Záhrada v kopci

Malý čínsky múr

Asi ste si už všimli, že rád dávam svojím drobným „stavbám“ v záhrade svetové mená. Toto leto pribudla v predzáhradke ďalšia konštrukcia, ktorá má svoju estetickú aj úžitkovú hodnotu. A svojho predchodcu vo svetových dejinách.

Než sme tento pozemok „vzali do parády“, predzáhradka bola jedno hnusné mokré a udupané miesto. Ovce zožrali všetko, čo vyrástlo, zvyšok udupali kopýtkami a voda tu stála po členky.

Takto stála voda v predzáhradke po daždi

Pri pohľade z ulice nevábne miesto. Pre Olinku výzva urobiť z tohto miesta opäť peknú záhradku plnú kvetov. Súčasťou riešenia prebytku vody bola aj bylinková špirála z dvoch ton kameňov, aby tu mohli existovať aj rastliny s malým nárokom na vodu. Nie len bylinky, ale aj kvety.

V lete 2018 už kamene takmer nevidno

Kvety Olinka samozrejme vysadila aj pri plote od cesty. A ako všade, aj tu sú zamulčované senom z trávy, nakosenej v predzáhradke a dvore. V tom nám pomáha elektrická kosačka so zberným košom. Olinka vyslovila želanie, že by chcela vysokú vrstvu mulču nejako oddeliť od trávnika, aby sa tráva nesypala dole a mulč sa udržal okolo kvetov medzi plotom a trávnikom.

Reklamy v televíznych magazínoch pre záhradkárov aj v časopisoch sú plné rôznych plastových obrubníkov alebo palisád, imitujúcich drevo. Nič, na čo by sme sa chceli po príchode do záhrady pozerať. Drevené dosky sa mi zdali primitívne a ani plôtik z vŕbových prútov by sa sem nehodil. Pár týždňov som si to nechal uležať v hlave, medzitým sme obišli záhradkárstva aj stavebné firmy v okolí. Páčil by sa nám sem kameň, ale k dispozícii boli len veľké kusy alebo hrubé betóny. A dávať sem nízky, ale široký múr nedávalo zmysel.

Raz som u kamaráta naďabil na zvyšok betónovej dlažby, občas sa vyskytol poškodený kus. Tvar tehličiek, ich rozmer aj farba sa mi páčili, Olinke sa páčil môj koncept jej oddelenia mulču od trávnika. Základom mali byť oblúčiky, tie sa z veľkých kusov vyrobiť nedajú, ale z malých tehličiek už áno. A tak som jedno dopoludnie vyrazil do firmy v pracovnom a dlažbu som si do kombíka naložil. Zobral som o polovicu viac, ako sme potrebovali, keď mi ponúkli dobrú cenu a bolo to aj v rámci nosnosti auta. Len som radšej nečakal, kým Olinke skončí pracovná doba a rovno to šiel do záhrady vyložiť. Pekne pomaly, aby gumy nepraskali v tej horúčave pod tým nákladom.

Materiál pri plote, začíname

Tehličky som vyložil pri plote na starú dosku, zdravé napravo, tých pár poškodených naľavo. Vrch múrika som zakončil efektným cimburím, nec majú susedia, idúci po ulici, ten týždeň, kým sa do stavby pustím, o čom rozmýšľať 😉 Aj sa pýtali, čo je to za múrik a čudovali sa odpovedi, že uložený materiál 😮

Začiatkom augusta boli parádne horúčavy, to sa do roboty nikomu veľmi nechce, ani hobby záhradníkovi. No po osemnástej už bol v predzáhradke tieň od susedných budov, tak sme sa pustili do práce. Vodováhou som premeral rovinnosť už dopredu naznačených vlniek a na dvoch miestach sme motykou skopali zem do roviny. Potom sme nastrihali geotextíliu na pásy široké 20 cm a uložili ju na zem. Dočasne sme ju upevnili tehličkami.

No a potom ma už čakala klasická murárska robota. Na položenú fóliu proti prerastaniu trávy som uložil asi 6 cm hrubú vrstvu štrku. Asi 100 litrov sme mali v chalupe, zvyšok (aj do rezervy) sme doviezli druhý deň.

Pomocou vodováh som sledoval roviny, gumovým kladivom som umiestňoval tehličky na miesto. Tie s poškodenými rohmi šli na spodok, orientované smerom k plotu, pretože tam to bude všetko zakryté mulčom. Druhý rad nie len dáva výšku oddeľovaciemu múriku, ale aj fixuje betónové tehličky medzi sebou. Vďaka malej veľkosti tehličiek nebol problém vytvoriť oblúčiky podľa Olinkiných predstáv. Tehličky nie sú nijako lepené, sú len voľne položené na štrku. Nebudú pochôdzne a nebudú držať veľký tlak.

Ten veľký kameň napravo, to je doraz pre jedno krídlo brány, aby nenarážala do múrika.

Čínsky múrik je hotový

Dva večery mi stačili, aby som z dovezeného materiálu vytvoril takéto čudo. Šírka predzáhradky je šesť metrov, dĺžka múrika je sedem metrov. Po jeho dokončení sme zvyšné tehličky uložili v dome. Postupne, ako som kosil, sme mulčom vyplnili priestor medzi betónovým základom plota a novým múrikom. Ten sa už teraz nebude rozsýpať po okrajoch a trávnik ostane čistý. Štrk zvonka postupne zarastie trávou a nebude vidieť, ale stále bude spevňovať celý múrik.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.