Záhrada v kopci

Kosiť trávu sme začali tento rok už v apríli

Prudké až letné oteplenie začiatkom apríla a následné vlhké počasie neostalo bez následkov. Všetko v záhrade sa začalo prudko rozvíjať. Stromy a kríky začali kvitnúť a tráva, na jeseň pokosená na nízky strih, začala bujnieť. Takže aj prvé kosenie muselo tento rok prísť o mesiac skôr, než vlani.

Minulý rok sme kosačky naštartovali až koncom mája, keď sme dokončili dôležitejšie veci. Budovanie záhrady tento rok pokračuje miernejším tempom. A tráva nasadila tempo rýchlejšie. Na mnohých miestach sa chodí oveľa ťažšie a tak padlo rozhodnutie pokosiť niektoré miesta.

akumulátorová kosačka

Olinka si najprv zobrala svoju akumulátorovú kosačku, na ktorej som namiesto už staršej baterky osadil modelársku a podstatne silnejšiu, ale aj lacnejšiu baterku do modelov lietadiel. Vykosila si miesta okolo Účkových záhonov. Na Veľkonočnú sobotu si ale kázala pripraviť svoj malý benzínový vyžínač Homelite 2020. Natankoval som teda zvyšok benzínu z bandasky do vyžínača, preštartoval, trochu naladil karburátor. Keď sa motor trochu zohrial na voľnobeh, cvične som pokosil trávu v odvodňovacom priestore pod ovčínom a odovzdal mašinku Olinke. A samozrejme namiešal novú dávku benzínu s olejom na túto sezónu.

Olinka najprv pokosila trávu pri plote medzi studňou a nádržou na vodu a neskôr aj okolo kompostérov, kde pre vlhkosť býva tráva tradične najhustejšia. A tu sa ukazuje, že malý 25 ccm vyžínač do tejto záhrady je naozaj malý, asi by to chcelo niečo silnejšie. Ale nie ťažké, pretože táto malá mašinka Olinke vyhovuje rozmermi aj hmotnosťou, ale je dobrá len na malú trávu.

pokosená predzáhradka

Keď sa Olinka pustila do kosenia v predzáhradke, musel som ešte raz poštelovať karburátor, aby motor bežal v optimálnych podmienkach. Potom už ale kosenie išlo ako po masle a prekukla nie len predzáhradka, ale aj priestor pred domom vyzerá oveľa lepšie.

Prvé kosenie znamená aj prvý mulč. Najmä vŕby popri plotoch už ho potrebujú ako soľ, pretože vykúka spod starého sena tráva. Pokosením trávy ale súčasne vyniknú aj pestrofarebné kvety na záhonoch pred domom aj v strede záhrady.

Kosenie veľkou mašinou bude nasledovať zrejme až koncom apríla. Tráva v sade nie je ešte taká veľká, aby sa tam nedalo chodiť. A tiež chceme počkať, až rozkvitnú v lúke všetky kvety.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.