Záhrada v kopci

Všetky záhony dostali nový mulč

Nastieľanie záhonov je vhodnou možnosťou, ako ušetriť ľudskú námahu aj energie pri pestovaní zeleniny aj kvetov. Pred prichádzajúcou jarou bolo treba záhony upraviť a mulč doplniť. A tak isto aj nový vyvýšený záhon bolo treba zakryť.

Pri slove „mulč“ si veľa ľudí predstavuje nasekanú kôru zo stromov. Sypú ju pod kríky aj kvety, zakrývajú ňou hriadky, aby tam nerástla burina a udržala sa v zemi vlaha. To všetko by bolo správne, keby. Keby predávaná kôra v obchodoch nebola borovicová. Tá spôsobuje okysľovanie pôdy, čo veľmi vítajú maliny, ostružiny alebo čučoriedky, no ostatné rastliny z toho nadšené nebudú. A potom uhlíkatý mulč viaže na seba dusík z pôdy. Väčšina rastlín ale dusík potrebuje k bujnému rastu. Hm 🙁

Preto mulčujeme drevnou štiepkou dvor, kde nám spomalenie rastu trávy nevadí, ale na záhony dávame radšej slamu alebo seno. A na jeseň, po zbere úrody, Olinka nastrihala výhonky rastlín na malé kúsky a ponechala ich na záhonoch. Doplnila tak vrstvu mulču čerstvým materiálom. Lebo mulč sa postupom času rozkladá, čím hnojí záhony, ale treba ho dopĺňať. Ortodoxní záhradkári však nemajú na záhonoch radi takýto stav, volajú ho „neporiadok“ a všetko dočista vyčistia a vyvezú.

všetky záhony sú zamulčované

Polovica takéto mulču sa na záhonoch do jari rozložila. Olinka vyzbierala len zvyšky veľkých stoniek, tie skončili v novom kompostovisku, a na vrch záhonov si Motúčkom priviezla slamu ešte z vlaňajších zásob.

Už bol najvyšší čas. Slnka je cez deň čoraz viacej, teploty stúpajú. Zem by sa bez mulču rýchlo vysušila a mohla by sa objaviť nechcená burina. Keď Olinka zakryla zem novou vrstvou slamy, pretože seno budeme mať najskôr o mesiac, zem si svoju vlhkosť ponechá, dobre sa budú mať staré aj čerstvo vysadené a vysiate rastliny a my budeme mať menej starostí. Nie ako susedia v paneláku, ktorí sa sťažovali, keď sme sa stretli večer na parkovisku, že začína byť v záhrade sucho. V našej určite nie, ale len na prírodu sa nespoliehame. Proaktívne sa staráme, aby bolo rastlinám v našej záhrade dobre a aby sa im darilo. A aby nás to nestálo veľa síl a energie. Kým v susedných záhradách počuť rotavátory, v našej je ticho. Za nás kypria pôdu dážďovky. Mulč sa postará o to, aby mali u nás ideálne podmienky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.