurína a spevnilo uchytenie pletiva, pritom nehrozí zachytenie sa na odstrihnuté konce pletiva. Nerád by som, keby sa nejaká líška do pletiva silnejšie oprela a to by sa vytrhlo a povolilo.

Na dvere som samozrejme osadil aj veľkú petlicu a madlo a z vnútra drôtený háčik a očko, aby som za sebou mohol dvere zavrieť.

Doplnil som aj pozemné pletivo na krátkych stranách. K trámom je chytené vrutmi s veľkými podožkami, k zemným skrutkám viazacím drôtom a k zemi pozinkovanými hákmi 500 mm, používanými pri sádrokartóne.

Čo by to bol za kurín, keby nemal rebrík? Zo starších zásob som zobral dosku širokú 20 cm, skrátil ju na 185 cm a z latok 2 x 2 cm, zvyšku po výrobe lištovania, vyrobil priečky. Dvojicou vrutov sú uchytené vo vzdialenosti 9,5 cm (ideál je 10 cm) podľa šablóny z odrezku laty. Pri výške vstupu do kurína 80 cm od roviny konca rebríka vychádza uhol menší, ako 45°. Aby sa sliepkam po rebríku išlo pohodlne, musí byť uhol 35° alebo menší. Toto si málokto uvedomuje a zbytočne svoje sliepky trápi. A hoci som to robil a fotil prvého apríla, nie je to apríl.

Hotový a osadený rebrík do kurína, zatiaľ čistý

Na spodku rebríka v hornej časti je uchytený kúsok latky, na kuríne zo zvyškov latiek vytvorená kapsa, kam sa rebrík zasúva, aby sa nehýbal. Spodok rebríka je položený na betónovej kocke, aby drevo nehnilo od zeme.

Mechanizované bidlo

Kamaráti vedia, že ja takmer nič nerobím len také obyčajné. Keď som mal dokončené osieťovanie kurína a jeho olištovanie aj rebrík pre sliepky, zostalo dokončiť vnútorné vybavenie domčeka pre sliepky. Okrem vloženého senzora pre meranie teploty a vlhkosti s pamäťou maximálnych a minimálnych hodnôt za posledných 24 hodín tu bolo ešte komínové odvetranie s filtrom proti hmyzu na oboch koncoch. Inak len prázdny priestor.

Bidlo vo zdvihnutej polohe

Ako prvé som urobil trusový stôl z vodovzdornej preglejky 18 mm o rozmeroch 178 x 50 cm. Je položený na hranoloch 5 x 5 x 20 cm a je vyberací. Ešte naň príde rám zo strešných lát s pletivom, aby sliepky chodili po suchu, len čo doveziem ďalšie drevo.

Trusový stôl s bidlom nad ním zaistí, že pod stolom je čisto. Napríklad pre krmítko, napájačku… Keď by bolo treba nechať domček dlhšie zatvorený (vtáčia chrípka, tuhé mrazy…). A tiež zvyšuje efektívnu plochu kurína. V tom prípade k 1,8 x 1,25 m (2,25 m2) pridáva ďalších 0,9 m2. To ide, nie?

Dvojité bidlo je z červeného smreka 7 x 5 cm s ofrézovanými hranami hore do oblúka. Mylná je predstava, že sliepkam stačí porisko z hrablí a vyspia sa. Sliepka nie je andulka, má radšej širšie bidlo, kde má rovné chodidlo s mierne zahnutými končekmi prstov. Na tenkom bidle celú noc balancuje a napnutými svalmi a sval keď pracuje, spotrebováva energiu. Pri málo krmive je málo vajíčiek, pri dostatku vajíčiek je priveľa krmiva, je to neefektívne pre chovateľa.

Dve bidlá sú spojené na bokoch hranolmi. Bidlo bližšie k dverám má zospodu opierky na trusový stôl, vysoké 10 cm. Zadné je dvomi pántami pripevnené k pomocným dreveným blokom na stenách kurína. To dovoľuje pri čistení kurína bidlá ako celok odklopiť smerom hore a oprieť o bočnú stenu domčeka pre sliepky. Po vybratí trusového stola je celý priestor voľný pre čistenie.

Z pravej širšej priečky vedie dolu rebrík podobný tomu hlavnému, len je široký len 15 cm, tu nemusia chodiť sliepky proti sebe. A je tiež upevnený na pánte. To dovoľuje celý rebrík vyklopiť hore a zaistiť ho železnou tyčkou o dve očka v bidlách, ľahšie sa to celé sklápa. Len budem musieť pánt posunúť trochu doprava, aby bol kĺb skrytý pod priečkou a neplnil sa trusom, čo bráni vyklopeniu rebríka hore.

Je kurín hotový? Ale kdeže! Ešte chýba dokončiť druhé nátery okien, lamelové výplne okien na preglejku, čatorňu a zásobník na vodu s rozvodom do napájačiek, dlažbu pred kurínom a v ňom a podobne. Tie dva trojtýždňové výpadky stále dobieham, lebo medzitým som mal aj iné dôležité povinnosti nie len v záhade, dnes už skôr farme. A tiež sa ukázali nejaké drobnosti, ktoré treba prerobiť, vylepšiť alebo urobiť a pôvodne sa s nimi nerátalo. Osobná skúsenosť je proste neprenosná. Ale takto dokončený kurín je plne funkčný a využívame ho k plnej spokojnosti.

Ako budeme s jeho vylepšovaním pokračovať, budem samozrejme zverejňovať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.