Záhrada v kopci

Paradajky, naozaj parádna úroda

Inak to neviem komentovať. Tento rok sa nám urodilo naozaj veľa a veľkých paradajok, veľmi chutných paradajok. A nič na tom nezmenilo ani dlhotrvajúce sucho a horúce leto. Rajčín si tento rok skutočne užívame.

Najviac rajčín Olinka zasadila na dvoch vyvýšených záhonoch, kde okupujú asi polovicu ich plochy. V suchu, aké panovalo tento rok v lete, potrebujú síce veľa zavlažovania, ale nádrž na vodu je hneď vedľa a potom v kombinácii s veľa slnka a kvalitnej pôdy je úroda naozaj impozantná.

paradajky na vyvýšenom záhone

Sadenice boli vypestované zo semien z vlaňajšej úrody a keďže vyšli skoro všetky, priesad bolo oveľa viac, ako sa zmestilo do vyvýšených záhonov. Preto ich zasadila tiež pod stromy, ako vlani. Aj napriek pravidelnému polievaniu sa im tu ale tento rok nedarilo. Možno bez mulčovania senom by úplne vyschli.

paradajky pod stromami

O niečo nižšie v záhrade, na dvoch záhonoch okolo tých vyvýšených už ale prospievali paradajky opäť ako vo vatičke. Dosť dlho sa nechceli červenať, ale keď to začalo, nestíhali sme ich jesť. Tento rok sme mali len zopár plodov s hnedými špičkami, takže takmer všetko išlo na konzum.

rajčiny na záhone

Niečo rovno v záhrade, niečo sme nosili domov, kde sme si na rajčinách pochutnávali nie len na raňajky, ale aj podvečer, len tak. Je to skvelé môcť si zahryznúť do šťavnatej čerstvej zeleniny a ešte skvelejšie je môcť si zahryznúť do tej svojej 😉

deväť kilo paradajok

Zrazu bolo tých zrelých paradajok tak veľa, že sa Olinka rozhodla časť ich zavariť na zimu pod mäso. Tak som vybral z domu dve kartónové krabice z Lidla a každý sme obrali z troch kríkov tie najzrelšie plody. Keď som doma postavil prvú bedničku na váhu, bol som rád, že je tenzometrická a nie mechanická, lebo by som ju bol pretrhol. Až keď som z bedničky vybral polovicu paradajok, začala váha namiesto nápisu „Error“ ukazovať čísla. Poloprázdna škatuľa vážila cez päť kilo…

Ten večer sme išli spať až po polnoci, keď sme rozvarené a zahustené (redukovaním, žiadnym práškom) paradajky naložili za pomoci šikovného stupňovitého lievika do štrnástich sedemdecových pohárov a sterilizovali ich v elektrickej rúre. Pri tom sme zistili, že dva šesťlitrové hrnce sú asi málo, mali by sme sa poobzerať po nejakom väčšom, pre istotu do budúcnosti.

paradajky na váhe

Na záhrade nám rastú aj papriky, ale v porovnaní s tým množstvom rajčín je to slabota 😀 No na lečo to stačí, Olinka ho uvarila pár razy priamo v záhrade cez víkend, a niekoľkokrát aj doma. Takisto paradajky nakrájané na kocky spolu s pár paprikami zmiešala s hokaido tekvicou, ktorej záľaha rastie na bývalom ovčíne, a upiekla na plechu spolu s trochou slaniny, mňam. Samozrejme že v letných horúčavách sme nepiekli doma, ale v študentskej rúre s dvojplatničkou, ktorú nám vlani darovali do domu svokrovci.

rozvarené rajčiaky

Paradajky pestujeme kríčkové a vôbec ich neuväzujeme k vysokým roxorovým tyčiam, ako to býva v kraji zvykom. Ani ich nevyštipujeme. Len ich upevníme k špirálovým tyčiam, a keď už sa začínajú nachyľovať pod váhou plodov, dostanú aj dodatočné opory.

tyčové paradajky

Neviem, koľko sa môže urodiť paradajok v takomto prostredí, ale našich takmer desať kilo plodov na každom kríku je si myslím slušná úroda. A sú aj pod listami. Občas sa s rajčinami hrám hru „Mates“. Siahnem pod krík, medzi listy, a z osudia vytiahnem krásnu zrelú šťavnatú rajčinu. Pretože sú na vyvýšenom záhone zamulčované slamou a na ostatných záhonoch senom, sú naše rajčiaky vždy čisté, nezablatené, ani nehnijú, lebo sú v mäkkom a v suchu. Rovno môžem zahryznúť.

Ani paradajky nestriekame, hoci vieme, že koncom sezóny podľahnú infekčnému tlaku, podobne ako uhorky. Nevadí. Čo stihneme pojesť, to pojeme, zvyšok skončí na komposte. Pretože sme nehnojili ani nekupovali postreky, nemusíme rátať škody ani to, koľko nás stálo kilo paradajok. Okrem starostlivosti o priesady, pravidelné uväzovanie a polievanie nás to nič iné nestálo.

Vyvýšený záhon vystavuje kríčky paradajok lepšiemu prúdeniu vzduchu, ako keby boli na zemi, aj nám dovoľuje pohodlnejšie ich obrať alebo polievať. Polievame zásadne konvou priamo ku koreňom, aby sme zbytočne nezmáčali listy, čím oddiaľujeme nástup plesne.

Ešte vždy je na paradajkových kríčkoch dostatok nezrelých malých rajčiakov, tak dúfam, že počasie bude ešte dlho pekné letné a umožní nám predĺžiť sezónu paradajok čo najdlhšie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.