Záhrada v kopci

Zasadili sme živý plot

Nie však na ozdobu, ale na ochranu. Záhrada je totiž otvorená smerom do kopca, odkiaľ najčastejšie fúka vietor aj prichádzajú prízemné mrazíky. A tak sme vytvorili bariéru, ktorá by mala zmierniť obidva prírodné faktory. Vysadili sme za plotom živý plot.

Minulý rok sa Olinke podarilo zohnať malé sadenice vavrínovca za výhodnú cenu, ale v škôlke ich prežila len tretina. Čím sa jednak napravila ich cena, ale hlavne nám chýbal výsadbový materiál. V starej záhrade mala pekne tvarovaný žltozelený bršlen a z neho si pri sťahovaní nastrihala halúzky a tie sa jej pekne zakorenili a rozrástli. Takže vlastne sme mali celkom dosť malých kríkov na založenie živého plota.

vymeranie živého plota

Nad plotom a bránou do hornej lúky máme taký zlom vo svahu, následok orania v minulosti tejto časti záhrady. Živý plot sme sa rozhodli vysadiť práve tu. Je to asi tri metre od plota a kúsok nad orechom, ktorý nám tu sám vyrástol a pekne sa rozvinul. Vymerali sme si líniu, rozložili dvanásť sadeníc bršlenu a tri vavrínovca a dal som sa vykopať jamy. To je jediný prípad, kedy sa v našej permakultúrnej záhrade rýľuje 😉

sadíme živý plot

sadíme živý plot

Hydrosorb a mykorízne huby dostávajú u nás všetky rastliny. Podporí to ich lepšie zakorenenie aj neskorší rast. A pretože zem je tu oveľa menej úrodná, ako dole v záhrade a sú aj veľké rozdiely vo vlhkosti (meter od vlhkej zeme sa mi pri kopaní jamy prášilo a uvažoval som doniesť krumpáč, také to bolo suché a tvrdé, len pár dní po daždi!), každá rastlinka dostala za vedierko záhradného substrátu zmiešaného s trochou piesku.

vysadený živý plot

Aby malé rastlinky nepadli za obeť srnčej zveri, ktorá si tu po lúke chodí ako doma, nakoniec sme okolo budúceho živého plota vyrobili plot z králičieho pletiva. Po likvidácii zvyškov po paradajkách vo vyvýšených záhonoch nám zostalo dosť krátkych drevených kolíkov a pletivo som kúpil v lete v akcii celý balík. Tak som nabil kolíky, natiahol medzi nimi oceľový drôt a pripevnil pletivo z bokov aj zakryl vrch. Spodok pletiva je každý polmeter prichytený k zemi oceľovým hákom na sádrokartónové stropy 375 mm dlhým.

ohradený živý plot

Pred uzatvorením pletiva Olinka dopriala dostatočnú zálievku aj slamový mulč každému kríčku. Keď trochu podrastú, z ich halúzok si pripravíme ďalšie sadenice. Smerom k vŕbovému plotu potrebujeme ešte dva metre, smerom na juh asi sedem metrov živého plota.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.