Záhrada v kopci

Kosenie trávy na ťažšie dostupných miestach

Blíži sa leto a to je obdobie, kedy sa o svoje trávniky staráme ešte viac, ako počas iných období roka. Chceme, aby bol práve ten náš trávnik najkrajší a najpríťažlivejší v okolí. Okrem starostlivosti o správny rast trávy, o jej vyživovanie a zavlažovanie je potrebné venovať pozornosť aj jej úprave. Kosenie trávnikov je dôležitým krokom k dosiahnutiu uspokojivých výsledkov. Kosenie vo svahu či na iných ťažko dostupných miestach však môže byť problémom. Ako sa s ním vysporiadať?

Drvivá väčšina trávnikov je umiestnená na rovnej ploche, ktorá je ľahko dostupná. Kosenie a úprava takéhoto trávnika je vtedy jednoduchá a zvládne ju každý záhradkár. Niektoré trávnaté plochy však môžu byť súčasťou svahu alebo sa môžu nachádzať na iných nedostupných miestach. Ich súčasťou môže byť napríklad chodník, skalka, rôzne kvetinové záhony či ovocné a iné kríky. Čo robiť v takomto prípade? Vedzte, že trávu na takýchto miestach nemusíte nechať divoko rásť. Stačí správne náradie a zvládnete to aj vy.

Medzi základné pomôcky patria záhradné kosačky, krovinorezy a záhradné traktory. Ak nechcete investovať do týchto nástrojov, rôzne spoločnosti venujúce sa úprave trávnatých plôch vám zaiste rady ponúknu svoje služby. Ceny za kosenie trávy nájdete tu. Práve kosenie krovinorezom môže vyriešiť vaše problémy s ťažko dostupným trávnikom, ktorý sa môže nachádzať v kopci či medzi inými plochami, ktoré nie sú pokryté trávou. Kosenie trávnika vo svahu sa dá zvládnuť aj záhradnou kosačkou, tu však záleží od konkrétneho tvaru svahu a jeho stúpania či dostupnosti.

Krovinorez je však ideálnym riešením aj na okraje trávnika či na miesta okolo stromov alebo kameňov a chodníkov. Pri kosení je dôležité myslieť na bezpečnosť ostatných súčastí vašej záhrady, akými sú kvety, záhony, zelenina, ovocné stromčeky či kríky. Preto by mal byť krovinorez prioritnou voľbou na podobné miesta. Pravda – ak uznáte, že je miesto dostatočne veľké a priestranné aj pre klasickú záhradnú kosačku a veríte svojim schopnostiam, môžete použiť aj tú. Zničenie ovocných plodov či prekrásnych záhonov však radšej neriskujte, v čom mi dá za pravdu každý naozajstný záhradkár. Ak si nie ste istý svojimi schopnosťami, kosenie trávy prenechajte profesionálom, ktorí majú všetko potrebné vybavenie a dajú pozor na bezpečie vašej záhrady.

Mať kvalitný, zdravý a príťažlivý trávnik, ktorý vám budú závidieť všetci susedia a okoloidúci vyžaduje investície ako finančné, tak aj časové. Dôležité je však to, že výsledok bude rozhodne stáť za to. Ovládnite aj vy leto s prekrásnym trávnikom či záhradkou, ktoré sa budú vynímať pred vašim domom!

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.